Dolar 27,3343
Euro 28,8165
Altın 1.649,34
BİST 8.213,76
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
25°C
Hafif Yağmurlu
Per 24°C
Cum 24°C
Cts 23°C
Paz 23°C

Uğur Özgöker: Tüketici Ve Rekabet Akademisi Zaruri Hale Gelmiştir

Uğur Özgöker: Tüketici Ve Rekabet Akademisi Zaruri Hale Gelmiştir
4 Ağustos 2022 15:24

Prof. Dr. Uğur Özgöker: Tüketici ve Rekabet Akademisi ülkemiz için zaruri hale gelmiştir… Tüketici ve Rekabetin Korunması Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Uğur Özgöker, son yıllarda tüketici şikayetlerinde artan parametrelerin ve beklentilerin dikkate alınarak ‘’Tüketici ve Rekabet Akademisi’’nin kurulmasına dair taleplerini Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a bir mektup ile sundu.

Akademinin kurulma gereksinimleri ve kuruluş modeline yer verilen talep mektubuna değinen Özgöker, sözlerine şöyle devam etti:

Uğur Özgöker: Tüketici Ve Rekabet Akademisi Zaruri Hale Gelmiştir | 4 Ağustos 2022

Özgöker, pandemi sonrası hareketlenen ticari hayat ile beraber enflasyonist ortamın tüketiciyi zora sokan sonuçlarına ve bunu kurumsallaştıran gelişmelere dikkat çekti. Tüketicinin yanıltılma yoluyla zarar görmesi haricinde, abartılı ve hakkaniyetsiz zamlar ile de iyice zorda kaldığına ve nefes alması gerektiğine değinen Özgöker, bu koşulların tüketici lehine dönüşümünde Akademinin önemine vurgu yaptı. Özgöker, milli ekonomi ve tüketim bilincinin korunması için, ekonomimizi terörize etmeye çalışan bu ‘’sistematik’’ zorbalıktan kurtulmanın zaruriyetine değindi. Tüketici olan Türk Vatandaşlarının yaşam standartları ve refah seviyelerinin artırılması için Ticaret Bakanlığına ‘’Tüketici ve Rekabet Akademisi’’nin kurulmasını teklif ettiklerini belirtti.

Özgöker, sözlerine şöyle devam etti:

Uğur Özgöker: Tüketici Ve Rekabet Akademisi Zaruri Hale Gelmiştir | 4 Ağustos 2022

Ekonomimizi normal seyrine getirecek, yerli ve milli üretimimize uluslararası rekabette avantaj sağlayacak ve en önemlisi tüketicilerimizi istismar edilmekten koruyacak Tüketici Ve Rekabet Akademisi; T.C. Ticaret Bakanlığı ilişkili Bakanlık olmak üzere Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcısı 1 Başkan, Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı Bakan Yardımcısı 2 Başkan Yardımcısı yansıra, ÜAK – Üniversitelerarası Kurul, TOBB, TESK, TBB Türkiye Barolar Birliği, Tüketici Örgütleri Konfederasyonu ve EGD – Ekonomi Gazetecileri Dermeği tarafından belirlenecek 1 er üyeyle toplam 9 üyeden müteşekkil bir Bağımsız İdari Otorite yapısında oluşması hem iç siyasette hem de uluslararası ticaret ve rekabet politikasında çok etkili faaliyetler yürütmesine vesile olacaktır.

ETİKETLER: