Dolar 28,8864
Euro 31,5191
Altın 1.893,32
BİST 8.043,23
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
20°C
Parçalı Bulutlu
Cts 20°C
Paz 11°C
Pts 13°C
Sal 14°C

TKYB 2022 Yılı İlk Çeyrek Verileri Açıklandı

TKYB 2022 Yılı İlk Çeyrek Verileri Açıklandı
30 Nisan 2022 00:04

Türkiye Kalkınma ve Yatırım BankasıTKYB, 2022 yılına ait ilk çeyrek finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıkladı. Banka, 2022 yılının ilk çeyreğinde aktiflerini bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 90 artışla 58 milyar TL’nin üzerine taşırken, net kârını yüzde 79’luk artışla yaklaşık 353,9 milyon TL’ye yükseltti. Kredi tutarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 86’lık artışla 42,9 milyar TL seviyesine ulaştı. 2022 yılı Mart ayı sonunda ortalama özkaynak karlılığı yüzde 22,6 civarında gerçekleşti ve brüt takipteki kredilerin toplam kredilere oranı ise yüzde 2,1 düzeyinde seyrederek Bankacılık sektör ortalamasının altında yer aldı. Bankanın sermaye yeterlilik oranı ise yüzde 18,04 olarak gerçekleşti.

Yılın ilk çeyreğinde aktiflerini bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 90 oranında artırarak 58 milyar TL’nin üzerine taşıyan Banka, Türkiye’nin geleceği için önem arz eden projelere sağladığı finansal destekle birlikte kredi hacmini bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 86 artırarak 42,9 milyar TL’ye yükseltti.

Müşterilerimizin çevresel ve sosyal risklerini takip ediyoruz

Bankanın kalkınma misyonu doğrultusunda uluslararası kuruluşlardan elde ettikleri kaynakları ülkemiz ekonomisinin sürdürülebilir dönüşümüne hizmet eden yatırımlarla buluşturduklarını belirten Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop, “Banka olarak 17 adet Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi’nin 15’inde doğrudan ve dolaylı katkı sağlıyoruz. Müşterilerimiz için çevresel ve sosyal aksiyon planları hazırlayarak çevresel sosyal kapasitelerinin geliştirilmesine aracılık ediyor; aynı zamanda kredi vadesi boyunca çevresel ve sosyal performanslarını da izliyoruz” dedi.

Kayıtlı istihdamı artırmak için 80 milyon avroluk hibe programına başladık

“Kayıtlı İstihdam Yaratma Projesi” kapsamında 2021’de Avrupa Birliği tarafından Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRIT) altında finanse edilen ve Dünya Bankası yönetiminde temin edilen 80 milyon avroluk hibeyi ülkemize kazandırdıklarını söyleyen Öztop, “17 Aralık 2021 itibarıyla almaya başladığımız başvurular 14 Mart 2022 itibarıyla son buldu. Proje Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve mültecilerin istihdam oranının ve iş gücü piyasasına erişimlerinin artırılmasını amaçlıyor. Kayıtlı İstihdam Yaratma Projesi’nden yararlanmak isteyen KOBİ ve işletmelerimiz büyüklüklerine göre 15 bin avro ile 300 bin avro arasında değişen tutarlarda, söz konusu hibeden yararlanabilecek” dedi.

ETİKETLER: ,