Dolar 33,0012
Euro 35,9794
Altın 2.570,69
BİST 11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Az Bulutlu
İstanbul
33°C
Az Bulutlu
Sal 34°C
Çar 34°C
Per 32°C
Cum 33°C

Yeni Yılda Küçük İşletmeleri Siber Saldırılardan Koruyacak 5 Yöntem

Yeni Yılda Küçük İşletmeleri Siber Saldırılardan Koruyacak 5 Yöntem
24 Ocak 2024 01:57

Siber saldırılara karşı korunaklı olmayan küçük işletmeler, saldırganların öncelikli hedef noktası oluyor. Çoğunlukla düşük güvenlik bütçesiyle çalışan küçük işletmeler şirket verilerini koruyacak yeterli altyapıya sahip olmadığı için her an saldırıya yakalanma riski taşıyor. ITRC tarafından yapılan araştırmaya göre küçük işletmelerin %73’ü geçen yıl siber güvenlik sorunlarıyla karşılaştığını belirtiyor. Bu sebeple küçük işletmelerin yeni yılın ilk aylarında kişiselleştirilmiş siber güvenlik çözümlerini kullanmaya başlaması gerekiyor. Bütünleşik siber güvenlik alanında küresel bir lider olan WatchGuard’ın Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, küçük ve orta ölçekli şirketleri siber saldırılardan koruyacak 5 yöntemi paylaşıyor. 

Küçük işletmeler siber saldırılara karşı savunmasız olduğundan birçok saldırgan tarafından hedef alınıyor. Düşük bütçeli güvenlik sistemiyle çalışan küçük işletmelerin kurum içi verilerini koruyacak yeterli altyapısı bulunmaması, onları saldırıya açık bir hale getiriyor. ITRC raporuna göre küçük işletmelerin %73’ü geçen yıl siber güvenlik saldırısına maruz kaldığını ifade ediyor. Bu tehdit ortamı göz önüne alındığında küçük ve orta ölçekli şirketlerin, yıl başlanıgıcında ihtiyaçlarına yönelik yüksek güvenlikli ve kişiselleştirilmiş siber güvenlik sistemi kullanması önem taşıyor. Böylece şirketler hassas bilgileri koruyabilirken olası saldırılara etkili şekilde müdahale edebiliyor. Bütünleşik siber güvenlik alanında küresel bir lider olan WatchGuard’ın Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, küçük ve orta ölçekli şirketleri siber saldırılardan koruyacak 5 ipucunu sıralıyor.

Yeni Yılda Küçük İşletmeleri Siber Saldırılardan Koruyacak 5 Yöntem

1. Profesyonel hizmetler kullanın. Küçük ölçekli işletmelerin her zaman uzman bir siber güvenlik ekibi olmayacağı için bir MSP hizmeti kullanmalarını öneriyoruz. Etkili bir denetim gerçekleştirebilen MSP’ler, olası siber güvenlik ihlallerine karşı korunmanıza yardımcı olarak işletmelere kişiselleştirilmiş bir değerlendirme sunar. 

2. Eğitime yatırım yapın. Çoğu siber saldırı, çalışan hatalarından veya siber güvenlik sistemlerini kullanırken yapılan yanlış hamlelerden kaynaklanıyor. Bu noktada ekip için eğitim platformu geliştirmek, çalışanların siber güvenlik farkındalığını artırarak onları iç sistemleri koruma noktasında ihtiyaç duydukları araçlarla donatır. 

3. Siber sigorta yaptırın. İşletmeyi tehditlere karşı korumak bir zorunluluk olsa da siber saldırı durumunda profesyonel bir desteğe sahip olmak oldukça faydalı. Siber sigorta, bir siber saldırının neden olduğu her türlü hasarı önemli ölçüde azaltacağından işletmelerin tercih etmesi gereken en iyi önlemler arasında yer alır. 

4. Yazılımı güncel tutun. Basit bir adım gibi görünse de tüm yazılım güncellemelerini tamamlamak, siber saldırılarla mücadelede büyük bir fark yaratabilir. Güncel olmayan yazılımlar bir şirketin siber güvenliğinde ciddi risklere yol açacacağından son yazılım güncellemelerini takip etmek, şirketin siber güvenliğini korumada basit ama etkili yollarından biridir.

5. Bütünleşik siber güvenlik sistemine öncelik verin. Kapsamlı bir siber güvenlik sistemi, mevcut ve potansiyel güvenlik ihlallerine karşı korunmanın en yaygın yolları arasında yer alır.  Farklı güvenlik katmanlarının her birini özenle korumak isteyen kuruluşlar olası sorunları azaltan bir çözüme ihtiyaç duyar. WatchGuard Bütünleşik Siber Güvenlik Platformu, küçük ve orta ölçekli şirketlerin basit ama gelişmiş bir şekilde bütünleşik bir siber güvenlik sistemi kurmasına olanak tanır.

ETİKETLER: