Dolar 33,0809
Euro 36,0577
Altın 2.556,09
BİST 11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
33°C
Parçalı Bulutlu
Sal 33°C
Çar 34°C
Per 33°C
Cum 32°C

Allianz Trade ve Inclusive Brains, Yapay Zekâ Ve Nöroteknolojilerle Engelleri Kaldırmak Için Güçlerini Birleştirdi

Allianz Trade ve Inclusive Brains, Yapay Zekâ Ve Nöroteknolojilerle Engelleri Kaldırmak Için Güçlerini Birleştirdi
10 Mayıs 2024 01:45

Dünyanın önde gelen ticari alacak sigorta şirketi Allianz Trade ve üretken yapay zekâ (AI) tarafından desteklenen yeni nesil nöral arayüz geliştiricisi Fransız start-up Inclusive Brains, beyin dalgaları, kalp aktivitesi, yüz ifadeleri, göz hareketleri gibi çeşitli nörofizyolojik verileri  zihinsel komutlara dönüştüren yeni bir beyin-makine arayüzü türü olan Prometheus’u geliştirmek için birlikte çalışmaya başladı. Prometheus, ellerini kullanamayan veya konuşamayan bireylerin iş istasyonlarını veya bağlı nesneleri çalıştırabilmeleri ve dijital ortamlarda klavyede yazabilmeleri için; ekrana dokunmalarına, sesli komutları kullanmalarına gerek kalmadan gezinmeleri yardımcı olacak yenilikçi bir teknoloji. Allianz Trade ve Inclusive Brains iş birliği, engelli insanlara daha fazla özerklik sağlayan ve onların eğitim ve iş gücüne erişimlerini kolaylaştıran yapay zekâ destekli yardımcı çözümlerin geliştirilmesini hızlandıracak.

İyilik Için Yapay Zekâ: Üretken Yapay Zekâ Destekli Çözümler Kapsayıcılığı Genişletiyor

Inclusive Brains, 2022 yılında nörobilimciden yapay zekâ girişimcisine dönüşen Profesör Olivier Oullier ve siber güvenlik ve yapay zekâ uzmanı Paul Barbaste tarafından iddialı ve net bir misyonla kuruldu. Bu misyon üretken yapay zekâ ve Beyin-Bilgisayar Arayüzlerini (BCI) bir arada kullanarak, hayati kazalar veya nörodejeneratif hastalıklar nedeniyle hareket yeteneğini kaybeden insanların topluma dahil edilmesini iyileştirmeyi içeriyor. Inclusive Brains, Prometheus BCI’ı bu hedef ile geliştirilmeye başlandı.

Inclusive Brains Kurucu Ortağı ve CEO’su Olivier Oullier, “Inclusive Brains’in üretken yapay zekâ modelleri ve çok modlu nöral arayüzleri; fiziksel özellikleri, yetenekleri ve ihtiyaçları ne olursa olsun ve ne kadar özel olurlarsa olsunlar herkese fayda sağlayacak. Gerçek kapsayıcılık, hiçbir ayrım gözetmeksizin her birimize yardımcı olacak çözümler geliştirmek demek. Bir bilgisayarı zihinle, gözle ya da göz kırparak veya sıkarak kontrol edebilmek, felçli birçok insana dünyayla iletişim kurma şansı vereceği için hayat değiştiren bir imkân. Üretken yapay zekanın Büyük Dil Modelleri (LLM) insan dilini anlamada önemli bir yol kat etti, ancak kelimeler insan-makine etkileşimlerinin tüm nüanslarını yakalayamıyor. Özellikle de kelimeleri yüksek sesle söylemenizin veya yazmanızın önüne geçen bir engele sahipseniz. Bu nedenle, yapay zekâ modellerimizi beyin dalgaları, yüz kasları, göz hareketleri veya kalp atışları gibi çeşitli nörofizyolojik verilerle eğitiyoruz. Çünkü makineler ve dijital ortamlar, her kullanıcının ne kadar benzersiz olduğuna ve gerçek zamanlı olarak nasıl hissettiklerine uyum sağlamak için ancak bu şekilde gerçekten güçlendirilebilir ” diyor.

Allianz Trade Küresel Ayak Izini Prometheus BCI’a Taşıyor

Prometheus teknolojisi halihazırda oldukça gelişmiş durumda. Inclusive Brains, beyin, kalp, yüz, gözler gibi çeşitli nöropsikolojik sinyalleri aynı anda izleyebilen, işleyebilen ve sınıflandırabilen çok modlu bir veri toplama platformu geliştirdi. Bu veriler Prometheus’un merkezinde yer alan yapay zekâ modeli ile birleştiğinde, kişinin yeteneklerine ve ihtiyaçlarına bağlı olarak insanların bir dış iskelet kolunu zihinleriyle, göz kırparak, sıkarak veya bazı yüz ifadeleriyle kontrol etmelerini sağlıyor. 

Bilişsel engelli ve felçli kişileri destekleyen kuruluşlarla çok sayıda kullanılabilirlik testi gerçekleştirildi. Ancak, projeyi etkin ve etkili hâle getirmek için Inclusive Brains’in kararlı ve güçlü bir ortağın desteğine ihtiyacı bulunuyordu. İşte bu noktada devreye giren Allianz Trade, Inclusive Brains ile ortaklık kurarak projeye finansman, strateji ve görünürlük konularında önemli katkılar sağlayacak.

Allianz Trade CEO’su Aylin Somersan Coqui, Olumlu sosyal etki için yapay zekâ ve nöroteknolojiden yararlanmak üzere Inclusive Brains ile iş birliği kurmaktan gurur duyduklarını söylüyor.” ‘Kapsayıcılık’ Allianz Trade’in temel değerlerinden biri ve bunu desteklemek için inovasyonun gücüne gerçekten inanıyoruz. Üretken yapay zekâ ve nöroteknolojiler geliştirme alanında ön saflarda yer alan bir start-up’la kapsayıcılık bakımından olumlu sosyal etkiler yaratma amacıyla kurduğumuz bu ortaklık, temel değerlerimizden biri olan bu taahhüdümüzün doğal bir uzantısı. Fizyolojik sensörler ve iki dış iskelet kolu satın alarak Prometheus BCI’ın Ar-Ge ve malzeme ihtiyaçlarına finansal, stratejik ve lojistik destek sağlayacağız. Ayrıca, kapsayıcılığı ilerletmekle ilgilenen herkesin ortaklığımızdan faydalanabilmesi ve projeye katkıda bulunabilmesi için Prometheus AI modelini açık kaynak haline dönüştürme konusunda Inclusive Brains’i destekleyeceğiz. Uygun şekilde eğitilip programlandıktan sonra dış iskelet kolları, felçli insanları destekleyen kâr amacı gütmeyen bir kuruluşa verilecek. Ayrıca, Inclusive Brains ve Prometheus’a daha geniş bir erişim sağlamak için küresel ölçekteki tüm iletişim çabalarını destekleyeceğiz. Yapay zekanın kapsayıcılığı teşvik etme gücü konusunda insanların farkındalığını artırmak için önemli bir katkımız olabileceğine inanıyoruz.”

Çok Yakında, Olimpiyatların Önemli Bir Anında Somut Bir Uygulaması Görülecek

Prometheus nöroteknolojisi birkaç hafta sonra Olimpiyat Meşalesi Koşusu sırasında bedensel engelli bir meşale taşıyıcısı tarafından kol dış iskeletini kontrol etmek için kullanılacak. Inclusive Brains ve Allianz Trade, Prometheus’un halka açık bu ilk uygulaması ve kullanımıyla işyerinde ve ötesinde kapsayıcılığı geliştiren yapay zekâ destekli yardımcı teknolojiler alanındaki bilimsel ve endüstriyel çabaları destekleme yönünde insanların farkındalığını artırmayı amaçlıyor.

Allianz Trade CEO’su Aylin Somersan Coqui Prometheus’un kendileri için önemini şöyle ifade ediyor. “Allianz Grubu 2006 yılından bu yana Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin tarihi bir ortağı ve bu nedenle Prometheus’un bizim için özel bir anlamı var. Prometheus, değerlerimiz ile bilim ve yeniliğe yaptığımız yatırımlarla tamamen örtüşüyor. Bu, uzun bir yolculuğun ilk adımı: Inclusive Brains ile zihinle kontrol edilebilen bir klavyenin geliştirilmesi ve işyerinde güvenliği artırmak için yapay zekâ modellerinden yararlanılması gibi başka somut kullanım alanlarında da çalışmalar planladık. Son teknoloji nöral arayüzlerle birleştirilmiş üretken yapay zekanın engelli bireylerin entegrasyonunu hızlandıracağına ve tüm bireyler için fırsat eşitliği konusunda fayda sağlayacağına inanıyoruz.”

Inclusive Brains’in Kurucu Ortağı ve CTO’su Paul Barbaste ise teknoloji ve yapay zekadan yararlanmanın önemini vurguluyor. “Genel nüfus tarafından kitlesel olarak benimsenmeden önce engelli insanların hayatlarını değiştiren uzaktan kumandanın izinden giderek, donanımdan bağımsız üretken yapay zekâ destekli nöral arayüzlerimiz, herkese yardımcı olacak yeni nesil akıllı araçların ve iş istasyonlarının önünü açacak. Bağlı cihazları zihinle kontrol etmek aslında insanların bir süredir yaptığı bir şey. Ancak, zihinsel komutların günlük işlerde ve geniş ölçekte kullanılabilmesi için yeterli hassasiyette çalışmasını sağlayacak kontrolü geliştirebilmek büyük bir zorluk. Bu nedenle inovasyonumuzu uygulanabilir ve ölçeklenebilir bir ürüne dönüştürmek için değerlerimizi ve vizyonumuzu paylaşan küresel bir şirketle çalışmamız gerekiyordu. Yine aynı nedenden dolayı Allianz Trade ile ortaklık yapmaktan mutluluk duyuyoruz, çünkü hedeflerimiz aynı: daha büyük bir iyilik için teknoloji ve yapay zekadan yararlanmak.”