DOLAR 13,5346
EURO 15,3121
ALTIN 748,42
BIST 1.810
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Çok Bulutlu
İstanbul
12°C
Çok Bulutlu
Per 14°C
Cum 17°C
Cts 14°C
Paz 13°C

Kur Riski Paneli’ne yoğun ilgi

Kur Riski Paneli’ne yoğun ilgi

TSPB ve TİM’in ihracat yapan şirketlere yönelik ‘Kur Riski’ Paneli’ne yoğun ilgi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) ve üyelerinin iş birliği ile 2019’dan bu yana düzenlenen ve bugüne kadar Türkiye’nin pek çok ilinde gerçekleştirilen “İhracat Yapan Şirketler İçin Kur Riski Yönetimi” 2021 etkinliklerinin ilki 4 Şubat 2021, Perşembe günü çevrimiçi (online) panel ile başladı. Panel yoğun bir ilgi oldu. Çevrim içi panelle kur riski taşıyan ihracatçı şirketlerin bilgilendirilmesi ve farkındalık oluşturulması amaçlanıyor.

Türkiye ihracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) ve üyelerinin iş birliği ile 2019 yılından bu yana düzenli olarak gerçekleştirilen “İhracat Yapan Şirketler İçin Kur Riski Yönetimi” bu yıl pandemi koşulları nedeniyle, 4 Şubat’ta İstanbul’da 14.00 -16.30 saatlerinde çevrimiçi panelle başladı.

TSPB ve TİM
TSPB ve TİM’in ihracat yapan şirketlere yönelik ‘Kur Riski’ Paneli’ne yoğun ilgi.

2019 yılından itibaren TİM ve Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) iş birliğiyle düzenlenen ‘İhracat Yapan Şirketler İçin Kur Riski Yönetimi’ paneli, koronavirüs pandemisi nedeniyle bu yıl çevrimiçi gerçekleştirildi. Panel aracılığıyla kur riski taşıyan ihracatçı şirketlerin çalışanlarının, yatırımcıların, konuya ilgi duyanların bilgilendirilmesi ve farkındalık oluşturulması hedefleniyor. Üç oturumlu düzenlenen çevrim içi panelin açılış konuşmaları TİM Başkanı İsmail Gülle ve TSPB Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Eraslan tarafından yapıldı.

“Türkiye ekonomisi çok güvenli ve güçlü adımlarla ilerliyor”

Panelin açılış konuşmasını yapan Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Eraslan, Türkiye ekonomisinin her geçen gün tüm zorluklara rağmen yoluna çok güvenli ve güçlü adımlarla devam ettiğini söyledi. Eraslan, tüm güçlüklere ve zorluklara rağmen ihracatçıların özverili çalışmaları ile 12 aylık ihracat rakamının 170 milyar dolara ulaştığını vurguladı. İhracatta en çok zorlanılan konunun kur riskinin yönetilmesi olduğunun altını çizen Eraslan, “Gerek TİM gerekse TSPB olarak bu konuda yetkin arkadaşlarımızın verdiği bilgilerle siz değerli ihracatçılarımıza katkı sunmak istedik. Bugün gerçekleştirdiğimiz panellerimizde kur riskini yönetmekle ilgili aldığımız pozisyonlarımızın mali tablolar üzerindeki etkisinin yanı sıra Türkiye ve dünya ekonomilerinde pandemi nedeniyle yaşanan ciddi anlamda belirsizlik ve zorlukları da konuştuk” dedi.

“Bu yıl 184 milyar dolar hedefine el birliğiyle ulaşacağız”

Panelin açılış konuşmasını yapan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle “Türkiye, küresel salgının getirdiği ekonomik kriz döneminde ihracatta kaydettiği başarılarla, sınaî ve ticarî potansiyelinin ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha kanıtladı. İnşallah bu sene 184 milyar dolar hedefine ve daha ileri hedeflere el birliğiyle ulaşacağız. İhracatımızdaki artışı sürdürülebilir hale getirmemiz için yüksek katma değerli üretim, doğru sektör seçimi, hedef pazarlarda çeşitliliğin artırmasının yanı sıra stratejik finansal yönetim olmazsa olmaz bir başlık olarak öne çıkıyor” dedi. TİM Başkanı İsmail Gülle, küresel salgınının getirdiği tüm olumsuzluklara rağmen ihracat ailesinin 2020’deki başarı dolu performansına vurgu yaptı. Yılın son çeyreğinde 51,2 milyar dolar ihracatla Cumhuriyet tarihinin en yüksek çeyrek ihracatı rakamına ulaştıklarına dikkat çeken Gülle “Yılı belirlenen hedefin üzerinde, 169,5 milyar dolar ihracatla kapatmayı hep beraber başardık.  2021’de de ihracatta yükseliş ivmemiz devam ediyor. Yüzde 2,5 artışla 15 milyar 48 milyon dolar ihracata imza atarak Cumhuriyet tarihinin en yüksek ocak ayı ihracat rakamına eriştik.  Türkiye küresel salgının getirdiği ekonomik kriz döneminde ihracatta kaydettiği başarılarla sınaî ve ticarî potansiyelinin ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha kanıtladı. İnşallah bu sene 184 milyar dolar hedefine ve daha ileri hedeflere el birliğiyle ulaşacağız” dedi.

“Başarıların devamı için istikrar ve sürdürülebilirlik önemli”

Gülle, küresel ekonomideki belirsizliğin zirveye çıktığı bir dönemde ihracatta kaydedilen rekorların devamı için “İstikrar” ve “Sürdürülebilirlik” başlıklarının önemine dikkat çekti.  İhracattaki istikrarlı artışın sürmesi için finansal ve sektörel sorunlar, para birimlerindeki oynaklıklar gibi olumsuz faktörlere karşı dayanıklı olunması gerektiğini dile getiren Gülle “Yüksek katma değerli üretim, doğru sektör seçimi, hedef pazarlarda çeşitliliğin artırmasının yanı sıra stratejik finansal yönetim olmazsa olmaz bir başlık… Ticaret Bakanlığımız liderliğinde, TİM olarak bu konuların tamamında yoğun şekilde çalışıyoruz. 2018 ve 2020’de yaşanan iki kur dalgalanması, firmalarımızın finansal yönetime hassasiyetle eğilmesi gerektiğini bir kez daha ortaya koymuştur. İthal girdisi yüksek, üretim sektörlerinde faaliyet gösteren firmalar başta olmak üzere tüm ihracatçılarımızın opsiyon piyasaları, future – forward işlemleri gibi finansal araçlara hakim olmaları elzemdir. Ancak bu sayede döviz kurunda meydana gelebilecek dalgalanmalardaki kur zararını minimize edebiliriz” diye konuştu.

Kur Riski Paneli’ne yoğun ilgi | 5 Şubat 2021

“Çalışanlarda ve yatırımcılarda farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz”

TİM Başkanı Gülle, sözlerine şöyle devam etti: Şirketler, finansal yönetimde kriz durumlarına karşı bilgi ve bilinçlerini artırmalı. Döviz kurlarında oluşabilecek dalgalanmalar karşısında Hedge yöntemlerini kullanabilmek şirketlerin özellikle üretimlerinde aksama yaşamamaları ve güvenilir tedarikçi imajına zarar vermemeleri açısından çok mühim. Bu sebeple ihracat sektörü çalışanlarında ve yatırımcılarda bir farkındalık oluşturmak amacıyla geçen sene olduğu gibi bu sene de ‘Kur Riski Yönetimi’ panelini düzenliyoruz. 2021 yılında ‘Kur Riski Yönetimi’ paneliyle başladığımız webinar serimize, ihracatçılarımızın sorun ve ihtiyaçlarına çözümler üretebilecek temalarla devam edeceğiz.

TSPB ve TİM olarak ihracatta en çok zorlanılan konunu kur riskinin yönetilmesi olduğuna değinen Eraslan, “Gerek TİM gerekse TSPB olarak bu konuda yetkin arkadaşlarımızın verdiği bilgilerle siz değerli ihracatçılarımıza katkı sunmak istedik. Panelimizde bugün yapılacak kur riskini yönetmekle ilgili aldığımız pozisyonlarımızın mali tablolar üzerindeki etkisini, Tüm Türkiye’de ve dünyada ekonomilerde ciddi anlamda belirsizlik ve zorlukları da konuştuk” dedi.

‘Kur Riski’ çevrimiçi paneli üç oturumlu olarak gerçekleşti. Moderatörlüğünü Borsa İstanbul İş Geliştirme Direktörü Kerem Aksoy’un yaptığı ‘Vadeli İşlemler ile Kur Riskinin Yönetimi’ oturumunda; Yatırım Finansman Menkul Değerler A.Ş. Türev Ürünler Müdürü Dr. Nuri Sevgen, A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Taylan, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Türev İşlemler Müdürü Çağan Atlan konuşmacı oldu. Panelin ikinci oturumunda PWC Türkiye Denetim Hizmetleri Direktörü Aslı Gedik, ‘Kur Riskinden Korunmanın Mali Tablolarda Gösterimi’ni anlatacak. Son oturumda ise İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Mert Yılmaz, ‘Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Güncel Gelişmeler’ hakkında bilgi verdi.

Yıl boyunca yapılacak kur riski panelleriyle, kur riski taşıyan ihracatçı şirketlerin çalışanlarının, yatırımcıların ve konuya ilgi duyanların bilgilendirilmesi ve farkındalık oluşturulması hedefleniyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.