Dolar 27,2231
Euro 28,8435
Altın 1.675,29
BİST 8.304,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Az Bulutlu
İstanbul
26°C
Az Bulutlu
Sal 26°C
Çar 25°C
Per 24°C
Cum 24°C

Türker Gürsoy: “BES’e İki Ayda 30 Bin Çocuğumuz Katıldı”

Türker Gürsoy: “BES’e İki Ayda 30 Bin Çocuğumuz Katıldı”
17 Ağustos 2021 23:27

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu SEDDK Başkanı Türker Gürsoy: “BES’e iki ayda 30 bin çocuğumuz katıldı”.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK)

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Türker Gürsoy, yürürlüğe girmesinin üzerinden 2 ay gibi kısa bir süre geçen 18 yaş altına BES’e ilginin çok sevindirici olduğunu söyledi. Gürsoy, “Yaklaşık 2 aylık kısa süre zarfında, 10 Ağustos 2021 itibarıyla, 30 bin civarında çocuğumuz BES’e dahil oldu ve fon büyüklüğü 22 milyon TL’ye ulaştı” dedi.

Türker Gürsoy Kimdir
Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu SEDDK Başkanı Türker Gürsoy

Bireysel Emekilik Sistemi’nde Sevindirici Gelişmeler Yaşanıyor

Bireysel Emekilik Sistemi’nde sevindirici gelişmeler yaşanıyor. 25 Mayıs 2021 tarih ve 31491 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 18 yaş altındaki nüfusun BES’e girmesine imkan tanıyan düzenleme sonrası söz konusu yaş dilimindeki çocuklarımız hızla BES’le tanışmaya başladı. Söz konusu düzenlemenin geride kalan 2 aylık dönemini değerlendiren Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Türker Gürsoy, “Yeni başlayan bu uygulamaya vatandaşlarımız önemli bir teveccüh gösteriyor” dedi. 

18 yaş altındaki çocuklarımızın Türk Medeni Kanunu hükümleri çerçevesinde BES’e katılabilmelerinin 25 Mayıs 2021 tarih ve 31491 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7319 sayılı “Sigortacılık ile Diğer Bazı Alanlara İlişkin Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile 4632 sayılı “Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanununda” yapılan değişiklik neticesinde mümkün hale geldiğini hatırlatan Türker Gürsoy, söz konusu düzenlemenin tasarruf alışkanlığını ve finansal okuryazarlık farkındalığını küçük yaşlardan itibaren kazandırmakla birlikte anne ve babaların çocuklarına daha güvenli bir gelecek sağlamaları için onlara avantajlı bir alternatif sunduğunun altını çizdi.

“Çocuklarımız Kendilerine Finansal Bir Güvence Oluşturuyor”

“Çocuklarımız için başlatılan bu uygulamada devlet katkısı ve buna ilişkin hak kazanma koşulları diğer katılımcılar ile aynı şekilde uygulanıyor” diyen Türker Gürsoy sözlerini şöyle sürdürdü: “Devlet katkısı ve cazip yatırım getirileri gibi BES imkânları ile erken yaşta tasarruf yapma alışkanlığı edinecek çocuklarımız, elde edecekleri birikim ile kendilerine finansal bir güvence oluşturacak ve bu sayede üniversiteye giriş, evlenme, iş kurma veya bulma gibi hayatlarındaki kilometre taşlarında da kendilerine önemli bir destek bulabilecek.”

2021 Sonu Hedef 200 Bin Katılımcı Ve 200 Milyon TL Fon Büyüklüğü

Yeni başlatılan uygulamaya vatandaşlarımızın önemli bir teveccüh gösterdiğine dikkat çeken Gürsoy, “Uygulamanın başlangıcından bu yana geçen yaklaşık 2 aylık kısa süre zarfında, 10 Ağustos 2021 itibarıyla, katılımcı sayısı 30.000’ler seviyesine, fon büyüklüğü ise 22 milyon TL seviyesine yaklaştı. 2021 yılı sonu itibarıyla sektördeki beklentiler dikkate alındığında, katılımcı sayısında 200.000 düzeyinin aşılmasını, fon büyüklüğünde ise 200 milyon TL seviyelerine yaklaşılmasını bekliyoruz. Bunun yanı sıra, emeklilik şirketlerimiz 18 yaş altı katılımcılar adına geniş bir yelpazede ek faydalar sağlamak için çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.” diye konuştu.

18 yaş altındaki bireylerin BES’e dahil edilmesine ilişkin detaylı bilgiye Emeklilik Gözetim Merkezi’nin web sitesi adresinden https://www.egm.org.tr/ ulaşılabiliyor.

ETİKETLER: , ,