Dolar 28,9840
Euro 31,1377
Altın 1.889,60
BİST 7.971,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 7°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
7°C
Hafif Yağmurlu
Cts 12°C
Paz 11°C
Pts 11°C
Sal 12°C

Tüketici Örgütleri Konfederasyonu TÖK Kuruldu

Tüketici Örgütleri Konfederasyonu TÖK Kuruldu
25 Mayıs 2021 17:16

Tüketici Örgütleri Federasyonu TÖF, Birleşik Tüketiciler Federasyonu BTF, Çevre ve Tüketici Federasyonu ÇETÜF bileşenlerinin bir araya gelmesi ile kurulan Tüketici Örgütleri Konfederasyonu TÖK kuruluşu basın bülteni ile kamuoyuna duyuruldu. Ülkemizin tüketici bilincinin gelişiminde önemli yapı taşlarından birisi olan örgütlenme hakkı Konfederasyon çatısına kavuştu.

Tüketici Örgütleri Konfederasyonu TÖK
Tüketici Örgütleri Konfederasyonu TÖK

Tüketici Örgütleri Konfederasyonu TÖK Tarafından Yapılan Açıklama

TÖK Genel Başkanı Fuat Engin
Tüketici Örgütleri Konfederasyonu TÖK Genel Başkanı Fuat Engin

Tüketici Örgütleri Konfederasyonu (TÖK) kuruluşuyla Türkiye tüketici hareketine yeni bir soluk getiriyor. Hak arama mücadelesinin öncü gücü olarak, üye örgütlerin gücüyle ülkemizde tüketici hakları açısından yeni bir dönem başlıyor.

Pandemi koşullarına rağmen, Konfederasyonumuzun kuruluşunu tamamlama hedefine yönelik sürdürdüğümüz yoğun çalışmalar sonucunda örgütlülüğümüz yanında Tüzük ve Programımızı da tamamlayarak kuruluşumuzu gerçekleştirdik.

Ülkemizde faaliyetlerini sürdüren Tüketici Örgütleri Federasyonu (TÖF), Birleşik Tüketiciler Federasyonu (BTF), Çevre ve Tüketici Federasyonu (ÇETÜF) yer aldığı çatı örgütümüz olan Tüketici Örgütleri Konfederasyonunun (TÖK) kuruluşunu emek yoğun bir çalışmayla tamamladık.

Tüketici Örgütleri Konfederasyonu TÖK Kuruldu
Tüketici Örgütleri Konfederasyonu TÖK Kuruldu

25 yıllık deneyimle daha güçlü bir şekilde doğan ve tüketici hareketinin en nitelikli, en dinamik kadrolarının yer aldığı Tüketici Örgütleri Konfederasyonu (TÖK) kuruluşuyla ülkemizde bir ilki hayata geçirmiştir. Önümüzdeki süreçte çalışmalarımızı Biat etme anlayışıyla değil, uzlaşma kültürünü esas alarak yürüteceğiz. Ülkemiz tüketici hareketinin işleyiş olarak Dünyanın en iyi örneklerinden biri olması için çalışacağız.

Öncelikli hedeflerimizden biri Söz-Yetki- Karar süreçlerinde etkin bir biçimde yer almak olacağı gibi, bir diğeri ise ülkemizde ürün güvenliğinin sağlanması sürecinde tüketici örgütlerinin etkin rolü olması için gereğini yapacağız. Tüm bu çabalarımız hak arama mücadelemize çok önemli katkılar sağlayacaktır.

Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen Evrensel Tüketici Haklarından olan “Tüketicilerin Temel Gereksinimlerinin Karşılanması Hakkı kapsamında, Barınma, Beslenme, Su bulma, Aydınlanma, Isınma, Giyinme, İletişim gibi evrensel insan hakkı olan temel ihtiyaçlara sosyal devlet anlayışı içinde her tüketicinin erişebilmesinin sağlanmasının yaşama geçirilmesi için önümüzdeki süreçte tüketici politikaları konusunda aktif çalışmalar yapacak ve alanımızla ilgili bilim insanlarının da yer alacağı TÖK AKADEMİ nin kuruluncaya kadar çalışma alanlarımıza yönelik oluşturduğumuz araştırma merkezimiz TÖK-AR etkin inceleme ve araştırma faaliyetlerinde bulunarak kamuoyunu bilgilendirecektir. Bu kapsamda Tüketicinin Korunması Alanına ilişkin yıllık Stratejik planların oluşturulması/geliştirilmesi politikası hayata geçirilecektir.

İçinde bulunduğumuz koşullarda PANDEMİ den kaynaklı ekonomik ve sosyal sorunlar devam ederken, başta Benzin, motorin olmak üzere akaryakıt ürünlerinden alınan özel tüketim vergisinin (ÖTV) yüzde 54, yüzde 78 ve yüzde 189 oranında artırılması önümüzdeki günler için iğneden ipliğe yeni zamların habercisi olmuştur. Doğalgaza aylık olarak düzenli yapılan zamlar ise tüketicinin kışını azaba çevirmiştir.

Buda yetmiyormuş gibi daha dün üreticinin tarlasında kullandığı gübre fiyatlarına %46 ila %78 arasında zam yapılması önümüzdeki hasat sürecinde zaten çok zor durumda olan tüketicinin mutfağına ateş düşmesine neden olacaktır.

  • Bu süreçten en fazla olumsuz etkilenen kesim tüketiciler olmaya devam etmektedir. Tüketiciler olarak, Temel tüketim maddelerinde yaşanan fahiş fiyat artışlarının önlenmesi ile KDV oranlarının %1 indirilmesini,
  • İletişim sektöründe alınan Deprem vergisi olarak konulan ÖİV (özel iletişim vergisi) ÖTV (özel tüketim vergisi) nin kaldırılmasını,
  • Merkez Bankasının belirlediği kredi kartı akdi/gecikme faiz oranının % oranları düşürülmesini,
  • Kredilerden ve kredi kartlarından kaynaklı giderek artan mağduriyetlerin önlenmesini beklerken,

son dönemde yaşanan fiyat artışları nedeniyle, pandemi den (covid-19) ve yapılan fiyat artışlarından kaynaklı yaşanan tüm sorunların faturasını tüketiciler ödemeye devam edecektir.

Ülkeyi yönetenleri sosyal devlet olmanın gereği olarak, tüketiciler adına yapılan tüm zamları geri çekmeye ve yaşamı kolaylaştıran paketleri hayata geçirmeye çağırıyoruz.

Tüketici Örgütleri Konfederasyonu (TÖK) olarak haklı mücadelemizde, gücümüzü her geçen gün daha da artırarak, örgütlülüğümüzü birlikte daha da büyütmek için, ülkemizde bulunan tüm tüketici derneklerini federasyonlarımıza, Tüketici Federasyonlarını ise TÖK e katılmaya davet ediyoruz.

Tüketici Örgütleri Konfederasyonu (TÖK) Kurucuları

  • Tüketici Örgütleri Federasyonu TÖF Genel Başkanı Fuat Engin
  • Birleşik Tüketiciler Federasyonu BTF Genel Başkanı Av. Şölen Tüysüz
  • Çevre ve Tüketici Federasyonu ÇETÜF Genel Başkanı Orhan Fidancı