DOLAR 18,5533
EURO 17,9644
ALTIN 979,92
BIST 3.211,41
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Açık
İstanbul
27°C
Açık
Cum 26°C
Cts 25°C
Paz 23°C
Pts 22°C

Kadın Sigortacılardan Çözüm Önerileri

Kadın Sigortacılardan Çözüm Önerileri

Sigorta sektörünün tecrübeli isimlerinden Sevil Gümrükcü konuğumuz oldu. “SAİS Sigorta Acenteleri İşveren Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi” ve “Sevil Gümrükcü Sigorta Acentesi“nin sahibi olan Gümrükcü’den sektörün sorunlarını ve çözüm önerilerini dinledik

Sigorta sektöründe iş başvurusu yaptığımda satış ekibinde yer almamış, herhangi bir ürün pazarlamamış, 30’lu yaşların başında, 2 çocuk annesi, 8 yıllık iş yaşamı olmuş bir kadındım.

Sevil Gümrükcü Sigorta Acentesi
Sevil Gümrükcü Sigorta Acentesi

İlk duyduğunda çevrem kapı kapı gezip sigorta satamazsın dediği için kapı kapı sigorta satıp satamayacağım konusunda belirsizlikler yaşıyordum. Sektöre Adım attığım andan itibaren satışın tüm inceliklerini o zaman sektörde bir okul gibi olan büyük bir şirketin satış ekibinde öğrendim. Aynı heyecan ve hızla 2000’li yılların ilk beş yılında aynı şirkette çalıştım. Yuvadan uçma vakti geldiğinde ailem gibi olan şirketimden ayrılıp kendi kanatlarım ile uçmaya karar verdim ve aynı şirketin tekli acentesi oldum.

Kadın Sigortacılardan Çözüm Önerileri | 11 Şubat 2021

Genel müdürlükteki pazarlama ekibi deneyimim sırasında kadın olarak sektörde olmanın zorluklarını anlamış, gerek şirket merkezlerinde yönetici pozisyonlarında, gerek sektörde erk hâkim bir anlayış olduğunu farkında olarak acente olmaya karar vermiştim. Çünkü her mesleği kadın ve erkeğin başarı ile yapabileceğine ve kendime inancım tamdı.

Kadınlar, sadece bakım gereksinimlerini kendi başına karşılayamayan çocuk, yaşlı ve hastaların değil, aynı zamanda öz bakımını yapabilecek durumda olan kocalarının da bakım ihtiyacını da karşılamaktadırlar. Ayrıca Erkeklerin beslenme, temizlik gereksinimleri ve duygusal ihtiyaçları gibi ihtiyaçlarına da cevap vermektedirler.

Kadın Sigortacılardan Çözüm Önerileri | 11 Şubat 2021

Toplumun kadına yüklediği rol gereği aile yaşamındaki sorumlulukları ağırdır

Kadınların iş gücüne katılımında yasal açıdan herhangi bir ayrım olmamasına rağmen, toplumun kadına yüklediği rol gereği aile yaşamındaki sorumlulukları ağırdır. Özellikle sigorta acenteliği gibi aktif insan odaklı ve yenilenme ve hedef gerektiren bir meslekte kadın acenteler erkek acentelere göre büyüme ve hedef gerçekleştirme konusunda geride kalmaktadırlar.

Anadolu’da acente sayısına bakarsak kadın acenteler daha az sayıdadır

Anadolu’da acente sayısına bakarsak kadın acenteler daha az sayıdadır. İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerde acente sayısındaki kadın sayısı nispeten pozitiftir. Eksik ya da fazla eşit ya da değil önemli değil. Kadın meslektaşlarımın erkeklere göre dezavantajları olduğunu düşünüyorum.

Sektörün lokomotifi olan ve üretimin %60’ını sağlayan sigorta acenteleri

Sektörün lokomotifi olan ve üretimin %60’ını sağlayan sigorta acenteleri eğitim, kültür ve empati yetenekleri ile tüketicinin vazgeçilmezidir. İşe yeni başlayan arkadaşlara tavsiyem belli basamaklardan geçmeden bu işe girişmelerinin yanlış olduğudur. Üniversitede sigortacılık okumuş olmayı çok isterdim. Sektöre girdiğimde böyle bir zorunluluk yoktu. 5684 ile birlikte bebek adımları ile de olsa acentelik kriterleri gelişmeye başladı. Önümüzdeki günlerde daha da ciddi kriterler getirilecektir. Ve de getirilmelidir.

 • Dijitalleşmenin büyük sermaye gruplarını kalkındırma atağı olduğunu üzülerek görmekteyim. Ve Emekçi sigorta acentelerine yönelik yeni bir gelir kaynağı haline nasıl getirilebileceğinin araştırılıp, uygun maliyet ve alt yapı seçeneği ile acenteye uyarlanması gerektiği fikrindeyim.
 • Trafik sigortasındaki iptal iade komisyonu konusu özellikle Anadolu acentesi arkadaşlarımın büyük problemi.
 • Portföy mülkiyet hakkı ve şirketlerle yapılan acentelik sözleşmeleri de çözülmesi gerekli problemler.
 • Haksız fesihler ve düşürülen komisyonlar da cabası.
 • Sektörde 25 -30 yılını geçirmiş BAĞKUR yada SGK dışında bir sosyal güvencesi olmayan sigorta acentelerinin yasal bir sağlık sandığı ve özel bir emeklilik sandığı olması gerektiğini düşünüyorum.
 • Sektörde teknik görevli ya da satış yetkilisi olarak çalışan genç sigortacı arkadaşlarında aldıkları maaş baremleri belirlenmeli ve bir asgariye bağlanmalıdır.
 • Sektördeki teknik bilgi ve bakış açılarını geliştirmek için sektörel bir eğitim akademisi kurulmalıdır.

Sektörde uzmanlaşmadan yana olduğumdan sağlık sigortası ile ilgili uzmanlaştım. Ve özellikle sağlık sigortası konusunda bilgi ve donanıma sahip oldum. Sigortalanmaya karar vermiş müşterilerimin ilk günden itibaren sigorta acentesi tarafım bir yana, aileden biri, hastalık danışmanı ve yol arkadaşları oldum. Ve yenileme süreçlerinde kalıcılığı sağladım.

Sağlık sigortalarının gelişimine gelince uzun yıllardır hazırlığı yapılan geçte olsa satışa çıkan ve artık halkın ihtiyaç olarak gördüğü tamamlayıcı sağlık sigortası ürünü geliştirilmeli satışı devlet katkısı ile arttırılmalıdır. Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının yaşlanmış ve hantallaşmış sosyal güvenlik sistemine bir can suyu olacağını düşünüyorum. Hatta bence zorunlu hale getirilecek.

Sağlık portföyünün yaşlanması ile birlikte aşırı prim artışlarına bağlı olarak müşterilerin poliçe küçültmek zorunda kalmaları ciddi gelir kayıplarına neden olmaktadır. Birde yaş ilerledikçe azalan komisyon oranları emek yoğun işimizi daha da zorlaştırmaktadır.

Sağlık Sigortası Pazarlarken Dikkat Edilecek Hususlar Bana Göre Şunlar;

 • Sigortalı, doğru üründen maksimum faydayı nasıl sağlayacağını iyi anlamalı.
 • Genel ve özel şartlara uygun hareket edip, suistimale başvurmadan karşılıklı iyi niyetle ilk günden doğru beyanlarla sigortalanmalı.
 • Sigortalanırken kendisinden istenen rapor, tahlil gibi evrakları doğru ve eksiksiz teslim etmesi sağlanmalı.
 • Sigortanın genel olarak mevcut rahatsızlıklar için değil sigortalandıktan sonraki rahatsızlıklar için geçerli olacağı mantığını iyi anlatılmalı. (Bazı şirketlerde bazı hastalıklar ek prim ödenerek ilk günden kapsam içine alınabilmektedir) Doğumsal, genetik ve kontrol amacıyla yapılacak tetkiklerin ödenmeyeceği belirtilmeli.
 • Tahsilatlar mümkün olduğu kadar dikkatli takip edilmeli.
 • Şirkete göre değişse de Ömür Boyu Yenileme Garantisi almak için genç yaşlardan itibaren sağlık sigortası yaptırılması gereği iyi anlatılmalıdır.

Sağlık enflasyonunu ülkede yaşanan ekonomik hareketlerden bağımsız düşünmek imkânsız. Gün geçtikçe özel sağlık sigortası satısı zorlaşmaktadır. Müşteriler tamamlayıcı sağlık ya da yatarak tedavili poliçelere yönlenmektedir.

Sağlık risk değerlendirmesi sigortalıya mümkün olduğu kadar anlaşılır ve iyi niyetle anlatılmalı. Mevcut hastalıkları ile ilgili kararları alırken olumlu tutum sergilenmeli. Yıllık prim artışlarının makul ve katlanılabilir seviyede olmasına gayret gösterilmeli. Şirketler sigorta ürünlerinin geliştirilebilir olduğuna ve sigortanın da Ar-Ge’si olduğuna inanmalı. Sigorta ve sağlık sigortasına bakışımla ilgili söz verdiğiniz için teşekkür ederim

Sektördeki STK‘lara bakış açım yeterli birlik ve beraberliğin hali hazırda sağlanamadığı, herkesin bir tarafından çekiştirdiği. Ne zaman ki rahat koltuklarımızdan vazgeçecek ve aynı amaç uğruna birlik ve beraberliği sağlayacağız işte o zaman Sigortacılık bir meslek olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.