Dolar 33,0520
Euro 36,0512
Altın 2.562,44
BİST 11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
32°C
Parçalı Bulutlu
Sal 33°C
Çar 34°C
Per 33°C
Cum 32°C

Şirketler, Yılda 100 Bin Dolardan Fazla Yatırım Yaparak Siber Güvenlik Ekiplerinin Yeteneklerini Geliştiriyor

Şirketler, Yılda 100 Bin Dolardan Fazla Yatırım Yaparak Siber Güvenlik Ekiplerinin Yeteneklerini Geliştiriyor
26 Mart 2024 00:27

Kaspersky’nin yakın zaman önce yaptığı bir araştırmaya göre, işletmelerin %70’inden fazlası siber güvenlik çalışanlarının becerilerini güncel tutmak için yılda 100 bin dolardan fazla ek eğitim ücreti ödüyor. Bununla birlikte ankete katılan şirketler, eğitim pazarında yeni alanları kapsayan kursların eksikliğinin de altını çiziyor ve eğitimin kendilerine her zaman beklenen sonucu getirmediğini belirtiyor. 

Kaspersky, “The portrait of the modern Information Security Professional” (Modern Bilgi Güvenliği uzmanının portresi) adlı son çalışmasında, küresel siber güvenlik personeli eksikliği konusunu ele alarak işletmelerin siber güvenlik uzmanı eksikliğinin nedenlerini analiz etti ve siber güvenlik iş gücünü değerlendirmenin ve geliştirmenin yollarını belirledi.[1]

Araştırmaya göre, şirketler siber güvenlik ekiplerinin becerilerini geliştirmek için önemli miktarlarda yatırım yapıyor. Kuruluşların %43’ü bilgi güvenliği kursları için genellikle yılda 100 bin ila 200 bin dolar arasında harcama yaptıklarını söylerken, %31’i eğitim programları için 200 bin doların üzerinde yatırım yapıyor. Geriye kalan %26’lık kesim ise eğitim girişimleri için genellikle 100 bin dolardan daha az ödeme yaptıklarını belirtiyor. [2]

Bunun yanında siber güvenlik uygulayıcıları, eğitim piyasasının hızla değişen sektöre ayak uydurmakta zorlandığını ve gerekli eğitim programlarını zamanında sunamadığını da belirtiyor. Araştırma, yeni ve zorlu alanları kapsayan kursların azlığının (%49) ve bu durumun siber güvenlik eğitimi arayanlar için ana sorun olduğunu gösteriyor.

Şirketler, Yılda 100 Bin Dolardan Fazla Yatırım Yaparak Siber Güvenlik Ekiplerinin Yeteneklerini Geliştiriyor

Katılımcıların %47’si ayrıca stajyerlerin yeni edindikleri bilgileri uygulama fırsatı bulamadıkları için öğrendiklerini unutma eğiliminde olduklarını, bu nedenle aldıkları eğitimin onlar için faydasız olduğunu belirtiyor. Kayıt öncesi aşamada belirtilmeyen kodlama ve ileri matematik gibi özel eğitim ön koşullarına duyulan ihtiyaç da uygulayıcıların %45’i için sorun teşkil ediyor.

Kaspersky Kurumsal İş Uzmanlığı Merkezi Başkan Yardımcısı Veniamin Levtsov, şunları söylüyor: “Sürekli gelişen tehdit ortamında, işletmeler karmaşık siber saldırılara karşı hazırlıklı olmak için siber güvenlik personelinin becerilerini sürekli olarak geliştirmelidir. Şirket içinde yüksek profilli uzmanlar geliştirmek ve kurum içi uzmanlıklar oluşturmak, sürekli yeni adaylar aramak ve onların mesleki geçmişlerini ve pratik becerilerini kontrol etmek yerine mevcut çalışanları elde tutmayı ve profesyonel olarak büyümelerine izin vermeyi amaçlayan kuruluşlar için etkili bir strateji olabilir. Yönetilen Hizmet Sağlayıcıları tarafından hizmet verilen kuruluşlarda da şirket içindeki yüksek nitelikli uzmanlık seviyesini korumak, onlarla hizmetlerin kapsamını ve Hizmet Seviyesi Anlaşmasını tartışırken aynı dili kullanmak önemlidir.”

Kaspersky uzmanları, siber güvenlik ekiplerinin becerilerini etkili bir şekilde geliştirmek isteyen kurumlar için şunları öneriyor:

Personelin en son bilgilerle güncel kalmasını sağlamak için kaliteli siber güvenlik kurslarına yatırım yapın. Pratik yapma odaklı Kaspersky Expert eğitimi ile InfoSec uzmanları, şirketlerini saldırılara karşı savunabilmek için zorlu becerilerini geliştirebilir.

Çalışanların uzmanlığını test etmek ve kritik durumlarda nasıl düşündüklerini değerlendirmek için etkileşimli simülatörler kullanın. Örneğin yeni Kaspersky interaktif fidye yazılımı oyunu ile şirketin BT departmanının bir saldırıyı nasıl konuşlandırdığını, araştırdığını ve yanıt verdiğini gözlemleyebilir ve oyunun ana karakteri eşliğinde hayati kararların durumu nasıl değiştirdiğini görebilirsiniz.

InfoSec uzmanlarınıza kurumunuzu hedef alan siber tehditler hakkında derinlemesine görünürlük sağlayın. En güncel Tehdit İstihbaratı, onlara tüm olay yönetimi döngüsü boyunca zengin ve anlamlı bir bakış sunacak ve siber riskleri zamanında belirlemelerine yardımcı olacaktır.

Nitelikli InfoSec profesyonellerinin küresel açığına ilişkin daha fazla bulgu içeren raporun tamamına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

[1] Kaspersky bu araştırma için ABD, DACH (Almanya, Avusturya, İsviçre), İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya, Benelüks (Belçika, Hollanda ve Lüksemburg), Brezilya, Meksika, Arjantin, Kolombiya ve Şili, Suudi Arabistan, BAE, Türkiye, Güney Afrika, Nijerya, Mısır, Hindistan, Japonya, Çin, Malezya, Singapur, Endonezya, Rusya’dan 1.012 InfoSec profesyoneline anket uyguladı.

[2] Rakamlar açık uçlu bir soruya verilen cevaplara dayanmaktadır.