Dolar 32,5093
Euro 34,9403
Altın 2.433,27
BİST 9.781,31
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Az Bulutlu
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Cum 19°C
Cts 16°C
Paz 16°C
Pts 18°C

2022’de Paramızı ve Birikimlerimizi Neler Bekliyor?

2022’de Paramızı ve Birikimlerimizi Neler Bekliyor?
13 Ocak 2022 18:30

Yeterli zamanı, birikimi ve bilgisi olmadığını düşündüğü için yatırım dünyasına adım atmaya çekinen pek çok kişi var. Bu engelleri ortadan kaldırarak herkesin Amerikan Borsalarına -ve çok yakında Borsa İstanbul’a- özgürce yatırım yapabilmesini sağlayan ve herkes için erişilebilir, adil ve demokratik bir yatırım deneyimi sunan Midas, bireysel yatırımcılar için 2022 yatırım trendlerini değerlendirdi:

Bu yıl için hem olumlu hem de olumsuz öngörüler var. Kimileri, aşılamanın hızlanması ve ekonomilerin pandemi etkilerinden sıyrılmasıyla hisse senedi piyasalarındaki yükselişin devam edeceğini düşünürken, kimileri de çok büyük kayıplar yaşanacağı konusunda uyarıyor. 

Bu uyarılardan biri MoneyWeek Yazı İşleri Müdürü Merryn Somerset Webb’den geliyor. ABD Borsalarındaki hisselerin yaklaşık %75’ini temsil eden S&P Endeksi, 2021 boyunca %27’ye yakın yükseliş yaşadı. 2020 yılında da tarihi rekor düzeyine ulaşan endeksteki hisselere yatırım yapanlar her ne kadar bu eğilimin 2022’de de devam etmesini umsa da The Financial Times için kaleme aldığı bir makalede Webb, bunun mümkün olmayabileceği uyarısında bulundu.

2021’de kısa süreli de olsa karantinaların devam etmesi, merkez bankaları desteklerini güçlendirdi. Fakat bu da çoğu ülkede ciddi enflasyon artışlarına yol açtı. Öte yandan bu durum; her ne kadar negatif bir gelişme olsa da 2020’ye kıyasla 2021’de ekonomik büyümeye ve şirket kazançlarına da olumlu yansıdı. Hatta 2021’de ABD’de şirket gelirlerindeki artış %43’e, İngiltere’de ise %73’e ulaştı.

  • Bunun yanı sıra 2021’de bütçe açıkları (yani giderlerin gelirleri geçmesi) hem ABD hem de İngiltere’de 1945’teki rekor seviyeye yükseldi. 
  • Süveyş Kanalı’nın uzun bir süreliğine kapanması ise çoğu sektörde tedarik ve arz sıkıntıları yaşanmasına yol açtı.
  • Ek olarak, pandeminin iş hayatını olumsuz etkilemesi işgücü piyasasına da oldukça olumsuz yansıdı.

Böyle geçen bir yılda şaşılmayacak bir şekilde enflasyon arttı, merkez bankalarının piyasa destekleri hafiflemeye başladı ve Omicron varyantı pandemi görünümünü bir kez daha değiştirdi.

Webb’e göre, bu kapsamda on yıllık coşkulu genişleme programlarının ardından merkez bankası parasal teşviklerinin sona ermesi, piyasa için “bedava paranın” sonu anlamına geliyor. Webb’in bu konudaki açıklaması ise şöyle:

“Tüm bunları göz önüne aldığında 2022 alışılmadık derecede geniş bir olasılık yelpazesiyle gelecek gibi görünüyor. Ancak riskler çok yüksek. 2022, sağlığın için 2021’den daha az tehlikeli olabilir ancak servetin için daha tehlikeli olabileceğinden şüpheliyim.”

Bardağın Dolu Tarafı: “Kazançlar, büyüme ve değerleme endişelerinden ağır basabilir.”

JP Morgan Varlık Yönetimi Küresel Piyasa Stratejisti Kerry Craig
JP Morgan Varlık Yönetimi Küresel Piyasa Stratejisti Kerry Craig

Hisse senedi piyasalarında gelecek yıla yönelik olumlu beklentileri olanlar da var. JP Morgan Varlık Yönetimi Küresel Piyasa Stratejisti Kerry Craig, 2021’e göre daha düşük bir büyüklükte olsa da 2022’de ABD hisse senetlerinden olumlu getiriler bekliyor.

Craig’e göre şirket kazançlarına yönelik pozitif görünüm sağlamlığını koruyor. Fakat Craig, şu uyarıyı da yapıyor:

Faiz oranlarının yükselmesinin yaklaşması ve enflasyon beklentilerinden kaynaklanan büyük bir artışla, büyüme hisselerinin borsalardaki ağırlıkları göz önüne alındığında bu durum hisse senetleri için bir düşüşe yol açabilir.”JP Morgan Varlık Yönetimi Küresel Piyasa Stratejisti Kerry Craig

Buna rağmen Craig, bunun öngörülen esas senaryo olmadığını ve 2022’de kazançlardaki gücün, büyüme ve değerlemelerin daha ağır basmasının beklendiğini belirterek biraz da olsa umut veriyor.

Per Stirling Varlık Yönetimi Direktörü Robert Phipps ise Craig’e paralel olarak, büyüme hisselerindeki (Tesla, Nvidia ve Netflix gibi) baskıdan bahsederken, bu sene değer hisselerinin (Intel, Coca-Cola ve HP gibi) performanslarının öne çıkabileceğini belirtiyor.

2021’de büyüme hisselerinin fiyatları çok büyük oranda artarken değer hisseleri görece daha düşük bir performans sergilemişti.