Dolar 18,8223
Euro 20,4088
Altın 1.141,24
BİST 4.915,47
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 8°C
Yağmurlu
İstanbul
8°C
Yağmurlu
Cts 5°C
Paz 5°C
Pts 3°C
Sal 5°C

Bileği Bükülmez Kadınlar: Dr. Oya Öztan Peker

Bileği Bükülmez Kadınlar: Dr. Oya Öztan Peker

15 Ocak 2021 23:34

Bileği Bükülmez Kadınlar yazı dizimizde bu haftaki konuğumuz Dr. Oya Öztan Peker. İstanbul Gaziantepliler Derneği Başkanı, Gaziantep Futbol Kulübü Derneği’nin yönetim kurulu üyesi, Kurucusu olduğu Rotadent Ağız Diş Sağlığı Polikliniğinde yöneticilik ve hekimlik görevine devam eden Dr. Oya Öztan Peker sorularımızı yanıtladı.

Oya Öztan Peker
Dr. Oya Öztan Peker

İş hayatında başarının sırrı her zaman eksiklerinizi kabul edip düzeltmeye çalışmak detayları düşünmek ve hizmet verdiğiniz kişilerle empati yapmaktan geçiyor. Başarılarınızın yansıması Diş hekimliği gibi bir sektörde hastalarınızdan aldığınız geri dönüşler ve yıllarca sizinle devam etmeleri çocuklarının sizinle büyümesi evlendikten sonra eşini size getirmesi gibi sadık hasta profili ile ölçümlenebilir diye düşünüyorum. Kendini iş hayatında herkes başarılı görür önemli olan başarı adına belirlediğiniz kriterlerdir.

Erkek egemen bir toplumda yaşıyoruz. Kadınlar her tür haklarını erkeklerden daha geç elde etti. Seçme seçilmeyi de sanatta var olmayı da yani her meslek alanına daha geç girdik. Bence fırsat verildiğinde geç girmemize rağmen başarıyı yakaladık. Bilek güreşi yapmak bana göre tek kişiyi örnek alıp onu geçmeye çalışmaktır. Bu başarıda kadın erkek kimseyi hedef alarak çalışmadım ama hayatımın her alanında bilgisine güvendiğim başvurduğum siyasetçi ve gazeteci dostlarım da oldu diş hekimi hocalarım da senarist dostlarımda hayatın her kesiminden her sektörden insanın değerli katkıları ile kendi bilek güreşimi hep kendimle yaptım.

Ben kadınların var olmadığı birçok alanda çalışıp var olmak istediğinde pozitif ayrımcılığını yaşadım. Genellikle çalışan ve özellikle çocuk sahibi kadınların zamanları erkeklerden çok daha kıymetli çünkü eve gittiğinde daha fazla ilgilenmesi gereken bir çocuk ve ev düzeni var. Siz zamanı doğru kullanır bazı şartlarınızdan fedakârlık ettiğinizde önünüze açılan kapılar çok daha artıyor. Çalışmak topluma faydalı bireyler olmak bizler için önemli var olma savaşında tek yapmamız gereken zaman yönetimi ve çalışmak.

Kadınlar her yere fedakârca yetişmeye çalışan kişiler. Ayırdığı her zaman dilimi kıymetli işlerin yapılabileceği zamanlar. Ev İşleri, aile büyüklerinin bakım ve problemlerinin üstlenilmesi, çocukların eğitimi ve hayatının organizasyonu ve pandemi döneminde ailenin korunması kurallara uyulması yine annelere düşen görevlerden, tüm bu görevlerin yanı sıra çalışmak topluma faydalı olmak yükünü de üzerinde taşıyan kadınlara duyulan saygıdan gelen kutsallık olduğunu düşünüyorum

Kadınların daha doğrusu insanların isteyip elde edemeyecekleri bir hedef olduğuna inanmıyorum. Her zaman iş hayatında çok başarılı olmak ve halkın gözünde Diş Hekimlerinin Hekim sayılmadığı algısını medikal bilgilerimizi göstererek düzeltmeye çalışıyorum. Toplumda ağız diş sağlığının koruyucu hekimlik dediğimiz bilgilendirme kısmının çok iyi olması herkesin dişlerini nasıl koruyacağını bilmesi

Dr. Oya Öztan Peker Kimdir?

Dr. Oya Öztan Peker Kimdir
Dr. Oya Öztan Peker Kimdir

1978 yılında Gaziantep’te doğdu. 1996 yılında Gaziantep Anadolu Lisesi’nden, 2003 yılında Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldu. 2009 yılında Yeditepe Üniversitesi’nde Protetik Diş Tedavisi A.D’da doktorasını tamamladı ve 2014 yılına kadar aynı anabilim dalında öğretim üyesi olarak çalıştı. Yurt içinde ve yurt dışında birçok konferansa konuşmacı ve akademisyen olarak katılan Oya Öztan Peker aynı zamanda DGOI (Alman Oral İmplantoloji Derneği) sertifikalı konuşmacısıdır. Birçok sivil toplum kuruluşunun yönetim kurulu üyesi olmakla beraber, EPA (Avrupa Protez Akademisi) ve Türk Prostodonti ve İmplantoloji derneği (TPİD) ‘nın aktif üyesidir. İstanbul Gaziantepliler Derneği Başkanlık görevini yanında Gaziantep Futbol Kulübü Derneğinin yönetim kurulu üyeliği de yürütmektedir. Halen kurucusu olduğu Rotadent Ağız Diş Sağlığı Polikliniğinde Dr. Oya Öztan Peker akademik bir kadro ile hastalarına Diş Hekimliği hizmeti vermektedir.