Dolar 32,2020
Euro 35,0069
Altın 2.504,53
BİST 10.643,58
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Az Bulutlu
İstanbul
21°C
Az Bulutlu
Pts 22°C
Sal 25°C
Çar 22°C
Per 23°C

TARSİM Deprem Bölgesine Yönelik Çalışmalara Devam Ediyor

TARSİM Deprem Bölgesine Yönelik Çalışmalara Devam Ediyor
20 Mart 2023 00:47

TARSİM tarafından deprem bölgesine yönelik sürdürülen çalışmalar ve bu kapsamda üretici ile yetiştiricilere ödenen tazminatlar hakkında bilgilendirmelerde bulunan TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Genel Müdürü Serpil Günal, TARSİM’in devletin garantisinde olan, güçlü bir sistem olduğunu belirtti. 

TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Genel Müdürü Serpil Günal, TARSİM tarafından deprem bölgesine yönelik sürdürülen çalışmalar ve bu kapsamda üretici ile yetiştiricilere ödenen tazminatlar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Depremin ilk gününden itibaren, deprem bölgelerine ziyaret gerçekleştirdiklerini ve sahada olduklarını ifade eden Genel Müdür Serpil Günal, TARSİM’in Şanlıurfa, Malatya ve Adana bölge müdürlükleri çalışanlarıyla, eksperlerle ve üreticilerle temas halinde olduklarını, çalışmaların herhangi bir aksama olmadan kesintisiz bir şekilde sürdürüldüğünü, bölge ziyaretleri esnasında hasar tespit çalışmalarına ve risk inceleme işlemlerine bizzat katılım sağladıklarını belirtti.

Genel Müdür Günal’ın konuya ilişkin açıklaması: “Türkiye olarak büyük bir afet yaşadık. 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen, merkez üssünün yanı sıra Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa ve Elazığ’da etkili olan depremler hepimizi derinden üzdü. Bu depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Tüm vatandaşlarımıza ve ülkemize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Deprem, hali hazırda Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sisteminde kapsamda olan bir teminat. TARSİM olarak depremin ilk gününden itibaren sigortalı üreticilerimizden hasar ihbarları almaya başladık ve halen de almaya devam ediyoruz. İhbar adedimiz şu an itibarıyla 7 bin civarında. Hasar tespit işlemi tamamlanan dosya sayımız 6 bin 504, çalışmaları devam eden dosya sayımız ise 448’dir. İhbarların alınmasını takiben, hızlıca görevlendirmelerimizi yaptık ve 100’e yakın eksper görevlendirdik. Ağırlıklı olarak hayvan hayat sigortaları branşında büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için ihbarlar aldık. İhbar alınan illerde sırasıyla, Malatya, Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay, Adıyaman ve Şanlıurfa öne çıkıyor. Deprem kaynaklı olarak; 643 bin 993 adet büyükbaş, küçükbaş, kovan ve kanatlı hayvanda ve 128 dekar alanda hasar meydana geldi. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan hayat sigortaları branşlarında; Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa’da 3 bin 176 adet hasar dosyasının işlemleri tamamlandı ve üreticilere 13.2 milyon lira hasar ödemesi gerçekleştirildi. Kümes hayvanları hayat sigortası branşında, Malatya’da ve Niğde’de 19 adet hasar dosyası için üreticilerimize 4.4 milyon lira, sera sigortası branşında ise, Hatay ve Kahramanmaraş’taki 8 adet hasar dosyası için 1.7 milyon lira hasar ödemesi yapıldı. Bu şekilde sigortalılarımıza 3.215 hasar dosyası için 20 milyon liraya yakın hasar ödemesi gerçekleştirmiş olduk. Çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. İlerleyen günlerde 18 milyon lira daha hasar ödemesi gerçekleştirmeyi öngörüyoruz.

‘Deprem Bölgesindeki Sigortalı Üreticilerimize Kolaylıklar Sağlamaya Odaklandık’

TARSİM, Devlet’in garantisinde olan, güçlü bir Sistem. Depremin ardından öncelikle üreticilerimizin işlerini kolaylaştırmaya ve onların yanlarında olmaya odaklandık. Aldığımız hasar ihbarları doğrultusunda eksper görevlendirmelerimizi hızlıca gerçekleştirdik. Üreticilerimizin hasar tazminat ödemelerinin ivedilikle yapılması konusunda gereken tüm gayreti gösterdik. Bu çalışmalardan öne çıkanlar şu şekilde;

Hasar ihbarlarının yapılması sürecinde üreticilerimize birtakım kolaylıklar sağlamak üzere organize olduk. Bununla ilgili duyurularımızı sosyal medya hesaplarımız ve web sitemiz aracılığıyla gerçekleştirdik. Hasar ihbarları; TARSİM Mobil, BİP Danışma Hattı, www.tarsim.gov.tr ve çağrı merkezi aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Bitkisel Ürün ve Sera Sigortası branşlarında, IVR (Sesli Yanıt Sistemi) üzerinden ve acenteler aracılığıyla da hasar ihbarı yapılabilmektedir. Depremden etkilenen bölgedeki sigortalı üreticilerimize özel olarak, çağrı merkezimiz aracılığıyla, tüm tarım sigortaları branşlarında hasar ihbarında bulunulması ve canlı destek alınabilmesi yönünde organize olunmuştur. Özellikle, hayvan hayat sigortaları branşında hasar ihbarı açılması esnasında kulak küpe numarası paylaşılması gerekirken, hayvanın kulak küpe numarasını bilmeyen yetiştiricilerimiz için poliçede yer alan herhangi bir hayvan üzerinden ihbar kaydı oluşturularak; kısa zamanda eksper ataması yapılması sağlanmış ve hasar tespit işlemleri hızlandırılmıştır.

Hayvan Hayat Sigortaları branşındaki hasar tespit organizasyonunda herhangi bir aksaklık olmaması için, deprem hadisesi gerçekleşen illere yakın illerden eksper konusunda destek sağladık. Örneğin; Sivas ili eksperleri Malatya’da meydana gelen hasarlarda, TARSİM Konya Bölge Müdürlüğü’ne bağlı illerde görev yapan eksperler ise Adana ilindeki hasarlarda görev aldı.

Ayrıca deprem bölgelerinden Çağrı Merkezimizi arayan veya diğer kanallardan sigortalılarımız tarafından iletilen taleplere öncelik verilerek, kısa zamanda geri dönüş sağlanmıştır.

Vefat eden sigortalılarımızın yakınlarına resmi evrak süreci işletilmeden hasar ihbarlarının açılmasında kolaylıklar sağlanarak, ihbar süreçleri hızlandırılmıştır.

Bitkisel Ürün Sigortası kapsamında, fındık ürünü için tüm illerde geçerli olan poliçe son kabulü 3 Mart tarihine kadar uzatılmıştır.

Depremin hemen ardından, Köy Bazlı Kuraklık Verim Sigortasında, Adana, Adıyaman, Antalya, Aydın, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mardin, Mersin, Muğla, Osmaniye, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak illerinde arpa, buğday, çavdar, tritikale, yulaf ürünleri ile bu ürünlerin sertifikalı tohumlukları için 7 Şubat tarihinde sona eren son poliçe kabul tarihlerini, 14 Şubat tarihine kadar uzattık. İlerleyen günlerde ise, köy bazlı kuraklık verim sigortasında teminat verilen tüm ürünlerdeki poliçe son kabul tarihi 14 Şubat ve 21 Şubat olan il ve ilçelerin son poliçe kabul tarihlerini, 24 Şubat tarihine kadar uzattık. Bu şekilde üreticilerimize kolaylık sağlamayı amaçladık.

Sigortalı üretici ve yetiştiricilerimizin hasar ihbarları konusunda işlem sürelerini kısaltmak amacıyla, TARSİM Çağrı Merkezi numaramız olan 0850 250 82 77’yi Alo TARSİM 172 olarak değiştirdik. Hizmete giren Alo TARSİM 172 sayesinde TARSİM’e erişim daha hızlı ve kolay olacak. Sigortalılarımız, Alo TARSİM 172’yi arayarak doğal afet ve hastalıkların, tarım ve hayvancılıkta neden olduğu zararlar için anında ihbar yapılabilecek ve hasar tespit çalışmaları ile hasar dosyaları hakkında bilgi edinebilecek. Aynı zamanda üreticilerimiz öneri, talep, teşekkür, itiraz ve şikayetlerini de iletebilecek.

‘Deprem Bölgesinde Büyükbaş, Küçükbaş ve Bitkisel Ürün Yetiştiriciliği Yapılıyor’

Deprem bölgesinde, bitkisel üretimde, tarım sigortası anlamında da kritik öneme sahip olan mısır, ayçiçeği, buğday, kayısı, pamuk, limon, narenciye ve mandalina öne çıkıyor. Türkiye genelinde büyükbaş hayvancılıkta %29, küçükbaş hayvancılıkta %23 ve bitkisel ürün sigortası branşında %22 oranında sigortalılık söz konusu. Deprem bölgesinde ise büyükbaşta %19, küçükbaşta %20 ve bitkisel ürün sigortası branşında %16 oranında sigortalılık oranı mevcut. Büyükbaş hayvancılığa il bazında baktığımızda ise, Adana’da %20, Kahramanmaraş’ta %28, Kilis’te %31 ve Malatya’da %35 oranında sigortalılık olduğunu görüyoruz.”