Dolar 33,0372
Euro 35,9878
Altın 2.559,61
BİST 11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Açık
İstanbul
32°C
Açık
Pts 33°C
Sal 33°C
Çar 34°C
Per 33°C

CVC Bosphorus’24 Yatırım Dünyasına Işık Tuttu

CVC Bosphorus’24 Yatırım Dünyasına Işık Tuttu
8 Mayıs 2024 01:12

Kurumsal Girişim Sermayesi Konferansı’nın ikincisi, Girişimci Kurumlar Platformu (GKP) tarafından Özyeğin Üniversitesi iş birliğinde ve Fiba Holding ana sponsorluğunda CVC Bosphorus’24 adıyla düzenlendi. Kurumsal girişim sermayelerinin yanı sıra yatırım dünyasından ve kurumsal şirketlerden yerli ve yabancı üst düzey yöneticilerin yer aldığı, yaklaşık 250 şirketten 500’e yakın katılımcıyla gerçekleşen konferansta, 26 konuşmacı yer aldı.  

Temasını yatırım alanında iş birliği ve birlikte büyümek üzere şekillendiren CVC Bosphorus’24’te, “Invest Together, Stronger Together” mottosu altında; yatırım dünyasındaki trendler, gelişmeler ve yaşanan ortak sorunların çözümleri tartışıldı.
Girişimci Kurumlar Platformu Kurucusu ve Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Rektör Danışmanı İhsan Elgin’in açılış konuşmasının ardından gerçekleşen oturumda Fiba Grubu Kurucusu ve Onursal Başkanı Hüsnü Özyeğin ve Fibabanka Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Mert, iş dünyasında girişimciliği konuştu.

Fiba Grubu Kurucu ve Onursal Başkanı Hüsnü Özyeğin: “İş dünyasında genel olarak girişimciler, piyasaları dolaşıp iş fikirlerini yatırımcılarla paylaşarak finansman bulmaya çalışırlar. Ben farklı bir yöntem izliyorum. Uzun yıllar profesyonel yöneticilik yapmış başarılı iş liderlerini buluyor ve onları girişimci olmaya ikna ediyorum. Ben bunu ‘Bireysel sermaye girişimi’ olarak adlandırıyorum. Doğru insanları bir araya getirdiğimde onlara özgürlük vermenin başarıyı da beraberinde getireceğini biliyorum” dedi. İş dünyasında girişimci ve kurucu bakış açısına sahip yöneticilere ihtiyaç olduğunu belirten Özyeğin, çok hızlı değişen bir dünyada yıllık yüzde 10-20 büyüme ile yetinen yönetici yaklaşımının geride kaldığını da sözlerine ekledi.

İş dünyasında başarılı girişimciliğin aynı zamanda eğitime de dayandığını belirten Özyeğin, “Üniversitelerin dış dünyayla daha güçlü ilişkiler kurması gerektiğine inanıyorum. Türkiye’de ilk girişimcilik lisans programını Özyeğin Üniversitesi’nde biz başlattık. Dünyaya baktığımızda, geleceğin mesleklerinin de hızlı bir dönüşüm içinde olduğunu görüyoruz. Biz de bu yıl Özyeğin Üniversitesi’nde girişimciliği destekleyecek geleceğin mesleklerine yönelik bir lisans programı başlatıyoruz” dedi.    

Fibabanka Genel Müdürü Ömer Mert ise Fibabanka olarak gerçekleştirdikleri yatırımlarla, bankanın dijitalleşme vizyonuna sunduğu katkıyı ve girişimlere sağladığı değeri anlattı. Ömer Mert konuşmasında, “Pandemi döneminde birçok girişimin hızla geliştiğine şahit olduk. Ancak şimdi içinde bulunduğumuz konjonktürde, girişimler için paraya erişim çok daha zor hale geldi. Bankalar, girişimlere kredi sağlama konusunda çekimser bir yaklaşım sergiliyor. Biz Fibabanka olarak hem girişimlerin finansal ihtiyacına cevap veriyor hem de bilgi ve tecrübe birikimimizle büyüme süreçlerine destek oluyoruz. Biliyoruz ki, konu girişimlere sermaye desteği vermekle son bulmuyor. Hedefimiz; Türkiye’den global çapta büyük oyuncular çıkarmak. Türkiye’den çok büyük değerler çıkabilmesinin yolu ise kurumsal girişim sermayesi şirketlerinin güç birliği yapmasından, girişimlere ciddi bir desteğin sunulmasından geçiyor. Bu hedefe ulaşmak için iş birliği çağrısında bulunuyoruz” açıklamasında bulundu.

Kurumsal Girişim Sermayesi Büyüyor

Girişimci Kurumlar Platformu Kurucusu ve Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Rektör Danışmanı İhsan Elgin ise açılış konuşmasında, Türkiye’de kurumsal girişim sermayesi sektörünün verilerini paylaşırken kurumlardan gelen yatırımların, Türkiye’deki toplam yatırımların neredeyse yarısını oluşturduğunu belirtti. Kurumsal girişim sermayelerinin büyümesine dikkat çeken ve diğer yatırım şirketleriyle birlikte çalışmalarının önemine değinen Elgin; “Kurumsal girişim sermayesi yatırımları Türkiye’de 2019’dan bu yana istikrarlı bir artış gösteriyor. 2023 sonu itibarıyla 83 adet kurumsal girişim sermayesi şirketi var. Her 3 yatırımdan bir tanesini kurumlar gerçekleştiriyor. Yatırım miktarına bakıldığında da tüm yatırımların yaklaşık yarısının kurum fonlarından geldiği görülüyor. Bu nedenle kurumsal girişim sermayelerini artık bir yardımcı aktör değil, ana aktör olarak değerlendirmek gerekiyor. Girişimler de kurumlarla birlikte çalışmayı öğrenmeli çünkü kurumsal girişim sermayeleri girişimler için paradan fazlasını, ciddi bir iş deneyimini ve iş bağlantılarını da beraberinde getiriyor.” dedi.   

Öne Çıkan Stratejiler Konuşuldu 

Yatırımcı ekosistemi, dünyada erken dönem ve büyüme aşamasındaki yatırımlar, sürdürülebilirlik, regülasyonlar gibi pek çok konuda farklı oturumların gerçekleştiği CVC Bosphorus 24’te; Akfen Holding, Ak Portföy, İnci Holding, İstanbul Portföy Yönetimi Girişimi, Limak Yatırım, Paribu Ventures, Re-Pie Portföy, Türkiye Kalkınma Fonu, Yapı Kredi, Yapı Kredi Portföy, LTV Capital, Compose VC, EdenBase, Remus Capital, Nuwa Capital, Portage, Princeville Capital, QED Investors, Giant Ventures’dan kurucular ve üst düzey yöneticiler de  deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaştı.

ETİKETLER: ,