Dolar 32,2020
Euro 35,0069
Altın 2.504,53
BİST 10.643,58
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Az Bulutlu
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Paz 23°C
Pts 23°C
Sal 24°C
Çar 23°C

Azerbaycan’da Sigorta Sektörü Üzerine

Azerbaycan’da Sigorta Sektörü Üzerine
2 Haziran 2021 21:07

Azerbaycan`da 5 hayat, 14 hayat dışı olmakla toplam 19 sigorta şirketi ve 1 reasürans şirketi bulunmaktadır. Uzun vadeli yatırım kaynaklarının desteklenmesi, sosyal korumanın sağlanması ve iş dünyasının ekonomik güvenlik tehdidini ortadan kaldırmak için şirketler etkin çalışmalarını sürdürmekteler.

Cumurbaskani kararnamesi ile sektörün kontrolü 2019 yılı sonundan itibaren Azerbaycan Merkez Bankası‘na devredilmiştir.

Zorunlu Sigorta Bürosu, sigorta sektörünün gelişmesi için Merkez Bankası tarafından geliştirilen projelerin bir parçası olarak sigortacılık hizmetlerine erişimin sağlanması amacıyla, vatandaşların sanal ortamda sigorta poliçesi ve hasar bilgilerine ulaşmaları için sanal kişisel hesap hizmeti başlatmıştır. Bununla birlikte özellikle zorunlu üçüncü şahış mali sorumluluk ve zorunlu işveren mali sorumluluk teminatları tamamen elektronik ortama taşınmış ve kağıt poliçeler tarihe karışmıştır. Bahsedilen teminatların denetimi de sanal ortamda aktarılan bilgiler doğrultusunda ilgili devlet kurumları tarafından yapılmaktadır.

İcbari Sığorta Bürosu Azerbaycan Zorunlu Sigorta Bürosu
İcbari Sığorta Bürosu Azerbaycan Zorunlu Sigorta Bürosu

Dünyada devam eden virüs salgını 2020 yılından itibaren Azerbaycan’da da etkisini sürdürmektedir. Bununla birlikte 44 gün süren ve Ermenistan`ın hezimeti ile sonuçlanan Vatan Savaşının da aynı döneme denk gelmesi 2020 yılının büyük kaygılarla geçmesine neden olmuştur. Bu gelişmelerin sigorta sektörü de dahil olmakla iş dünyasını etkilememiş olması mümkün değildir. Savaş ve salgının hakim olduğu bir ekonomik ortamda sigorta prim artışı ve büyümenin varlığı potansiyelin yeterince büyük olmasının habercisidir.

2020 yılında toplam Zorunlu sigorta primleri 194 milyon manat (114 mln USD) olarak gerçekleşmiştir. Karantina kuralları gereği uzaktan çalışma ve elektronik hizmetlerin yaygın kullanımı ile hasar yönetimi konusunda kesintisiz hizmet sağlanmıştır. Dönem içinde 63 milyon manat (37 mln USD) hasar ödemesi yapılmıştır. Büyüme ve hasar-prim oranları dikkate alındığında 2020 yılının tatmin edici bir şekilde tamamlandığını ve gelişme eğilimlerinin olumlu sonuçlar ortaya koyduğunu belirtmemiz mümkündür.

2020 yılında Azerbaycan Merkez Bankası, Zorunlu Sigorta Bürosu ve Azerbaycan Sigorta şirketleri Birliği ortak mutabakatı doğrultusunda 2021 ve 2022 yıllarını kapsayacak şekilde Sigorta ve risk bilinci geliştirmenin yanı sıra hasar önleme konusunda ortak proje başlatılmış ve sürdürülmektedir. Projenin temel amacı sigorta konusunda bilincin ve farkındalığın artırılması için değişik yaş gruplarına çeşitli bilgilerin aktarılması ve risk yönetimi kültürünün geliştirilmesidir. Bununla birlikte yasal haklar, kurallar ve diğer bilgilerin aktarılması ile birlikte sektöre güvenin artırılması ve sigortalılık hacminin de bu doğrultuda genişletilmesi hedeflenmektedir.

Yukarıda belirtilen zorunlu sigorta ürünleri ile birlikte zorunlu yangın ve doğal afet sigortası, zorunlu sorumluluk sigortası ve zorunlu ferdi kaza koltuk sigortası ürünlerinin de 2021 yılında tamamen sanal ortama taşınması hedefler arasındadır. Bahsedilen teminatların denetimlerinin de elektronik ortamda olması belirlenmiş hedeflere kısa sürede ulaşmaya yardımcı olacaktır.

Günel Amanova

Azerbaycan Zorunlu Sigorta Bürosu

Azerbaycan Yeşil Kart Bürosu

İcbari Sığorta Bürosu

https://isb.az/