Dolar 18,6323
Euro 19,6222
Altın 1.080,17
BİST 5.046,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
13°C
Hafif Yağmurlu
Cum 12°C
Cts 13°C
Paz 13°C
Pts 12°C

TÜSAF: Sigorta Acentelerinin Temel Sorunları

TÜSAF: Sigorta Acentelerinin Temel Sorunları

16 Kasım 2020 08:48

TÜSAF Murat Büyükçelebi Sigorta Acentelerinin Pandemi Döneminde Yaşadıkları Sorunlar

Sigorta Acentelerinin Pandemi Döneminde Yaşadıkları Sorunlarını TÜSAF Başkanı Murat Büyükçelebi ile Değerlendirdik

Murat Büyükçelebi, İFHABER moderatörlüğünde yürütülen yazı dizimiz hakkında görüşlerinizi almak bizleri mutlu edecektir. Danışma kurulumuzca oluşturulan tespitleri soru başlıkları halinde sizinle değerlendirmek, durumun doğru analiz edilmesi açısından verimli olacağı kanaatindeyiz.

Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu TÜSAF

Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu (TÜSAF) olarak, Pandemi döneminde sigorta acentelerinin yaşadıkları temel sorunları, karşılaştıkları sıkıntılar hakkında genel bir değerlendirmenizi almak isteriz. Soru cevap şeklinde bir değerlendirme yapmanızdan çok genel bir tespitler bütüncü sizden duymak ve bununda bir nevi bildiri niteliğinde olması TÜSAF’ın kamuoyuna genel bir deklarasyon olarak da değerli olacaktır.

TÜSAF  Başkanı Murat Büyükçelebi

  • Pandemi döneminde diğer sektörlere göre büyüme gerçekleştiren Sigorta sektörünün ana üretim kanalı olan sigorta Acenteleri tüm sektörlerle çalışmaktadır, özellikle Pandemiden etkilenen sektörlerde sigorta poliçesi yapamama, tahsilat sorunları bu dönemde fazlasıyla artmış, yapılan poliçelerin prim karşılıkları maalesef alınamamıştır, Sigortalılarına bu dönemde destek olmaya çalışan birçok Sigorta acentesi zor duruma düşmüştür.
  • İlgili primlerin tahsili konusunda Sigorta şirketlerinin, tahsilat süresini uzatmalarını, ödeme güçlüğüne düşen sigortalıların ödemesiyle ilgili Kamu tarafının özel bir finansman paketi açıklamaları çözüm anlamında yeterli olacaktır.
  • Diğer taraftan Sigorta acenteleri giderleri gittikçe artmakla beraber gelirlerinde azalış görülmektedir. Özellikle Sigorta şirketlerinin Dijitalleşme adı altında Dağıtım kanalları arasındaki haksız rekabeti sigorta acenteleri aleyhinde arttırdıkları görülmektedir, mesafeli uzaktan satış yönetmeliğinde talep ettikleri Asli işi sigortacılık olmayan kurumların sigortacılık yapılması isteği sektörümüze çok fazla zarar verecek, saygınlığımızı itibarımızı yerle bir edip, Sektör üretiminin çoğunluğunu sağlayan sigorta acentelerinin gelirlerinin haksız yollarla alınmasına sebep olacaktır.
  • Bugüne kadar Dijital satış platformlarının yaptıkları var olan Acenteler tarafından yapılan üretimin alınması yönünde olmuştur, Asıl beklenti penetrasyonu arttırması gereken bu yapılar belirttiğimiz ve yaşanıldığı gibi mevcut paydan kendi lehlerine birtakım sigorta şirketlerinin sağladığı lehte yöntemlerle menfaat sağlamaları yönünde gerçekleşmiştir.
  • Yeni yönetmelik ve benzeri uygulamalarda yeni büyümeyle pastanın büyümesine değil var olanların yeni yapılara paylaştırılması yönünde olacaktır.
  • Maalesef Sigorta Acentelerini temsil edenlerde bu mevcut duruma destek olup, önlem almayarak haklarımızı savunamayarak Sigorta acentelerinin kan kaybetmesine yol açmaktadırlar.
  • Kısacası Pandemi etkilerinden daha çok Acente temsil kurumunun olumsuz etkileri çok daha can acıtıcı ve zararlı olmaktadır.