DOLAR 15,5536
EURO 16,2303
ALTIN 906,40
BIST 2.390,79
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Açık
İstanbul
23°C
Açık
Sal 22°C
Çar 16°C
Per 16°C
Cum 19°C

TOBB SAİK Başkanı Levent Korkut acentelerin

TOBB SAİK Başkanı Levent Korkut acentelerin

11.05.2020

TOBB SAİK Başkanı Levent Korkut acentelerin taleplerini Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile görüştü

TOBB SAİK Başkanı Levent Korkut acentelerin | 11 Mayıs 2020

TOBB SAİK Başkanı Levent Korkut, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki toplantıya katılarak acentelerin taleplerini iletti.

TOBB SAİK Başkanı Levent Korkut, 30 Nisan 2020 tarihinde üst düzey kamu yöneticileri ile yapılan önemli bir telekonferans toplantıya katıldı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında yapılan bu toplantıda Levent Korkut, sigorta acenteleri adına aşağıdaki maddeleri iletti.

‘TÜZEL KİŞİ SİGORTA ACENTELERİ DE KAPSAMA ALINMALI’

Levent Korkut telekonferans görüşmesinde şunları iletti; “COVID-19 salgını biz sigorta acentelerini de olumsuz şekilde etkiliyor. Pek çok iş yeri kapandı, bir kısmı ise kısmen çalışıyor. Yeni iş üretim imkanı yok denecek kadar azaldı. 16 bin acentenin pek çoğu kapanma tehdidi ile karşı karşıya. Sigorta acenteleri olarak doğrudan 60-70 bin personel, dolaylı olarak 200 bin insanın sorumluluğunu taşıyoruz.

TOBB SAİK Başkanı Levent Korkut acentelerin | 11 Mayıs 2020

Sağ olsun hükümetimiz; Gerçek kişi-gelir vergisi mükellefi 6782 adet sigorta acentesini mücbir sebep kapsamına almış, vergi ve SGK borcu ertelenmiştir. Aynı işi yapan 9255 adet tüzel kişi-kurumlar vergisi mükellefi acente ise mücbir sebep kapsamı dışında bırakılmıştır.”

Korkut, acenteler olarak taleplerinin tüzel kişi sigorta acentelerinin de mücbir sebep kapsamına alınması olduğunu belirtti.

TOBB SAİK Başkanı Levent Korkut acentelerin | 11 Mayıs 2020

‘PRİMLERİN TEK FİYAT OLARAK KAMU TARAFINDAN BELİRLENMELİ’

“Zorunlu ve yaptırılması mecburi olan trafik sigortasında tavan ve taban (Havuz fiyatı) fiyat uygulaması olmasına rağmen benzer araç tiplerinde ve eşit haklara sahip araçların sigorta primlerinde, aynı sigorta şirketinde 1 hafta gibi çok kısa sürede bile ciddi fiyat farklılıkları yaşanıyor” diyen Korkut, yaşanan fiyat farklılıklarını sahada sigorta şirketlerinin ön yüzü olan acenteler olarak sigortalılara açıklayamadıklarını belirtti. Korkut, “Bu haksız ve ileride hasar anında tüketicinin mağduriyetine ve hizmet alamamasına neden olabilecek olup, vatandaşın da sigortaya olan güvenini zedelemektedir. Bununla birlikte, farklı fiyat uygulamaları ayrıca illegal çalışan yetkisiz aracı sayısı arttımış ve bu da ticarette haksız rekabet ve sosyal çatışmalara neden oluyor. Talebimiz tarife ve teminatları devlet tarafından belirlenen zorunlu trafik sigortası primlerinin haksız rekabetin ve ayrıca tüketicinin menfaati açısından tek fiyat olarak kamu tarafından belirlenmesi” dedi.

TOBB SAİK Başkanı Levent Korkut; toplantıya katılamayan sigorta eksperlerinin taleplerini de Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na aynı toplantıda sözlü olarak iletti. Detaylar ise şu şekilde;

SİGORTA EKSPERLERİNİN GÜMRÜKLÜ SAHALARA GİRİŞLERİNİN KOLAYLAŞTIRILMASI

“Sigorta eksperlerinin liman ve gümrüklü alanlara girişi esnasında çok sayıda evrak istenilmektedir. COVID-19 salgın döneminde tüm bu evrakları tamamlamak daha da zor hale gelmiştir. Bu durum hasar tespit sürecini, sigorta tazminatının ödenmesini, malın sevkiyat süresini geciktirmekte, hasar miktarını artırmaktadır. Bu çerçevede, gerekli hijyen önlemlerini alan sigorta eksperlerinin gümrüklü sahalara girişi konusunda kolaylık sağlanmalıdır.

AĞIR HASARLI ARAÇLARIN EKSPER GÖZETİMİNDE TAMİRİ

Taşıt ve sürüş güvenliğinin en önemli unsurlarından biri, trafikteki araçların onarımının layıkıyla yapılmış olmasıdır. Diğer yandan, ağır hasar gören bazı araçlar herhangi bir denetime tabi olmadan, ticari kaygılarla layıkıyla onarılmamaktadır. Bu durum çevre ve insan sağlığını tehlikeye atmaktadır. Talebimiz, sigortalı olsun ya da olmasın güvenlik ve emniyet parçaları hasarlı tüm araçların onarımının sigorta eksperi kontrolünde yapılması ve aracın hurdaya çıkarılıp çıkarılmayacağı hususunun sigorta eksperi tarafından belirlenmesidir.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.