Dolar 19,0160
Euro 20,3565
Altın 1.212,86
BİST 5.061,09
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Az Bulutlu
İstanbul
16°C
Az Bulutlu
Sal 11°C
Çar 12°C
Per 15°C
Cum 15°C

Sigorta Acentelerinin Sorunlarını Reşit Çakas ile Değerlendirdik

Sigorta Acentelerinin Sorunlarını Reşit Çakas ile Değerlendirdik

23 Kasım 2020 18:29

Sigorta Acentelerinin Pandemi Döneminde Yaşadıkları Sorunlarını SAB Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Çakas ile Değerlendirdik

İFHABER moderatörlüğünde yazı dizisi olarak başlayan araştırma yazımızda Acente Sivil Toplum örgütlerinin en köklülerinden olan SAB Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Çakas ile bir araya geldik.

SAB Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Çakas

SAB Yönetim Kurulu olarak, pandemi döneminde sigorta acentelerinin yaşadıkları temel sorunları, karşılaştıkları sıkıntılar hakkında genel bir değerlendirmenizi almak isteriz. Pandemi döneminde Sigorta Acentelerinin genel sorunları ve bunlara yönelik çözüm önerileri nelerdir? Bunun uzun bir cevabı olacağı için vereceğiz cevaplar aslında SAB Yönetim Kurulunun, kamuoyuna bir deklarasyonu olarak da değerlendirebiliriz.

Sigorta Acentelerinin Pandemi Döneminde ki Ekonomik ve Sosyal Sorunları ve Çözüm Yolları

SAB Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Çakas
SAB Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Çakas

2020 yılında tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bugün hayatta olanların tanıklık ettiği en yaygın salgın yaşanmıştır. Maalesef tüm yaşanan bu dünya coğrafyası bu duruma son derece hazırlıksız yakalanmıştır. Bu durumda sağlığın yanında ekonominin de ciddi sorunlar yaşanmasına neden olmuştur. Türkiye de şüphesiz yaşanan bu olumsuzluklardan payını fazlasıyla almıştır.

Yaşanan bu olumsuzluklardan içinde sigorta acenteleri de gerek sosyal gerekse ekonomik anlamda paylarını fazlasıyla almışlardır. Ancak ne var ki bu dönemde en az desteği alan sigorta acenteleri olmuştur. Acentelerin yaşadıkları sosyal ve ekonomik sorunları aşmak için;

  • Sigorta acentelerinin birer kobi oldukları göz önünde bulundurmalı ve kamunun bu dönemde tüm kobilere verdiği desteği acentelere de sağlanmalıdır.
  • Yaşanan dönemsel sıkıntılardan dolayı acentelerin vergi, SGK vb borçları ertelenmeli geri ödeme dönemleri için de kolaylık sağlanmalıdır.
  • İhtiyacı olan acenteler için en az bir yıl geri ödemesiz düşük faizli kredi imkânı sağlanmalıdır.
  • Sigorta şirketleri acentelerin birer çözüm ortağı olduğunu unutmamalı, tüm operasyonlarında acenteleri desteklenmeli ayrıca ödeme mutabakatlarında esneklik göstermeliler.
  • Sigorta şirketleri dijital platformlarda da acenteleri desteklemeli acentelerin de dijitalleşmesinde öncülük etmeli ve yeterli desteği sağlamalıdır.
  • Sigorta acenteleri de kendileri için yeni bir döneme girildiğini fark etmeli buna göre dönüşümler için gerekli aksiyonlarını almalıdır.

Sigorta acentelerinin sigorta sektöründe önemli bir aktör olduğunu, istihdamda da ciddi bir payları olduğunu unutmamalı. Bu nedenle sigorta acenteleri bu dönemde hem kamu hem de çözüm ortağı olduğu sigorta şirketleri tarafından desteklenmelidir.