Dolar 33,0899
Euro 36,1123
Altın 2.599,46
BİST 11.122,87
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Açık
İstanbul
33°C
Açık
Çar 34°C
Per 33°C
Cum 33°C
Cts 31°C

Levent Uluçeçen, Sigortacılık Sektörünün Geleceğiyle İlgili Konuştu

Levent Uluçeçen, Sigortacılık Sektörünün Geleceğiyle İlgili Konuştu
8 Temmuz 2021 14:58

Maher Yatırım Holding CEO’su Levent Uluçeçen, sigortacılık sektörünün geleceğiyle ilgili konuştu. “Kısa Vadeli Hedefimiz Finans Sektörüne Doğrudan Girmek!

Maher Yatırım Holding CEO’su Levent Uluçeçen

Türkiye Sigorta Birliği’nin Genel Kurulu’na katılan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın, sigorta sektöründeki beklentilerini dile getirmesiyle, sigortacılık sektörünün gelecek planları yeniden gündeme geldi. Sigortacılığın finans sektöründeki payının sadece yüzde 4,5 olduğuna dikkat çeken Lütfi Elvan, bu payın artmamasındaki problemin bulunup çözülmesi için kamu ve özel sektörün birlikte çalışması gerektiğini belirtmesi sektörün tüm paydaşları açısından büyük önem taşıyor.

Maher Yatırım Holding
Maher Yatırım Holding

Quick Sigorta ve Corpus Sigorta’nın bağlı olduğu Maher Yatırım Holding CEO’su Levent Uluçeçen, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın çok önemli bir konuya dikkat çektiğini belirtti. Türkiye’deki hayat, hayatdışı, emeklilik ve reasürans şirketlerinin tamamının toplam varlıklarının 2021 yılı Mart sonu itibariyle yaklaşık 318 Milyar TL olduğunu belirten Levent Uluçeçen, bankaların toplam varlıklarının ise yaklaşık 6.5 Trilyon TL olduğuna dikkat çekti.

Levent Uluçeçen sözlerine şöyle devam etti;

“Bankaların Mart 2021 itibariyle yönettikleri bilanço varlıkları, sigortacılık sektörünün yaklaşık 20 katı. Bu veri, ülkemizde sigortacılığın ne kadar küçük kaldığını çok çarpıcı bir şekilde gösteriyor. Sayın Bakanımız’ın da işaret ettiği gibi bu dengesizliği düzeltmemiz gerekiyor. Sigortacılık sektörünün aktif büyüklüğünü bankacılık sektörüyle kıyaslanabilir seviyelere yükseltmek temel hedefimiz olmalı. Bu hedefe ulaşabilmemiz için öncelikli olarak sigorta ürün gamını genişletmeliyiz. Mesela, kefalet sigortaları, alacak sigortaları ve bina tamamlama sigortalarında çok büyük bir potansiyel görüyoruz. ”

Maher Sigorta Grubu Sigortacılığın Ötesine Geçecek

Sigorta şirketlerinin en büyük sorununun, sigortacılıkta dar bir çerçeve içine sıkışmak olduğunu söyleyen Levent Uluçeçen, Maher Sigorta Grubu’nun hedefinin, oluşturdukları yatırım portföyünün bir kısmı ile finans sektörüne yatırım yapmak olduğunu belirtti.

Levent Uluçeçen açıklamalarını şöyle sürdürdü;

“Bizim için sigortacılık hiçbir zaman sadece risk transferi olmadı. Biz her zaman sigortacılıkta underwriting kadar yatırım yönetiminin de önemli olduğunu düşündük. Şimdi de yatırımlarımızı finans sektörüne yönlendirme kararı aldık. Maher Sigorta Grubu son yıllarda gerçekleştirdiği atılım ile finansal sigortalar alanında sektöre liderlik etti ve know-how oluşturdu. Şimdi bu birikimi finans sektöründe kullanmak istiyoruz.”

Bina Tamamlama Sigortaları Büyük Potansiyel Taşıyor

Türkiye’nin en önemli gündeminin kentsel dönüşüm olması gerektiğini belirten Levent Uluçeçen, ülkemizin şartlarını gözönünde bulundurduğumuzda, kentsel dönüşüm için en gerçekçi yöntemin arsa payı karşılığı inşaat sözleşmeleri olduğunu söyledi. Bu sebeple, hak sahipleri ile yüklenicilerin arasındaki güveni sağlayacak tek sektörün sigortacılık sektörü olduğunu vurgulayan Levent Uluçeçen, hak sahipleri lehine düzenlenecek bina tamamlama sigortaları ile oluşturulacak güven ortamının, kentsel dönüşüm projelerine ivme kazandıracağını açıkladı.

Levent Uluçeçen şöyle devam etti:

“Kentsel dönüşüm projeleri hem arsa sahipleri hem de yükleniciler açısından riskler taşımakta. Sigorta şirketlerinin devreye girmesi ile riskler doğru bir şekilde yönetilebilecektir. Ayrıca, bu projelerin finansmanı açısından da sigorta şirketlerinin sağladığı güvenli ortamı kolaylaştırıcı bir faktör olarak yer alacaktır.”

Maher Sigorta Grubu’nun Vizyonu

Hayat-dışı sigortacılık sektöründe Quick Sigorta ve Corpus Sigorta ile toplamda yaklaşık 3.5 Milyar TL’lik varlık yönettiklerinin altını çizen Levent Uluçeçen, bu bilanço büyüklüğü ile kefalet sigortaları, alacak sigortaları, bina tamamlama sigortaları gibi yeni ürünlerde sektöre öncülük edeceklerini belirtti.

Levent Uluçeçen açıklamalarını şöyle bitirdi;

“Maher Sigorta Grubu olarak, yatırım portföyümüzü daha aktif yönetmek istiyoruz. Bu bakımdan kısa vadeli hedefimiz bir finansman şirketi yatırımı ile finans sektörüne doğrudan girmek. Böylece, sigortacılığın verdiği piyasa bilgisi, risk yönetimi uzmanlığı ve bilanço büyüklüğü ile finans sektörünün sunduğu fırsatlardan daha etkin bir şekilde yararlanmak istiyoruz. En önemlisi de kentsel dönüşüm gibi büyük projelerde, sigortacılığın yanında finansman ürünleri de sunarak müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına yönelik ürün portföyünü hızlı ve verimli bir şekilde oluşturmayı hedefliyoruz. Bu vizyon ile orta vadede Sayın Bakanımız’ın öngördüğü şekilde bankalarla kıyaslanabilecek varlık büyüklüklerine ulaşabileceğimize inanıyoruz.”

Levent Uluçeçen Kimdir?

Levent Uluçeçen Kimdir?

Levent Uluçeçen, 1961 yılında Ankara’da doğdu. 1984 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu.
Sigortacılık kariyerine 1986 yılında Ray Sigorta’nın Finans departmanında başladı. Ray Sigorta’nın özelleştirme projesinde görev aldı. Doğan Holding tarafından satın alınan Ray Sigorta’da Finans Direktörü olarak çalıştı. 2007 yılında Ergo Sigorta Denetim Müdürlüğü ve 2009 yılında şse HDI Sigorta İç Denetim Grup Başkanı olarak görev yaptı.
2012 yılında kuruluşunda görev aldığı RoyalCert Kurumsal Hizmetler ve Danışmanlık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak bulundu.
Ocak 2016’da ise Quick Sigorta’nın Kurucu Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.
Kuruluşundan bu yana Quick Sigorta Ceo’su olarak görev yapan Levent Uluçeçen, 2018 yılında Maher Holding CEO’su olarak göreve başladı.
Halen Maher Yatırım Holding CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi, Quick Sigorta Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Corpus Sigorta Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve RoyalCert Kurumsal Hizmetler ve Danışmanlık Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Maher Yatırım Holding Hakkında

Halı, mobilya, ev tekstili, zemin kaplamaları ve dış ticaret gibi çeşitli sektörlerde yurt içinde ve yurt dışında uzun yıllardır iş ve ticaret dünyasının köklü ve önemli oyuncularından olan Erdemoğlu ailesinin ferdi olan Mahmut Erdemoğlu, yıllar içerisinde kazandığı iş tecrübesini ve benimsemiş olduğu ilkeli ve prensipli çalışma biçimini kendi vizyonuyla birleştirerek 2015 yılında MAHER Yatırım Holding A.Ş.’i kurmuştur.

MAHER Yatırım Holding A.Ş. faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde, temel değerlerinden ödün vermeden, yerel ve global standartlarda çağdaş bir hizmet anlayışını benimsemiştir.