Dolar 33,0372
Euro 35,9878
Altın 2.559,61
BİST 11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Açık
İstanbul
32°C
Açık
Pts 33°C
Sal 33°C
Çar 34°C
Per 33°C

Bitdefender En Yaygın Yapay Zeka Dolandırıcılıklarını ve Korunma Yöntemlerini Paylaşıyor

Bitdefender En Yaygın Yapay Zeka Dolandırıcılıklarını ve Korunma Yöntemlerini Paylaşıyor
29 Mayıs 2024 01:12

Yapay zeka teknolojisi, kullanım alanları nedeniyle her geçen gün daha fazla takip ediliyor. Bu durumu kendi lehine kullanan siber suçlular, yapay zeka teknolojisinin farklı yeteneklerini kötü amaçlı saldırıları için kullanmaya başladı. Yapay zeka teknolojisi sayesinde saldırganların, anlaşılması çok güç içerikler oluşturduğunu belirten Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, en yaygın yapay zeka dolandırıcılıklarını ve bunlardan korunma yollarını paylaşıyor.

Yapay zeka teknolojisi, sağladığı ileri düzey yetenekler ve kullanım alanlarının genişlemesi nedeniyle her geçen gün daha fazla ilgi çekiyor. Ancak bu gücü kendi kötü amaçları için kullanan suçlular, anlaşılması giderek zorlaşan yeni yöntemler geliştiriyor. Ülke veya şirket yöneticilerini taklit eden ses ve videolar, sahte sosyal medya profilleri, kişiselleştirilmiş mesajlar oluşturan suçlular milyonlarca kişiyi maddi ve manevi zarara uğratıyor. Kullanıcıların dijital ortamdaki yapay zeka dolandırıcılıklarının farkında olduğu takdirde, risklere ve para kaybına karşı kendilerini ve sevdiklerini koruyabileceğini ifade eden Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, en yaygın yapay zeka dolandırıcılıklarını ve bunlardan korunma yollarını paylaşıyor.

Bitdefender En Yaygın Yapay Zeka Dolandırıcılıklarını ve Korunma Yöntemlerini Paylaşıyor

En Yaygın Yapay Zeka Destekli Dolandırıcılıklar

1. Ses Klonlama Dolandırıcılığı veya Ses Taklitleri: Tehdit aktörleri, kişilerin hassas bilgilerini veya paralarını vermesini teşvik eden, ikna edici ses kayıtlarını oluşturur. Kişileri manipüle etmek için aile üyelerini, politikacıları, sağlık uzmanlarını veya tanınmış kişileri taklit eden saldırganlar sosyal medya videolarından, halka açık konuşmalardan veya telefon görüşmelerinden ses örnekleri toplayabilir. Klonlanmış sesi kullanarak kişiye para transfer etmeye, mal satın almaya, fidye ödemeye, şifreler ve sosyal güvenlik numaraları gibi hassas bilgileri vermeye yönlendirirler.

2.Deepfake Video Dolandırıcılığı: Tehdit aktörleri, sosyal medya platformlarında kullanıcıları dolandırmak için ünlüleri ve diğer tanınmış kişileri tasvir eden sahte videolar oluşturmak için yapay zekayı da kullanabilir. Deepfake videolar aynı zamanda yanlış bilgilendirme kampanyalarında ya da bireylerin cihazlarına kötü amaçlı yazılım indirmeleri ya da çevrimiçi sahte ürünler satın almaları için yanıltılmalarında da kullanılıyor.

3. Deepfake Görüntülü Arama Dolandırıcılığı: Birçok detay içeren aşk dolandırıcılığı yapmak ve dikkatsiz kurbanlardan milyonlar çalmak için deepfake ve yüz değiştirme yöntemleri kullanılıyor. Dolandırıcılar, gerçek zamanlı olarak görünümlerini değiştirmek ve bireyleri çevrimiçi romantik bir ilişkiye çekmek amacıyla yeni kimlikler oluşturmak için yüz değiştirme teknolojisini kullanıyor.

4. Yapay Zeka Destekli Kimlik Avı Dolandırıcılığı: Dolandırıcılıklarını uluslararası düzeyde gerçekleştiren saldırganlar, görüşmelerinde yazım hatalarını ve kötü dilbilgisini gizlemek, ana dilini İngilizce gibi göstermek için yapay zekadan faydalanıyor. Dahası, yapay zeka ile kulağa daha profesyonel gelen bir kopya oluşturarak, kurbana daha kişiselleştirilmiş veya meşru görünen bir mesaj iletebilir. Bu değişiklikler, dolandırıcıların toplu spam kampanyalarını otomatikleştirmesine, gerçek zamanlı olarak yanıt vermesine ve potansiyel olarak her zamankinden daha fazla hassas veriye erişmesine olanak tanır.

5. Sosyal Medyadaki Diğer Yapay Zeka Dolandırıcılıkları: Yapay zeka, gerçek insanlar gibi görünen ve davranan sahte sosyal medya profilleri oluşturmak için de kullanılabilir. Dolandırıcılar ayrıca profillerinin gerçek gibi görünmesini sağlamak için yapay zeka tarafından oluşturulmuş görseller kullanmakta veya kredi kartı bilgilerinizi çalmak amacıyla sahte çevrimiçi mağazalar oluşturmak için yapay zeka tarafından oluşturulmuş web siteleri kullanabilir.

Bitdefender En Yaygın Yapay Zeka Dolandırıcılıklarını ve Korunma Yöntemlerini Paylaşıyor

Yapay Zeka Dolandırıcılıklarından Korunmak İçin Öneriler

1. Beklenmedik iletişimlere şüpheyle yaklaşın. Dolandırıcılar genellikle saygın şirketler veya bireyler gibi davranırlar. Kişisel bilgilerinizi paylaşmadan veya herhangi bir işlem yapmadan önce her zaman iletişimin kaynağını doğrulayın.

2. Çevrimiçi gördüğünüz içeriklerdeki video içeriğini ve ses kalitesini analiz edin. Deepfake videolar, genellikle göz kırpma oranlarında anormallikler, dudak hareketleriyle uyuşmayan konuşmalar veya tuhaf yüz ifadeleri gibi görsel ipuçları barındırır.

3. Tanıdığınız kişilerin sizinle nasıl iletişime geçtiğine dikkat edin. Bir aile üyesi, arkadaş veya meslektaşınız tanımadığınız bir e-posta, telefon numarası veya sosyal medya profili kullanarak sizinle iletişime geçerse dikkatli olun. Bunun yerine normal iletişim yöntemlerini kullanarak kişiye mesaj atabilir veya onu arayabilirsiniz. Unutmayın, dolandırıcılar her zaman duygularınızla oynamaya çalışacak ve o anda bir karar vermeniz için sizi baskı altına alacaklardır.

4. Güvenlik yazılımı kullanın. Gmail ve Outlook için mevcut olan, kimlik avı girişimlerini ve diğer dolandırıcılıkları tespit etmeye ve engellemeye yardımcı olacak güvenilir ve kapsamlı bir güvenlik yazılımı kullanın.

5. Yazılımları güncel tutun. İşletim sisteminizi ve uygulamalarınızı güncel tutmak en son güvenlik yamalarına sahip olmanızı sağlar.

6. Sosyal medyada aşırı paylaşım yapmayın. Profilinizi gizli tutun ve seyahat planlarınızı herkese açıklamaktan kaçının. Bu, dolandırıcıların yurt dışında veya tatildeyken sizi taklit etmesine, aile üyelerinizi ve arkadaşlarınızı hedef almasına olanak sağlayabilir.

7. Dijital hesaplarınız için farklı şifreler kullanın. Hesaplarınıza yetkisiz erişimi önlemeye yardımcı olmak için tüm çevrimiçi hesaplarınızda benzersiz parolalar kullanın. 

Laykon Bilişim Hakkında:

Laykon Bilişim Teknolojileri, bilişim güvenliği alanındaki profesyonel ürün ve çözümleri ile çözüm ortaklarına satış ve destek veren bir teknoloji şirketidir. Yenilikçi teknolojinin, tüm sektörlerdeki hizmet sağlayıcılara, telekomünikasyon şirketlerine ve BT tedarikçilerine dağıtımını yapan Laykon Bilişim Teknolojileri, bayi kanalının teknolojiyi benimseme sürecini hızlandırmaktadır. 2016’da 500 milyon kullanıcıyı koruyan Bitdefender’in Türkiye distribütörü olarak hizmet vermeye başlayan Laykon Bilişim Teknolojileri, 2018 yılında lider güvenlik duvarı sağlayıcısı WatchGuard, 2019 yılında felaket kurtarma ve iş sürekliliği alanında faaliyet gösteren Narbulut yedekleme çözümleri ve 2020 yılında veri sızıntısı önleme çözümü CoSoSys DLP ürünlerinin distribütörlüğünü üstlenmiştir. Bilişim sektöründe uzun yıllardır müşteri sadakati ve bayi kanalı yapılanması çalışmalarında bulunmuş uzman kadrosu ile siber güvenlik, iş sürekliliği ve bulut çözümleri alanında kullanıcılarına yeni teknolojiler götürmeye devam eden Laykon Bilişim Teknolojileri, ihtiyaç duyulan hizmetleri, gelişmekte olan teknoloji çözümleri pazarının gerektirdiği çeviklik ve esneklikle sunma konusunda uzmanlaşmıştır.