DOLAR 18,5880
EURO 18,4663
ALTIN 1.021,48
BIST 3.491,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Az Bulutlu
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Per 20°C
Cum 20°C
Cts 21°C
Paz 21°C

Gaziantep’te Toplu İş Sözleşmesi Gerçekleşti

Gaziantep’te Toplu İş Sözleşmesi Gerçekleşti

Büyükşehir Personelleri İçin Toplu İş Sözleşmesi Gerçekleşti. En Düşük Asgari Ücret 3 Bin 557 Lira! Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, HAK-İŞ Konfederasyonu’na bağlı Hizmet-İş Sendikası ve Öz Güven-Sen Sendikası iş birliğinde Büyükşehir Belediyesi’nde görev yapan 6 bin 317 şirket personelinin gelir ve çalışma koşullarını iyileştirecek Toplu İş Sözleşmesi için imzalar atıldı.

Gaziantep'te Toplu İş Sözleşmesi Gerçekleşti
Mahmut Arslan ve Fatma Şahin

En düşük asgari ücret 3 bin 557 liraya ulaştı

En düşük asgari ücret 3 bin 557 liraya ulaştı. Çalışan haklarını korumak, personelin gelir tablosunu mevcut yaşam koşulları çerçevesinde güncel tutarak ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla Büyükşehir Belediyesi, HAK-İŞ Konfederasyonu’na bağlı Hizmet-İş Sendikası ve Öz Güven-Sen Sendikası iş birliğinde Büyükşehir Konferans Salonu’nda Toplu İş Sözleşmesi hayata geçirildi. 2 yıl süresini kapsayacak Toplu İş Sözleşmesi kapsamında belediye bünyesinde hizmet veren GAZİAĞAÇ, GAZİBEL, GAZİKÜLTÜR ve Gazi Danışmanlık’a bağlı şirket personellerinin maaşlarına ortalama 693 Türk lirası, ikramiye ve bayram yardımlarıyla da toplamda 810 lira zam yapıldı. Ayrıca sözleşme ve yeni geliştirilen prim sistemi ile eşit işe eşit ücret anlayışına göre maaş farklarının kapatılması, sosyal iyileştirmeler ve zamlarla beraber yüzde 20,6 oranında gelir artışı gerçekleştirildi. En düşük asgari ücretse 3 bin 557 liraya ulaştı.

İmza töreninde Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, HAK-İŞ Konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan ve Gaziantep İl Başkanı Halil İbrahim Tanrıöver bulundu.

Gaziantep'te Toplu İş Sözleşmesi Gerçekleşti | 3 Mart 2021

Gaziantep'te Toplu İş Sözleşmesi Gerçekleşti | 3 Mart 2021

Fatma Şahin: Yüzde 94, Eşit İşe Eşit Ücreti Başardık

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin konuşmasında işçi-işveren ilişkisi, kadın işçinin yaşadığı zorluklar ve mücadeleler konusunda yaşamından kesitler sundu. Başkan Şahin konuşmasını şöyle sürdürdü: “Gaziantep’e göreve geldiğimde eşit işe eşit ücretin sağlanamadığını aynı işi yapan personeller arasında gelir makasının çok açık olduğunu gördük. Benim amacım her zaman performansa dayalı olarak çalışıp işi ehline vermek oldu. Adaletli davranarak helal kazancın yanında nitelikli çalışma anlayışı da çok önemlidir.

Bugün, yüzde 94 eşit işe eşit ücreti başardık. Hamdolsun. Dolayısıyla siz değerli personeller mutlu değilse benim bu şehir için fark yaratmam çok zor. Her imkanın birer imtihan olduğunu biliyorum. Benim imtihanımın da sizinkinden daha fazla. Sizin imtihanınız da bu çatıda olmayanlardan daha fazla. Siz çok önemlisiniz. İki milyon bize emanet. O yüzden bu sorumluluğun altından kalkabilmemiz için bizim için edilen duaların devam etmesi lazım.

Gaziantep'te Toplu İş Sözleşmesi Gerçekleşti | 3 Mart 2021

Ama şunu da gördüm, iman varsa imkan da vardır. Pandemiden dolayı ciddi bir şekilde gelirlerimizin azaldığı yadsınamaz bir gerçek. Maaşları veremeyecek duruma gelir miyiz diye gece yarıları defalarca uyuyamadığımı hatırlıyorum. Bir Fatma Şahin, yalnız başına hiçbir anlam ifade etmez. Sizlerin desteği olduğu sürece bu kente İlişkin Hizmetler Daimî Olabilir.”

Gaziantep'te Toplu İş Sözleşmesi Gerçekleşti

Mahmut Arslan: Türkiye’deki Çalışma Hayatında En Büyük Reformu Gerçekleştirdik

HAK-İŞ Konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan ise şunları aktardı: “Kamuda çalışan işçilerimizin bugünlere kadar gelmesinde emeği geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a huzurlarınızda teşekkür etmek isterim. Bu süreç, geldiğimiz bu nokta, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin çalışma hayatına ilişkin en büyük reformudur.

Bunun altını çizmemiz gerekiyor. 2017 yılına geldiğimiz zaman Türkiye’deki bakanlıklar, yerel yönetimler, üniversiteler ve özel idareler de dahil kadrolu işçi sayısı toplamda sadece 180 bin idi. Biz, bir çırpıda 180 bin kamu işçisinin yanına yaklaşık 1 milyon kamu işçisi ilave ettik. Küreselleşme, liberalleşme ve neoliberal dalgalanmalara rağmen Türkiye kendi sosyal modelini ortaya çıkararak hiç kimsenin tahmin etmediği büyük bir reform hayata geçirdi. Bu doğrultuda emeği geçen herkese teşekkürü bir borç bilirim.

Halil İbrahim Tanrıöver
HAK-İŞ Konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası Gaziantep İl Başkanı Halil İbrahim Tanrıöver

Bu toplu iş sözleşmesi ile elde edilen rakamlar Türkiye’nin en yüksek rakamları değil elbette. Sizin arzu ettiğiniz büyük metropolde yaşayan insanların ihtiyaçlarının tümünü karşılayacak rakamlar da değil. Ama bardağın dolu tarafına da bakıldığında önemli bir yol kat edildiğini görüyoruz. İmkanlarımız sonuna kadar kullanıldı. Başkanımız Fatma Şahin de keza bu mücadelede büyük rol aldı.”

Halil İbrahim Tanrıöver: Refah Ve Huzur İçin Var Gücümüzle Çalışıyoruz

HAK-İŞ Konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası Gaziantep İl Başkanı Halil İbrahim Tanrıöver, “HAK-İŞ Konfederasyonu’muza bağlı Hizmet-İş ve Özgüven-Sen sendikalarımız ile Gaziantep büyükşehir Belediyesi’ne bağlı, GAZİBEL, GAZİAĞAÇ, Gazi Danışmanlık, GAZİKÜLTÜR bünyesinde görev yapan 6317 personel için toplu iş sözleşmesi için burada bulunmaktayız.

HAK-İŞ Konfederasyonu, kentte önemli bir gücü temsil etmektedir. Bu başarımızı da kuşkusuz siz üyelerimizden aldığımız gücün yanı sıra Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in de büyük destekleri oldu. Gaziantep şube yönetimi olarak göreve geldiğimiz günden beri şehrimize daha iyi bir hizmet verebilmek ve personellerimizin refah ve huzur içerisinde çalışabilmesi adına var gücümüzle gayret ediyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.