Dolar 18,6380
Euro 19,5807
Altın 1.068,84
BİST 4.827,04
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Çok Bulutlu
İstanbul
16°C
Çok Bulutlu
Cum 17°C
Cts 19°C
Paz 16°C
Pts 13°C

Filyos Limanı Projesi’nde yüzde 67 ilerleme sağlandı

Filyos Limanı Projesi’nde yüzde 67 ilerleme sağlandı

17 Mayıs 2020 07:36

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde  imali devam eden Filyos Limanı ile Mithatpaşa Tünelleri ve Çaycuma Havalimanı ile alakalı olarak Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş’tan bilgi aldı.

Daha sonra Filyos Limanı’nı tekneyle dolaşarak araştıran Karaismailoğlu, üretilen çelik kazık borularının denize indirilmesinin ardından telsizle kazıkların çakılması direktifini verdi.

Bakan Karaismailoğlu, teknede yaptığı söylemede, her başlanılan işi müthiş tamamlamanın efor olduğunu söyledi.

Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Türkiye’nin, eriştirme faaliyetleri açısından kendilerini yücelten eşsiz bir rekabet eforuna sahip bulunduğunu dile getiren Karaismailoğlu, Türkiye’yi ve yurttaşları kara, hava ve deniz yollarıyla, haberleşme altyapısıyla büyüklüğüne ve gayelerine yaraşır imkânlara ulaştırdıklarını ifade etti.

Karaismailoğlu, yurdun dört bir yanında devam eden projelerle mutlu bir erişim sistemi oluşturduklarını, bölgede ve dünyada tüm erişim ağlarıyla iletişimleri sağladıklarını belirtti.

Filyos Limanı Projesi'nde yüzde 67 ilerleme sağlandı | 17 Mayıs 2020

Tamanlandığında 25 milyon ton konteyner elleçleme kapasitesi ve ülkenin en büyük lojistik üslerinden birisi haline gelecek Filyos Limanı’nda analizler yaptıklarını söyleyen Karaismailoğlu, her mevzuda olduğu gibi limancılık sektörünü geliştirmek ve zamana uygun kuruluşlara ulaşmak için de var eforlarıyla çalıştıklarını dile getirdi.

“TÜRKİYE’Yİ BEYNELMİLEL BİR HOLE ÇEVİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Dünyadaki zenginlik merkezlerinde ehemmiyetli farklılıklar yaşandığına dikkati sürükleyen Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Bu yarıyıl, bizim de içinde bulunduğumuz coğrafyaların yarıyılı olacaktır. Anadolu, Kafkasya, Orta Asya ve hatta Çin’in batısına kadar olan bölge hem taşımacılık hem ticaret hem turizm bakımından çok daha ehemmiyetli hale gelecektir.

Bu sebeple biz Türkiye’yi en kısa vakitte Asya, Avrupa, Kuzey Afrika, Orta Doğu, Kafkaslar ve Kuzey Karadeniz ülkeleri arasında erişimin her modunda beynelmilel bir hole çevirmeye çalışıyoruz. Onun için Lojistik Master Tasarıyı çerçevesinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Ülkemiz 3-4 saatlik uçuşla 1,6 milyar insanın yaşadığı coğrafyalara erişebilen muazzam bir konumdadır. Yalnızca İpek Yolu üzerindeki doğu-batı holünde değil, Kafkas ülkeleri ve Rusya’dan Afrika’ya uzanan kuzey-güney antrelerinin bütün ortasında bulunuyor.

Bu sebeple tüm erişim siyasetlerimiz ve yatırımlarımız beynelmilel antrelerde, doğu-batı, kuzey-güney dingilinde yer alan Asya Avrupa ve Rusya Orta Doğu coğrafyasını içerecek biçimdedir.”

2023’TE MAKSAT, TRANSİT GEÇİŞTEN 5 MİLYAR DOLAR KAZANÇ ELDE ETMEK

Küresel lojistik maliyetlerinin düşürülmesi, ticaretin geliştirilmesi ve rekabet gücünün artırılması için her alanda çok güzergahlı yatırımlar yaptıklarını anlatan Karaismailoğlu, “Türkiye olarak 2023 senesinde 228 milyar, 2053 senesinde ise 987 milyar dolar ihracat sayısına erişmeyi kastediyoruz. Ayrıca eriştirme yatırımları sayesinde ülkemiz üzerinden asıllaştırılan transit geçişten 2023 senesinde 5 milyar dolar, 2053 senesinde ise 214 milyar dolar kazanç elde etmeyi kastediyoruz.

Bugüne kadar yaptığımız ve yapmaya devam edeceğimiz eriştirme yatırımlarıyla bu gayeleri tutacağımıza inanıyorum.” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, Marmaray, Bakü-Tiflis-Kars demir yolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli, Samsun-Sivas tren hattı, yüksek süratli tren hatları ve kurulan lojistik merkezleri gibi nice projeyle Çin’den Avrupa’ya hareket eden transit yükü Türkiye üzerinden sürüklemeye başladıklarını dile getirdi.

Özellikle 30 Ekim 2017 tarihinde faaliyete başlayan Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattı üzerinden orta vadede 3,2 milyon ton, uzun vadede 6,5 milyon ton yük taşınmasını kastettiklerini söyleyen Karaismailoğlu, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattında şimdiden kapasite artırımına gittiklerini, başka bir deyişle gayeleri şimdiden tutmaya başladıklarını ifade etti.

Bu çerçevede Filyos Limanı’nı, Türkiye’nin beynelmilel erişim antreleri üzerinde ehemmiyetini artıracak bir proje olarak gördüklerini belirten Karaismailoğlu, limanın yalnızca Zonguldak’ın değil, başta Karabük ve Bartın olmak üzere tüm Batı Karadeniz ve İç Anadolu’nun ihracat merkezi haline geleceğini bildirdi.

Filyos Limanı’nın ayrıca Rusya, Balkanlar ve Orta Doğu ülkeleri arasındaki potansiyel trafikten kaynaklanacak kombine taşımacılık zincirinin aktarma merkezi olacağını ve tüm bölgenin yükünü Karadeniz üzerinden Rusya’ya, Balkanlara, İskandinav ülkelerine taşıyacağını söyleyen Bakan Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Filyos Limanı’nın proje genelinde ilerleme oranımız yüzde 67. Projemizi bu sene sonunda tamamlayıp hizmete almayı kastediyoruz. Ana mendireği 2 bin 450 metre, en derin yeri 19 metre, rıhtımının uzunluğu ise 3 bin metre olacaktır. Elbette yalnızca limanı yapmakla iş bitmiyor. Bu limanın iletişim yollarını da en iyi biçimde kuruluş etkeniz gerekiyor. Bu noktada da limanımızın kara yolu ve demir yolu irtibatı etüt proje fizibilite çalışmalarını tamamladık. En kısa zamanda ihalesini hakikatleştirip inşasına başlamayı kastediyoruz.”

Karaismailoğlu, Filyos Limanı’nı yakından ilgilendiren bir öbür proje olan Mithatpaşa Tünellerini de araştırdıklarını andırdırarak, tünellerin bölge erişiminin hafiflemesi ve büyümesi açısından ehemmiyetinin çok büyük olduğunu ifade etti.

Mithatpaşa Tünelleri bitirildiğinde Ankara ve İstanbul doğrultusundan gelen taşıtların kent içine girmeden Kilimli-Filyos Sahil Yolu rotasına geçebileceğini belirten Karaismailoğlu, hem kent içi trafiğinin hafifleyeceğini hem de daha tehlikesiz, kısa süreli ve konforlu bir erişimin sağlanacağını bildirdi.

“FİLYOS LİMANI BÖLGENİN KALKINMASINDA LOKOMOTİF OLACAK”

Filyos Limanı’nın yalnızca bir liman olarak düşünülmemesi gerektiğini belirten Karaismailoğlu, şunları kaydoldu:

“Ülkemizin jeopolitik konumundan maksimum yararlanmak emeliyle uygulamaya koyduğumuz Lojistik Master Tasarımız çerçevesinde en büyük lojistik üslerinden biri Filyos Limanı olacak. Bölgenin kalkınması ismine sanki bir lokomotif olacağına inanıyoruz. Ne mutlu bize ki böyle hoş, böyle faydalı bir vatana sahibiz ancak bir vatana sahip olmak kadar o vatanı hak etmek de önemlidir.

Vatanı hak etmek çok çalışmakla, toprağını, denizini, insanını ihya etmekle olur. Türkiye Cumhuriyeti Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı olarak yaptığımız işlere, işte bu kavrayışla, bu duyguyla sarılıyoruz. Burada gördüğüm tüm hoş insanlar, kıymetli idareyiciler, mühendis ve emekçi kardeşlerim siz de verdiğiniz emekle bu vatana karşı büyük bir mesullüğü yerine getiriyorsunuz. Ne kadar teşekkür etsek azdır.

Sağ olun, var olun. Sultan Abdülhamit yarıyılından beri ülkemizin hayali olan Filyos Limanı Projesi, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın direktifleriyle yaşam buldu.

Bu projeyle yakından ilgilenerek, bir an evvel devreye alınması mevzusunda her zaman destekledi. Takviyelerinden dolayı kendilerine şükran borçluyuz. Biz de daha eforlu ve müreffeh bir Türkiye maksadıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı olarak gece gündüz çalışıyoruz.”

Karaismailoğlu, Çaycuma ilçesindeki Zonguldak Havalimanı pistinde uzatma ve genişletme çalışmaları yaptıklarını da sözlerine ilave etti.

Bakan Karaismailoğlu’nun ziyaret ve analizlerine, Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, AK Parti Zonguldak milletvekilleri Polat Türkmen, Ahmet Çolakoğlu ve Hamdi Uçar, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Şehir Özel Yöneti Genel Sekreteri Ahmet Karayılmaz ile bakanlık yetkilileri eşlik etti.

ETİKETLER: