DOLAR 18,4802
EURO 17,8285
ALTIN 972,40
BIST 3.287,21
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Açık
İstanbul
27°C
Açık
Çar 27°C
Per 25°C
Cum 26°C
Cts 24°C

Gültekin Şimşek İle İzmir’i Konuştuk

Gültekin Şimşek İle İzmir’i Konuştuk

HAK-İŞ Konfederasyonu İzmir İl Başkanı Gültekin Şimşek

HAK-İŞ Konfederasyonu İzmir İl Başkanı Gültekin Şimşek ile deprem gerçeği ve deprem sonrasında İzmir’de ki sosyal çalışmalarını değerlendirdik.

İzmir Depremini bizzat yaşamış birisi olarak deprem anında neler hissettiğinizi? Aklınıza ilk gelen şeyleri? Sizde yarattığı bireysel ve toplumsal kaygıları dinlemek isteriz.

Bu tür afetler aslında dünyada fani olduğumuzu, bazı konularda ne kadar çaresiz kaldığımızı bizlere hatırlatıyor. 30 Ekim Cuma günü gerçekleşen İzmir depreminde ne yazık ki 116 vatandaşımızı kaybettik. Ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum.

Gültekin Şimşek İle İzmir'i Konuştuk | 18 Aralık 2020

Her ne kadar bu tür Doğal afetlere aşina olsak da, o esnada korku ve panik yaşıyorsunuz. Depremin süresi ve şiddeti bu hissin artmasına sebep olabiliyor. O anda kendinizi korunaklı bir alana atmanız ve depremin bitmesini beklemekten başka bir çareniz de yok. Aileniz, çocuklarınız aklınıza geliyor hemen ve onlardan haber aldığınızda ancak rahatlayabiliyorsunuz.

Yaşadığımız bu doğal afetler esnasında ölüm ve yaşam dengesinin ne kadar hassas bir çizgide olduğunu hatırlıyoruz. Zamanımızı geçirdiğimiz alanların fiziki koşulları, güvenilirliği, bu tür olaylara ne kadar dayanıklı olduğu kaygısını yaşıyor ve kafamızda bunun gibi birçok soru işareti oluşturuyoruz. Ve belki de alışıyoruz böyle yaşamaya.

Gültekin Şimşek İle İzmir'i Konuştuk | 18 Aralık 2020

Deprem başta olmak üzere doğal afetler ülkemizin bir gerçeği. HAK-İŞ İzmir İl Başkanı olarak, bu gerçek ile yaşarken milletimize neler önerirsiniz? Bu gerçek ile yaşarken milletimizin kalıcı ve sürdürülebilir tedbirler geliştirmesi konusunda ki tavsiyeleriniz bizler için oldukça önemli.

Ülkemiz ve özellikle ilimiz deprem kuşağı üzerinde yer alıyor. Hayatımızı bu tür afetlere göre şekillendirmek zorundayız. Öncelikle olarak bu konuda mutlaka kapsamlı bir Eğitim alınmalı. Doğal afetler öncesinde, esnasında ve sonrasında neler yapılmalı çok iyi bilmeliyiz. Yaşadığımız alanların fiziki koşulları bilinmesi gereken en önemli husus. Alınması gereken tüm önlemler vakit kaybetmeden alınmalı ve hayata geçirilmelidir.

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan

Gültekin Şimşek Mahmut Arslan

Deprem konusunda HAK-İŞ Genel Başkanımızın Sayın Mahmut Arslan beyin de hassasiyetini iyi biliyoruz. Yıllardır HAK-İŞ in önemli gündem maddelerinden birisi de doğal afetler ve deprem olmuştur. Bundan mütevellit; Milletimizin ve Üyeleriniz olan işçilerin emekçilerin bu konuda bilinçlenmesine yönelik geliştirdiğiniz çalışmaları da dinlemek ve okurlarımızla paylaşmak isteriz.

Konfederasyonumuz ve Sendikamız Genel Başkanı Sayın Mahmut Arslan’ın eğitime ne kadar önem verdiğini biliyoruz. Eğitimli Birey-Bilinçli Toplum kavramı Konfederasyonumuz için önemli bir düstur. Buna bağlı olarak Konfederasyonumuz ve bağlı Sendikalarımız tarafından örgütlü olduğumuz alanlarda çalışan kesimin her konuda bilinçlendirilmesi için iş yeri düzeyinde Eğitim Seminerleri düzenleniyor. Tabi ilk olarak bu piramidin başındaki bizler de bu eğitimlere tabii oluyoruz. Bu konunun toplumsal gelişime katkı sağladığını düşünüyorum. 

2020 de yaşanılan Elazığ Depremi, Giresun ve Rize Sel Felaketleri ve son olarak da İzmir depremi ile beraber millet olarak sarsıldık ve derin acılar yaşadık. Pandemiye rağmen HAK-İŞ yöneticilerinin ve ekiplerinin can siperane çalışmaları 7 den 77 ye herkes için gurur kaynağı oldu. Bu anlamda HAK-İŞ İzmir İl Başkanlığı olarak deprem sonrasında ki kurtarma ve milletimize destek çalışmalarınız hakkında bilgi almak bizleri de gururlandıracaktır.

Yaşadığımız deprem felaketinin ilk anından itibaren Konfederasyonumuzu temsilen üzerimize düşen ne varsa yapmaya gayret gösterdik, göstermeye de devam ediyoruz. Genel Başkanımız Sayın Mahmut Arslan’ın talimatı ile Kızılay başta olmak üzere diğer tüm paydaşlarla koordineli bir şekilde hareket ederek gerekli yardımları vatandaşlarımıza ulaştırmaya çalıştık.

Evleri yıkılan ve çadırlarda kalan vatandaşlarımızı ziyaret ederek sorunlarını ve taleplerini dinledik. Onların derdine ortak olmaya çalıştık. Genel Başkanımızın da aralarında bulunduğu AB KİK Karma Heyetini İzmir’de ağırladık. Süreç hakkında bilgilendirmede bulunduk. Tarafımıza ulaşan her konuyu ilgili mercilere ileterek çözüm üretmeye çalıştık. 

Sonuç olarak zorlu bir süreçten geçiyoruz İzmir olarak. Devletimizin ne kadar büyük olduğunu, Milletimizin en zor zamanlarda birbirine olan bağlılığını yeniden gördük hep birlikte. Ders çıkarmamız gereken hususları unutmadan, gerekli önlemleri alarak hayatımıza devam ediyoruz. Rabbim bir daha yaşatmasın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.