DOLAR 15,7817
EURO 16,6736
ALTIN 923,84
BIST 2.408,12
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
22°C
Parçalı Bulutlu
Çar 17°C
Per 19°C
Cum 20°C
Cts 22°C

Güven ve İstikrar İçin Barter Kanunu Bir An Önce Çıkarılmalı

Güven ve İstikrar İçin Barter Kanunu Bir An Önce Çıkarılmalı

28.07.2020

Türk Barter Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sırrı Şimşek

Barter Sistemi’nin avantajlarından yararlanmak isteyen birçok firma, Barter şirketine üye olarak işlem gerçekleştiriyor ve işini geliştiriyor. Ancak yasal boşluklar sebebiyle mağdur olan şirketler de mevcut. Küçük bir sermayeyle kurulan Barter şirketlerinin firmalara karşılıksız kredi yoluyla güvensiz bir hizmet verdiğini söyleyen Türk Barter Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sırrı Şimşek, yürürlükte herhangi bir Barter Kanunu’nun olmayışının Barter Sistemi’ni ve firmaları olumsuz etkilediğini ifade etti. Bu konu hakkındaki hassasiyetlerini dile getiren Şimşek, çıkarılması gereken yasayla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Barter Sistemi’nde güven ortamı oluşturacak bir güç olmalı”

Güven ve İstikrar İçin Barter Kanunu Bir An Önce Çıkarılmalı | 28 Temmuz 2020


Bir partnerlik ilişkisi olan ve kazan kazan prensibiyle ilerleyen Barter Sistemi’nde güven her iki taraf için de bir tercih meselesi haline geliyor. Güvenin, en önemli konuların başında geldiğinin altını çizen Türk Barter Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sırrı Şimşek; “Barter Sistemi, mutlaka bir Barter şirketi garantörlüğünde işletilmelidir. Barter şirketleri güçlü finansal ve teknolojik altyapıyla kurulmalıdır. Uluslararası sertifika ile belgelendirilmiş kurucular, tecrübeli ve yetişmiş personelle hizmet vermelidir ki Barter Sistemi güvenli ve etkili bir şekilde ilerleme kaydedebilsin. Ancak Türkiye’de Barter Kanunu’nun ve konuyla ilgili herhangi bir mevzuatın olmayışı yasal boşluklardan yararlanmak isteyen şirketlerin işini kolaylaştırıyor. Bu boşluklardan yararlanan bazı Barter şirketlerinin, hiçbir altyapı ve yeterli finansal güce sahip olmadan üyelerine hizmet vaadinde bulunarak kuruldukları gözlemlenmektedir. Oysa firmaların likidite sıkışıklığında alıcının özellikle kredilendirilmesi söz konusu olduğunda sistemin borç ve alacak dengesi gözetilmelidir. Karşılıksız verilebilecek krediler Barter Sistemi’ne ileriye dönük olarak çok ciddi zararlar verebilir” dedi.

“Güveni İnşa Edecek Güç, Barter Kanunudur”

Son zamanlarda uluslararası literatürde bağlantıları olmayan, akreditasyonu Dünya Barter Birliği (IRTA) tarafından kabul görmemiş ve şirketlere geri dönüşlerde ciddi zararlar verebilen Barter şirketlerinin kurulmakta olduğunu söyleyen Türk Barter Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sırrı Şimşek, “Kontrolsüz olarak kurulan bu tür şirketler, sektöre olan güveni de sarsmaktadır. Kurulan sözde Barter şirketleri ile Türk Barter’ın hiçbir şekilde direkt, endirekt ve stratejik iş birliği yoktur. Böyle bir bağlantı kesinlikle söz konusu olamaz. Amaçları farklı olan diğer Barter şirketleri, kredi risk yönetiminden yoksun olarak müşterilerine karşılıksız krediler vererek, Barter sektörüne çok ciddi bir darbe vurmaktadır. Bu maksatla müşterilerimizi ve Barter Sisteminden fayda bekleyen potansiyel firmaları uyarıyoruz” dedi.

Barter Sistemi’ni Türkiye’ye getiren ve ismindeki “Türk” ibaresini Bakanlar Kurulu kararı ile alan Türk Barter; köklü teknolojik altyapısı, güçlü finansmanı ve her biri alanında uzman kadrosuyla firmalara güvenli ticaret imkânı sunuyor. Gerekli niteliklere sahip olmadan kurulan şirketlerin, Barter Sistemi’ni güvensizleştirdiği için bir an önce Barter Kanunu’nun çıkarılmasını savunan Türk Barter, bu konuda birçok çalışmaya imza atıyor. Türk Barter’ın Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sırrı Şimşek; “Türk Barter kurulduğu günden bu yana Barter mevzuat oluşumuna yönelik olarak tebliğ, yönetmelik ve kanun taslakları hazırlamış ve sırasıyla Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve Dış Ticaret Müsteşarlığına sunmuştur. Biz sistemin güven sorununun ancak bir Barter Kanunu çıkarılmasıyla aşılacağına inanıyoruz” dedi.

Güven ve İstikrar İçin Barter Kanunu Bir An Önce Çıkarılmalı | 28 Temmuz 2020

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.