Dolar 33,0675
Euro 36,0971
Altın 2.559,87
BİST 11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
33°C
Parçalı Bulutlu
Sal 33°C
Çar 34°C
Per 33°C
Cum 32°C

MetLife’tan Sürdürülebilirlik ve Teknoloji Fonları

MetLife’tan Sürdürülebilirlik ve Teknoloji Fonları
31 Ekim 2023 01:59

Global tecrübesi, yerel bilgi birikimi ve müşteri odaklı hizmet anlayışıyla bireysel emeklilik sektörünün önde gelen şirketlerinden biri olan MetLife Emeklilik ve Hayat’ın bireysel emeklilik katılımcılarına sunacağı sürdürülebilirlik ve teknoloji fonları, SPK tarafından onaylandı

MetLife Emeklilik ve Hayat, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylanan iki yeni bireysel emeklilik yatırım fonunu bireysel emeklilik katılımcılarının kullanımına sundu. MetLife Türkiye’nin “Sürdürülebilirlik Fon Sepeti Fonu”, yatırım tercihlerinde sürdürülebilir gelecek anlayışına uygun olarak hareket etmeyi ve varlık seçimlerini bu anlayışa uygun olarak yapmayı amaçlayan katılımcılara hitap ediyor. “Teknoloji Fon Sepeti Fonu” ise teknoloji alanında faaliyet gösteren yerli-yabancı şirketlerin büyüme olanaklarına, kazançlarına ve değer artışlarına yatırımcılarının iştirak etmesini sağlamayı amaçlıyor.

MetLife Emeklilik Sürdürülebilirlik Fon Sepeti Fonu, yüksek performans hedeflerinin yanında çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim ilkelerini (ESG: Environmental, Social, Governance) yatırım karar alma süreçlerine entegre etmiş şirketlerin ortaklık paylarının ve borçlanma araçlarının yer aldığı yerli ve yabancı sürdürülebilirlik borsa yatırım fonlarına yatırım yapacak. MetLife Emeklilik Teknoloji Fon Sepeti Fonu ise fon portföyünün devamlı olarak en az yüzde 80’i teknoloji sektöründe faaliyet gösteren yerli-yabancı şirketlerin ihraç ettikleri yerli-yabancı ortaklık paylarına, Amerikan depo sertifikalarına, global depo sertifikalarına, yerli-yabancı borçlanma araçlarına ve kira sertifikalarına yatırım yapan ve/veya teknoloji temalı yerli-yabancı yatırım fonu katılma payları ile borsa yatırım fonu katılma paylarına yatırım yapacak.

MetLife’tan Sürdürülebilirlik ve Teknoloji Fonları

Yeni fonlar sayesinde bireysel emeklilik katılımcılarının farklı alternatifleri değerlendirme imkânı bulacağını belirten MetLife Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Deniz Yurtseven, “MetLife olarak her zaman iş süreçlerimizde odağımıza insanı alarak müşterilerimizin beklenti ve ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalarımıza yön veriyor; sosyal ve çevresel konular arasındaki ayrılmaz bağın farkındalığıyla hareket ediyoruz. Sürekli gelişen teknolojinin bize sunduğu fırsatları değerlendirerek yenilikçi ürün ve hizmetlerimizi müşterilerimizin kullanımına sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu kapsamda son olarak SPK tarafından onaylanan sürdürülebilirlik ve teknoloji fonlarımızla katılımcılarımıza yeni yatırım imkânları sağlayacağız” dedi. 

Sürdürülebilirlik ve teknoloji fonlarının her ikisinin de MetLife’ın orta üstü risk ve yüksek risk grubundaki fon karması içinde olduğunu ve uzun vadede daha yüksek performans elde etme amacında olan BES katılımcılarına önerildiğini ifade eden Yurtseven, “Yeni fonlarımız, faizsiz alternatiflerin dışındaki tüm BES planlarımızda sunulacak ve BEFAS’ta yer alacak. Sürdürülebilirlik fon sepetimiz, yatırımcılara hem finansal getiri sağlamak hem de toplumsal ve çevresel faktörleri göz önünde bulundurarak yatırım yapma fırsatı sunuyor. Teknoloji fon sepetimiz ise katılımcılarımıza sektördeki en iyi teknoloji şirketlerine yatırım yapma fırsatı sağlayarak bu şirketlerin büyüme potansiyelinden faydalanma şansı veriyor” diyerek sözlerini sürdürdü.

MetLife Emeklilik Sürdürülebilirlik Fon Sepeti Fonu’nun karşılaştırma ölçütü, “%50 BİST Sürdürülebilirlik Getiri Endeksi (XUSRD_G) + %40 S&P 500 ESG (USD) Total Return Index (SPXESUT) + %10 BİST-KYD Repo (Brüt) Endeksi” olarak açıklanırken; MetLife Emeklilik Teknoloji Fon Sepeti Fonu’nun karşılaştırma ölçütü ise “%50 BİST Teknoloji Ağırlık Sınırlamalı Getiri Endeksi (XTKJS_G) + %25 NASDAQ-100 Notional Net Total Return Index (XNDXNNR) + %15 NASDAQ-100 Technology Sector Index (NDXT) + %10 BİST-KYD Repo (Brüt) Endeksi” olarak duyuruldu.

ETİKETLER: