DOLAR 17,9069
EURO 18,3037
ALTIN 1.033,50
BIST 2.785,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
30°C
Parçalı Bulutlu
Çar 27°C
Per 30°C
Cum 29°C
Cts 29°C

Sigorta Sektörünü Yeni Risklere Göre Şekillendirmeliyiz

Sigorta Sektörünü Yeni Risklere Göre Şekillendirmeliyiz

Geride bıraktığımız 2021 yılında sigorta sektöründe neler yaşandı? Beklenenden de uzun süren pandemi 2022 yılını nasıl etkileyecek? Doğan Sigorta ve Reasürans Brokerliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selcen Gür sigorta sektörünü değerlendirdi.

Sigorta Sektörünü Yeni Risklere Göre Şekillendirmeliyiz

Sigorta Sektörünü Yeni Risklere Göre Şekillendirmeliyiz | 28 Aralık 2021
Doğan Sigorta ve Reasürans Brokerliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selcen Gür

Sigorta sektörü olarak 2020 yılını bir önceki yıla göre yüzde 19 luk artışla 83 milyar TL prim büyüklüğü ile kapamıştık. 2021 yıl sonu prim üretiminin ise 100 milyar TL ye ulaşacağını öngörmekteyiz.

Pandemi, küresel iklim değişikliği ve ekonomik koşullar hem ülkemizi hem de tüm dünyayı her anlamda etkilediği gibi risklerin değişmesi ve artması yönünde de etkiliyor. Her geçen gün hayatımıza yeni riskler dahil oluyor ve biz sigortacılar sektörümüzü bu farklı ve yeni risklere göre şekillendirmek durumunda kalıyoruz.

Sigorta Sektörünü Yeni Risklere Göre Şekillendirmeliyiz | 28 Aralık 2021

BES Daha Da Önem Kazandı

Pandemi hem sağlık sigortalarının önemini ortaya koyması hem de sigorta sektörünün rüştünü ispat etmesi açısından önemli bir gösterge oldu. Sadece tamamlayıcı sağlık sigortaları bu dönemde yüzde 62 oranında büyüdü. Öte yandan hem pandemi hem de ekonomik çalkantılar tasarrufun ve geleceğe yönelik birikim yapmanın önemi bir kez daha hatırlattı. Bu açıdan bakıldığında ülkemizde tasarrufların artmasında en önemli araçlardan biri olan BES daha da önem kazandı.

BES’in 18 Yaş Altına Açılması Kıymetli Bir Gelişmeydi

BES sisteminin büyümesinde kritik rol oynayan yüzde 25 devlet katkısının 5 puanlık artışla yüzde 30 a çıkarılması büyüme ivmesinin artacağı yönünde önemli bir adım oldu. BES’in 18 yaş altına açılması da bu anlamda kıymetli bir gelişmeydi. Bu gelişmelerle beraber, yeni BES ürünü bütünleşik BES’in önümüzdeki yıl pazarda bir ivme daha yaratacağına inanıyoruz.

Sigorta Sektörünü Yeni Risklere Göre Şekillendirmeliyiz | 28 Aralık 2021

Siber Saldırı Sigortalarına Olan Talep Arttı

Uzaktan erişimle çalışmanın arttığı pandemi döneminde dikkat çeken bir diğer ürün de siber saldırı sigortaları oldu. Siber saldırılarda yaşanan artışlar siber saldırı sigortalarına olan talebi de artırdı.

Biz sigorta brokerleri olarak bu yıl sigortalılarımıza siber saldırı sigortaları, sorumluluk sigortaları, finansal sigortalar, ürün sorumluluk sigortaları gibi alanlarda daha da detaylı bir şekilde bilgi verdik. Kur farkından kaynaklı eksik sigortaya düşmemeleri ve sigorta bedellerini revize etmeleri için müşterilerimizi sık sık uyardık ve sağlık sigortaları ile BES’teki gelişmeleri aktarmaya devam ettik.

Katılım Sigortacılığında Büyüme Yaşanacak

Önümüzdeki yıl pencere usulünün kalkmasıyla ve yeni şirketlerin kurulmasıyla katılım sigortacılığında da bir büyüme yaşanacağına, tarım sigortaları ve parametrik sigortalara talebin artacağına inanıyor, tamamlayıcı sağlık sigortasındaki büyümenin devam edeceğini öngörüyoruz. Sektörümüzün ülke ekonomisindeki payının yüzde 2.5 seviyesinde olmasından hareketle önümüzde daha uzun bir yolumuzun olduğunu görüyor ve bu payı yıllar içinde artırabilmek için tüm sektör paydaşları olarak dayanışma içinde hareket etmemiz gerektiğine inanıyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.