Dolar 32,9017
Euro 35,8873
Altın 2.539,53
BİST 11.172,75
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
31°C
Parçalı Bulutlu
Çar 31°C
Per 28°C
Cum 28°C
Cts 31°C

FKB Ekonomik Görünüm Endeksi Haziran Ayı Değerlendirmesi

FKB Ekonomik Görünüm Endeksi Haziran Ayı Değerlendirmesi
22 Haziran 2024 00:55

Finansal Kurumlar Birliği’nin (FKB) İstanbul Üniversitesi iş birliğinde geliştirdiği “FKB Ekonomik Görünüm Endeksi”nin (FKB-EGE) Haziran ayı bülteni yayımlandı. FKB-EGE, Mayıs ayında bir önceki aya göre 1,21 puan artarak 98,92 değerini gördü. FKB Ekonomik Görünüm Anketi’ne göre Haziran ayı enflasyon beklentisi ise yüzde 3,17’ye geriledi. 

Türkiye ekonomisini bünyesindeki bankacılık dışı finans sektörü oyuncularıyla büyütmek için faaliyet gösteren Finansal Kurumlar Birliği (FKB), İstanbul Üniversitesi ile geliştirdiği ‘Finansal Kurumlar Birliği Ekonomik Görünüm Endeksi’nin (FKB-EGE) Haziran ayı bültenini yayımladı.

Finansal sistemin sağlıklı işleyebilmesi ve gelişebilmesi için çatısı altındaki 5 sektördeki, 124 şirketle finansmana erişimi kolaylaştırarak, ekonomik gelişmeye katkı sağlayan FKB’nin, Haziran endeksi ve anket verilerinde, sıkılaştırma politikalarının etkileri de kendini gösterdi.

FKB Ekonomik Görünüm Endeksi Haziran Ayı Değerlendirmesi

FKB Ekonomik Görünüm Anketi verilerine göre; enflasyon beklentisi, bir önceki aya göre düşüş trendini Haziran ayında da sürdürerek yüzde 3,17 olarak gerçekleşti. Mayıs ayı için yüzde 3,51 olan ay sonu enflasyon beklentisine göre yaşanan azalış, ekonomiye ilişkin olumlu sinyaller olarak da değerlendirildi. Ankette ay sonu ve cari yıl enflasyon beklentilerinde azalış görüldü.

FKB EGE’nin değişimine bakıldığında ise; Nisan 2024’te bir önceki aya göre 2,29 puan azalarak 97,71 değerini gören endeks, Mayıs ayında 98,92 puana çıktı. Ekonomik beklentileri yansıtan FKB-EGE’nin, Şubat ve Mart aylarında başlayan beklentilerin olumlu yönde kalıcı olma olasılığı, Nisan ayındaki düşüş ile birlikte azalma eğilimi gösterse de bu eğilim Mayıs ayında yönünü artışa çevirdi ve Mayıs ayında gözlenen artış, bir önceki ayda görülen azalışı telafi etti.

Öte yandan endeksin alt bileşenlerinden Faktoring Endeksi de Mayıs 2024’te 0,76 puan artarak 100,26 değerini aldı. Endeksin diğer alt bileşenleri olan Finansal Kiralama Endeksi 1,76 puan artarak 100,64 puana, Finansman Endeksi ise 1,12 puan artarak 95,87 değerine yükseldi. 

FKB Ekonomik Görünüm Anketi Haziran sonuçlarına göre, katılımcıların GSYH büyüme oranı beklentisi 2024 yıl sonu için yüzde 3,63 ve 2025 yıl sonu için yüzde 3,84 oldu. 2024 yıl sonu beklentisinin yüzde 3,34 ve 2025 yıl sonu beklentisinin yüzde 3,64 olduğu Mayıs 2024 anketiyle karşılaştırıldığında, her iki yıl için de büyüme oranı beklentisinde kısmi bir artış gözlemlendi. Aynı yıllar için OVP’nin sırasıyla %4 ve %4,5 ile IMF’nin sırasıyla %3,1 ve %3,2 olan öngörüleriyle karşılaştırıldığında, katılımcıların GSYH büyüme oranı beklentisi, OVP öngörülerinin altında ve IMF’nin öngörülerinin üzerinde oldu. 

Araştırma ekibinden İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Şeker, enflasyonda hem ay hem yıl sonu düzeyinde düşüş beklentisinin önceki aylarla beraber istikrar kazandığının görüldüğünü söyledi. Bu durumun genel ekonomik koşullara ilişkin iyimser havanın devam ettiğine işaret ettiğini belirten Şeker; öte yandan endekste toparlanma eğiliminin Mayıs ayında izlenmesinin önemli olduğunu, olumlu seyrin önümüzdeki aylarda da devam edeceğini düşündüğünü kaydetti.

FKB-EGE Haziran ayı bültenine aşağıdaki linkten veya ekten ulaşabilirsiniz.

https://www.fkb.org.tr/Sites/1/upload/files/FKB_Haziran_Bu%CC%88lteni_14062024-3861.pdf

ETİKETLER: