DOLAR 18,5421
EURO 18,1119
ALTIN 986,68
BIST 3.197,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Açık
İstanbul
28°C
Açık
Cum 26°C
Cts 26°C
Paz 22°C
Pts 21°C

HAK-İŞ’ten Dünya Su Gününde “Su Hakkı” Raporu

HAK-İŞ’ten Dünya Su Gününde “Su Hakkı” Raporu

HAK-İŞ’ten Dünya Su Gününde “Su Hakkı” Raporu. HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ İzmir Başkanı Gültekin Şimşek, HAK-İŞ tarafından 22 Mart Dünya Su günü dolayısıyla hazırlanan “Su Hakkı” raporuna ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu.

HAK-İŞ İzmir İl Başkanı ve HİZMET-İŞ İzmir Şube Başkanı Gültekin Şimşek

HAK-İŞ İzmir İl Başkanı Gültekin Şimşek

HAK-İŞ İzmir İl Başkanı ve HİZMET-İŞ İzmir Şube Başkanı Gültekin Şimşek, “HAK-İŞ olarak, suya yapılan her müdahaleyi insana, doğaya ve hayata karşı işlenmiş bir suç olarak görüyoruz. Yeryüzünde hayatın özü, yaşam kaynağımız olan suyun önemine vurgu yapmak, vatandaşlarımızı tasarrufa teşvik etmek, sudaki büyük oyuna, özelleştirme ve ticarileşme girişimlerine dikkat çekmek için, içerisinde akademisyen ve uzmanların olduğu bir ekiple kapsamlı bir Su Hakkı raporu hazırladık. HAK-İŞ olarak, suyu ve sanitasyonu, temel ve devredilemez bir insan hakkı olarak savunuyoruz. Suyun piyasalaştırılmasına karşı çıkıyor, su sektöründeki özelleştirmelere karşı mücadele veriyoruz. Su Raporu’muzu duyarlılıklarımızın ve kararlılığımızın bir yansıması olarak kamuoyunun bilgisine sunmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz” dedi.

Konfederasyonumuz ve Sendikamızın Kıymetli Genel Başkanı Sayın Mahmut Arslan öncülüğünde attığımız her adımda suyun önemine dikkat çekmeye çalışıyoruz. “Suyun insan ve canlı yaşamında ne kadar önemli ve öncelikli olduğunun bilincinin tüm toplum tarafından fark edilmesini son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Birleşmiş Milletlerin Dünya Su Günü’nün bu yılki temasını ‘Suyun Kıymetini Bilmek’ olarak belirlemesini çok önemli buluyoruz. Suyun yaşamımızdaki öneminin farkına varılmasını ve suyun kıymetini bilerek tasarruflu kullanımını önemsiyoruz.

HAK-İŞ’ten Dünya Su Gününde “Su Hakkı” Raporu | 21 Mart 2021

HAK-İŞ olarak, suya yapılan her müdahaleyi insana, doğaya ve hayata karşı işlenmiş bir suç olarak görüyoruz. HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, yeryüzünde hayatın özü, yaşam kaynağımız olan suyun önemine vurgu yapmak, vatandaşlarımızı tasarrufa teşvik etmek, sudaki büyük oyuna, özelleştirme ve ticarileşme girişimlerine dikkat çekmek için, içerisinde akademisyen ve uzmanların olduğu bir ekiple kapsamlı bir “Su Hakkı” raporu hazırladık. HAK-İŞ olarak, suyu ve sanitasyonu, temel ve devredilemez bir insan hakkı olarak savunuyoruz. Suyun piyasalaştırılmasına karşı çıkıyor, su sektöründeki özelleştirmelere karşı mücadele veriyoruz. Su Raporu’muzu duyarlıklarımızın ve kararlılığımızın bir yansıması olarak kamuoyunun bilgisine sunmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz.

Suyun, canlıların yaşamını sürdürebilmesi için en temel ihtiyaçlardan birisi olduğunun bilincindeyiz. Küresel ısınma, su kaynakların kirletilmesi, plansız büyüme ve su kaynaklarının azalmasıyla kullanılabilir ve içilebilir temiz suya erişim konusunda yaşanan sıkıntılar artmış, ‘su yoksulluğu’ kavramı ortaya çıkmıştır. Bu durum ise suyu ticari bir meta haline getirmiş ve sorun daha büyük bir boyuta ulaşmıştır. Su, en temel insani haktır ve hayatın özüdür. Bu nedenle yaşamın vazgeçilmezi olan su, ticari bir meta olmaktan çıkarılmalıdır.

HAK-İŞ’ten Dünya Su Gününde “Su Hakkı” Raporu | 21 Mart 2021

HAK-İŞ Konfederasyonu olarak suyu toplumun temel ve devredilemez insani hakkı olarak görüyor, tüm dünyada suyun ticarileştirilmesine karşı çıkıyoruz. Çünkü suya müdahale, doğrudan hayata müdahaledir. Yaşamın sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için en temel ihtiyaçlarımızdan birisi olan su hakkını savunmak insanlığı, uygarlığı ve insanca yaşanabilirliği korumaktır. Çünkü geleceğimiz suyumuz kadardır.

HAK-İŞ olarak su sektöründeki özelleştirmelere karşı mücadele ediyoruz. Suya yapılan yatırımlar eğitim ve sağlık altyapısını beraberinde getirmekte ve kamu tarafından yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu yüzden suyun, bütün boyutlarıyla kamuda yer alması, bütün su işletmelerinin mutlaka kamuya ait olması gerektiğinin altını önemle çiziyoruz. İnsanlar ve canlılar kadar tarım, enerji, ekonomik ve sosyal kalkınma süreçleri de suya bağımlıdır. Tüm bunlar dikkate alındığında ulusal, bölgesel ve yerel düzeyde su politikalarının belirlenmesi ve su kaynaklarını koruma politikalarının temel alınması ve geliştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Koronavirüsün ülkemizde görülmeye başladığı esnada Koronavirüsle mücadele kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın belediyelerin hiçbir gerekçeyle abonelere yönelik su kesintisi uygulamayacağına ilişkin genelgesi HAK-İŞ olarak yıllardır savunduğumuz görüşlerimizin haklılığını bir kere daha ortaya koymuştur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız bu konuda son derece yerinde bir karar almıştır. Çünkü 1 yıldır yaşadığımız Pandemi süreci, suya olan ilgiyi daha da arttırmış ve suyun insan hayatındaki önemini bir kere daha ortaya çıkarmıştır.

Suyun doğru kullanımı konusunda toplumumuzda bilinç oluşturulması, tabiatın korunması, su konusundaki farkındalığın güçlendirilmesi, insan, doğa ve su için herkesin gereken hassasiyeti göstermesi gerektiğini düşünüyoruz. Eğitim ve öğretim yoluyla toplumumuzun çevre ve su bilincini arttırmak, suyun doğru şekilde kullanımı ile ilgili bilinç oluşturmak ve doğayı korumak için gerekli çalışmaların hayata geçirilmesini destekliyoruz. HAK-İŞ Konfederasyonu olarak herkesin su konusunda gereken hassasiyeti göstermesini bekliyor, suyun hayatımızdaki önemi konusunda herkesi duyarlı olmaya çağırıyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.