Dolar 18,6336
Euro 19,5974
Altın 1.079,82
BİST 5.046,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
13°C
Hafif Yağmurlu
Cum 13°C
Cts 13°C
Paz 13°C
Pts 12°C

Türksat Uyduları Türkiye Sigorta Güvencesinde

Türksat Uyduları Türkiye Sigorta Güvencesinde

18 Kasım 2020 20:10

Türksat Uyduları Türkiye Sigorta İle Güvence Altına Alındı

Gücünü adından alan Türkiye Sigorta, ülkemizin tek uydu operatörü olan Türksat ile dev bir iş birliği gerçekleştirdi.

Yapılan sigorta poliçesi ile Türkiye’nin uzaydaki gözleri olan ve toplam değeri 280 milyon doları aşan milli haberleşme uyduları ‘Türksat 3A’, ‘Türksat 4A’ ve ‘Türksat 4B’ 1 yıl süreyle Türkiye Sigorta tarafından sigortalanıyor ve olası risklere karşı 2.225.000.000 TL değerinde teminat sağlanıyor.  

Düzenlenen ‘Yörüngedeki Uydu Operasyon Sigorta Poliçesi’, yangın ve ek teminatlarını içermesinin yanında uydularımız yörüngede görevlerini yerine getirirken meydana gelebilecek göktaşı çarpması, yörüngeden çıkma ve çarpışma gibi risklere karşı da güvence sunuyor.

Ülke genelinde toplam 7.100 dağıtım noktası, 2.600 çalışanı ve 16 milyon müşterisi ile sektörünün liderliğini üstlenen Türkiye Sigorta, hayata geçirdiği öncü çalışmaları imza attığı güçlü iş birlikleri ile zenginleştirmeyi sürdürüyor.  

Türksat Uyduları Türkiye Sigorta İle Güvence Altına Alındı

Bu anlaşmayla Türkiye Sigorta’nın hizmet sınırları uzaya taşındı

Şirket bu kapsamda, Türkiye’nin  uydu operatörü Türksat ile önemli bir anlaşmaya imza attı. Yapılan iş birliği ile ‘Türksat 3A’, ‘Türksat 4A’ ve ‘Türksat 4B’ haberleşme uyduları, 1 yıl süreyle Türkiye Sigorta tarafından sigortalandı.

Üç milli uydunun, yerli ve milli bir sigorta şirketi tarafından teminat altına alınması sektör açısından da bir ilk olurken; söz konusu iş birliği ile Türkiye Sigorta’nın hizmet sınırları uzaya ulaşmış oldu.

Hatırlanacağı üzere Türksat 3A uydusu 13 Haziran 2008, Türksat 4A uydusu 14 Şubat 2014, Türksat 4B ise 16 Ekim 2015 tarihinde uzaya gönderilmişti.

“Gücümüzü adımızdan alıyor, Türkiye markası için sınır tanımıyoruz”

Çevik iş yapış biçimleri ve ileri teknoloji altyapısıyla sigortacılığa yepyeni bir soluk getirdiklerini ve alanında güçlü kurumlarla yaptıkları anlaşmalar sayesinde etki alanlarını Türkiye’nin değerlerini büyütmek üzere genişlettiklerini belirten

Türkiye Sigorta icra Kurulu Başkanı Atilla Benli şöyle konuştu

Türkiye Sigorta icra Kurulu Başkanı Atilla Benli şöyle konuştu; “Bugün her iki kurumun da tarihçesi açısından çok önemli bir gün. Yaptığımız anlaşma ile uzayda uydu sahibi 30 ülkeden biri olan Türkiye’mizin milli haberleşme uydularını Türkiye Sigorta güvencesi altına alıyoruz. Uydu teknolojilerine yatırımlarına devam eden, 1994 yılından günümüze bu alanda olağanüstü mesafe kat eden Ülkemizin haberleşme uydularına destek sunmanın heyecanını taşıyoruz.

Biliyorsunuz; Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz keşfi Sakarya Gaz Sahası’ndaki Tuna-1 kuyusunda yapıldı. Biz de Türkiye Sigorta olarak ilk poliçemizi Tuna-1 kuyusunun sigortalanması kapsamında düzenlemiş ve yerli ve milli yatırımlara teminat vermeyi sürdürerek; daha güçlü bir geleceğin inşası yönünde Türkiye’nin kararlı duruşunda, Türkiye Sigorta olarak yerimizi alacağımızı belirtmiştik. Bugün, bu yönde öncü bir adım daha atmanın mutluluğunu yaşıyor; Türkiye’nin değerlerini uzayda da güvence almanın gururunu taşıyoruz. Türksat’ın değerli yönetimine ve projede emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum”.

Türksat Genel Müdürü Cenk Şen ise Türksat 3A, Türksat 4A ile Türksat 4B’nin ülkemiz kamu sigorta şirketlerinin bir araya gelmesi ile kurulan Türkiye Sigorta tarafından sigortalanması ile Türkiye’nin uydularının milli kaynaklarla sigortalanmış olacağının ve ülke kaynaklarının çok daha etkin kullanılmış olacağını vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu anlaşma ile hem ülkemizin hem de şirketimizin kaynaklarına koruma sağlayacağız. Ayrıca Türkiye Sigorta Şirketi’nin de tecrübesinden istifade edilmiş olunacak. Bilindiği gibi Türksat olarak, bir yandan uydu ve uzay teknolojileri ile bilişim altyapısının kurulması ve küresel pazarlara açılmak üzere önemli adımlar atarken, diğer yandan uydu ekosisteminin tüm Dünya’ya ulaşması ve milli uydu ekosisteminin geliştirilmesi için önemli çalışmalar yapıyoruz.

Bu kapsamda gerçekleştirdiğimiz büyük atılımlarla uydu haberleşme alanında bölgesinde lider ve örnek teşkil edilecek bir kurum hâline geldik. Bu yıl filomuza katılacak olan Türksat 5A ve önümüzdeki yıl uzaya fırlatılacak Türksat 5B uyduları ile şirketimiz, 5 adet aktif uyduya sahip olacak ve Dünya uydu operatörleri arasındaki önemli yerini perçinleyecek. Türkiye’yi geleceğin inşasında hem Dünya’da hem de bölgesinde önemli bir konumda yer alma fırsatı bekliyor. Bizler de şirket olarak bugün olduğu gibi sağlam adımlar atarak ülke geleceği için kritik olan rolümüzü daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz.”