Dolar 27,2134
Euro 28,8452
Altın 1.676,98
BİST 8.304,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Az Bulutlu
İstanbul
26°C
Az Bulutlu
Sal 26°C
Çar 25°C
Per 24°C
Cum 24°C

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu 63. Olağan Genel Kurulu Yapıldı

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu 63. Olağan Genel Kurulu Yapıldı
17 Haziran 2021 19:24

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu 63. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Divan ve Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Duman, Divan Başkan Yardımcılığına Süha Çele, Divan Üyeliğine ise Atilla Oksay seçildi.

Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Duman

Remzi Duman Kimdir
Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Duman

Genel Kurul’da katılımcılara konuşma yapan Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Duman, 2020 yılının ilk çeyreği ile birlikte dünya geneline yayılan koronavirüs salgını sonucunda küresel ölçekte seyahat kısıtlamaları geldiğini ve salgın kaynaklı kısıtlı hareketliliğin, turizm faaliyetleri başta olmak üzere hizmet sektörünü daralttığını ifade ederek, bu etkilerin sigortalılara olumsuz yansımasını azaltmak üzere Büro’nun bir dizi tedbir aldığını ifade etti.

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu TMTB
Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu

Büroyu Çağın Gereklerine Uygun Olarak Yeniden Yapılandırıyoruz

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Duman, koronavirüs salgınının etkilerinin sigortalılara olumsuz yansımasını azaltmak üzere Büro’nun önemli tedbirler aldığını söyledi. Duman bu çerçevede büro olarak Kısa süreli Yeşil Kartların iptallerinde prim iadesi sağlandığı, Yeşil Kartların kısmi iptallerinde ‘’kısa müddet’’ esaslı prim iadesinden ‘’gün esaslı’’ prim iadesine geçildiğine dikkat çekti.

“Kısa Müddet’’ Esaslı Prim İadesinden ‘’Gün Esaslı’’ Prim İadesine Geçildi

Duman bu çerçevede büro olarak , Kısa Süreli Yeşil Kartların iptallerinde prim iadesi sağlandığı, Yeşil Kartların kısmi iptallerinde ‘’kısa müddet’’ esaslı prim iadesinden ‘’gün esaslı’’ prim iadesine geçildiğinin altını çizerek, “1 Haziran 2020 tarihinden itibaren BSMV hariç yıllık 100 avro olan Römork Yeşil Kart fiyatı 85 avroya indirildi. Talepleri halinde sigorta ettirenlerin, poliçe teminatlarını “durdurabilmeleri” ve poliçelerinin vade bitiminden önce teminatlarını yeniden yürürlüğe alabilmeleri uygulamasını getirdik. Filo uygulamasında ise değerlendirmeye alınan şirketlerin %75’ine %20’ye varan Filo indirimi sağlandı.”diye konuştu.

Pandemide Poliçe Adetleri %43 Oranında Düştü

Riskli Sigortalılar Havuzundaki araç gruplarında 2020 yılında 3 milyar 130 milyon TL’lik primin havuza devri gerçekleştiğini ve yılık %16 mertebesinde artış olduğuna dikkat çeken Duman sözlerini şöyle sürdürdü: “ Riskli Sigortalılar Havuzunda pandeminin etkisi ile hasar seviyesi %4 azalırken, Yeşil Kartta ise pandemideki kısıtlamaların etkisi ile 2020 yılında 2019 yılına göre poliçe adetlerinde %43,4 ve prim üretiminde %7,1 oranında bir düşüş gerçekleşti. Sırasıyla 81 bin 3 adet poliçe ve 28 milyon 755 bin avro net prim üretimi gerçekleşti. Kullanım tarzına göre poliçe adetlerinde en büyük düşüş otomobilde gözlemlenirken, 2019 yılında bu araç grubunda 84 bin 872 adet poliçe düzenlenirken bu rakam 2020 yılında 28 bin 113’e düştü.”

Büro Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Duman , prim üretiminde 2020 yılında 22 milyon 916 bin avro ile ilk sırada çekicinin yer aldığını belirterek çekicilerde prim üretimi ve adetlerde pandemi kısıtlamalarına rağmen devam eden ticari faaliyet nedeniyle ise artış gerçekleştiğinin altını çizdi.

Daha Kurumsal Bir Yapıya Kavuşması Için Adımlar Atıyoruz

2020 yılında Büro uhdesinde en önemli gelişmenin ise Büro yönetimindeki değişim olduğuna vurgu yapan Remzi Duman, “Yeni yönetim olarak Ağustos ayından itibaren Büro’ya verilen Yeşil Kart Reasürans Havuzu ile Riskli Sigortalılar Havuzu’nu yönetme görevleri kapsamında bu havuzları etkin bir şekilde yönetmek, üyelerin ve mağdurların hak ve menfaatlerini korumak, Yeşil Kart sisteminin bir üyesi olarak ise uluslararası yasal düzenlemelerle verilmiş olan görevleri eksiksiz yerine getirmek ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek adına yeniden yapılanma süreci başlattık. Bu çerçevede Büronun çağın gereklerine uygun, teknolojiyi etkin kulanan, dijital ve daha kurumsal bir yapıya kavuşması için adımlar atmaya başladık.” şeklinde konuştu.

Pandemide aşılanma sürecindeki hızlı ilerlemenin başlaması ve yaz aylarının da etkisi ile 2021 yılı 3’üncü ve 4’üncü çeyreğinde kısıtlamaların tedrici olarak gevşetilmesinin Yeşil Kart üretimine ve Büro gelirlerine olumlu etki edeceğine inandığını da belirten Remzi Duman, “Çalışmalarımızda bizden değerli katkılarını esirgemeyen başta SEDDK olmak üzere üyelerimize, Türkiye Sigorta Birliği’ne, Büro Çalışanlarımıza en içten teşekkürlerimi sunarım” diyerek sözlerini tamamladı.