Dolar 33,0372
Euro 35,9878
Altın 2.559,61
BİST 11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Açık
İstanbul
32°C
Açık
Pts 33°C
Sal 33°C
Çar 34°C
Per 33°C

Türkiye’de Yeni Fikirleri Destekleyen En İyi 40 Organizasyon Açıklandı

Türkiye’de Yeni Fikirleri Destekleyen En İyi 40 Organizasyon Açıklandı
1 Aralık 2023 01:56

Çalışan deneyimlerine göre Türkiye’nin en inovatif ve yeni fikirleri destekleyen iş yeri kültürüne sahip organizasyonlarını gösteren Great Place To Work® Innovation By All™2023 Listesi açıklandı. Çalışan sayısına göre 5 kategoriye ayrılan listede 40 organizasyon yer aldı.

Çalışanlara yenilikçi bir iş yeri deneyimi sunan ve yöneticilerinin çalışan fikirlerine önem verdiği organizasyonların yer aldığı Great Place To Work® Türkiye Innovation by All™ 2023 Listesi açıklandı. Great Place To Work® Sertifikası™ sahibi organizasyonların değerlendirmeye dahil olduğu listede, çalışan sayısına göre 5 kategoride 40 organizasyon yer aldı. 10-99 Çalışan Sayısı Kategorisi’nde Boosmart birinci olurken 100-249 Çalışan Sayısı Kategorisi’nin birincisi Tosunoğlu Tekstil oldu. Kalkınma Yatırım Bankası 250-499 Çalışan Sayısı Kategorisi birincisiyken Magna Exteriors & Mirrors ise 500-999 Çalışan Sayısı Kategori’nde birinci sırada yer aldı. 1000’den fazla çalışana sahip organizasyonlar kategorisi birincisiyse GDZ Elektrik Dağıtım oldu.

Great Place To Work® Türkiye Innovation by All™ 2023 Listesi’nin oluşturulması için Ağustos 2022 ile Eylül 2023 tarihleri arasında sertifikasyon sürecine dahil olan 400’e yakın organizasyon değerlendirildi. Bunlar içerisindeyse inovasyona ve yeni fikirleri destekleyen iş yeri deneyimine işaret eden 12 adet Trust Index™ sorusuna çalışanların olumlu cevap verme oranlarına bakıldı ve nihai listeye 167 organizasyon aday oldu. Bu organizasyonlara gönderilen ilave dokümanlara verilen cevaplarla da Great Place To Work® Türkiye Innovation by All™ 2023 Listesi belirlendi.

Türkiye’de Yeni Fikirleri Destekleyen En İyi 40 Organizasyon Açıklandı

Eyüp Toprak: “Çalışanların Fikir ve Önerilerini Desteklemek İnovasyon Hızına Büyük Katkı Sağlıyor”

Yeni iş dünyasında organizasyon ve yöneticilerin bugüne kadarki en zor koşulların içerisinde olduklarını belirten Great Place To Work® Türkiye CEO’su Eyüp Toprak, “Artık tamamen yeni bir iş dünyası ortamına sahibiz ve mevcut koşullar, önceki zamanlarla kıyaslanamaz şekilde karmaşık ve zorlayıcı. Bir yandan işyerinde birbirinden çok farklı nesiller aynı ortamı paylaşırken ayrıca etnik köken ve cinsiyet gibi çeşitlilik de kurum ve yöneticileri yeni uygulamalar geliştirmeye zorluyor. Bu şartlar nedeniyle artık eskisi gibi herkese uyan tek bir yönetim tarzının uygulanması mümkün değil. Çalışanların organizasyon ile ilgili öncelikleri, beklentileri ve deneyimleri de her zamankinden daha fazla çeşitlilik içeriyor olsa da, pozitif bir çalışan deneyimi, organizasyonların inovasyon yetkinlikleri için en elzem konuların başında geliyor. Sürdürülebilir bir gelecek hedefleyen tüm organizasyonlar inovasyonu, yani değişim ve yenilenmeyi, kurum kültürlerinin önemli bir parçası haline getirmeliler. Yöneticiler ve liderler, çalışanlarının fikir ve önerilerini dikkate aldıkları bir iş yeri kültürü inşa ettiklerinde, fikir ve önerilerinin dinlendiğini düşünen çalışanlar, organizasyonun başarısı için yeni fikirler üretme konusunda daha istekli oluyorlar. Böylece organizasyon içerisinde yenilikçi fikirlerin tartışıldığı ve hayata geçirildiği iklimler oluşturulması sağlanıyor. Bu deneyimi yaşayan çalışanların organizasyona olan bağlılıkları artarken ayrıca organizasyonlarını yakın tanıdıklarına ‘harika bir iş yeri’ olarak önerme olasılıkları 3 kat daha fazla oluyor. Nihayetinde de organizasyonlar birer yüksek performanslı organizasyonlar haline geliyorlar. Ne mutlu ki ülkemizde sürdürülebilir kalkınma adına inovasyona verilen değer artıyor. Organizasyonlarımız hızlanan süreçler, dijitalleşme, hibrit çalışma modeli veya esnek çalışma saatlerine uyum gibi konularda hızlı adım atmayı öğrendiler. İnovasyon kültürüne verdikleri değerle birlikte yüksek ekonomik performans, çalışan devir hızında düşüş, ticari fayda ve iyi bir kurum kültürü elde edebildiler. Great Place To Work® Türkiye Innovation by All™ 2023 Listesi’nde yer alan 40 şirketimizi tebrik ederiz” dedi.

İnovasyonda İvme Kazanmanın Yolu, Organizasyondaki Güven Kültüründen Geçiyor

Great Place To Work® Türkiye Innovation by All™ 2023 Listesi hazırlanırken kaynak olarak alınan Trust Index™ çalışan deneyimi anketine bakıldığında çalışan nezdinde Güvenilirlik başlığı büyük oranda öne çıkarken ayrıca Hakkaniyet, Saygı ve Gurur boyutlarına işaret eden soruların da önem kazandığı görülüyor. Güvenilirlik boyutunda yer alan “Yöneticiler yetkindir ve işlerini iyi yapar” sorusuna liste şirketlerinde olumlu yanıt oranı yüzde 84’ken aynı soruya standart şirket çalışanları sadece yüzde 56 oranında olumlu yanıt verdiler. “Yöneticilerin söyledikleri ile yaptıkları birbirini tutuyor” sorusuna verilen cevaplarda da liste şirketlerinde yüzde 80’e karşılık yüzde 48’lik olumlu yanıt oranı tespit edildi. “Üst düzey yöneticilerimiz şirketimizin en iyi özelliklerini, en iyi şekilde temsil etmektedir” sorusuna olumlu yanıt veren liste şirketi çalışan oranı yüzde 89, standart şirket çalışan oranı yüzde 68. Bir başka büyük fark ise Hakkaniyet boyutunda yer alan “Eğer bana haksızlık yapıldığı için bir şikayette bulunursam bunun adilce değerlendirileceğinden eminim” sorusunda görülüyor ki buradaki olumlu yanıt oranı farkı yüzde 32’yi buluyor. Saygı boyutunda yer alan “Yöneticiler bana insan olarak değer veriyor ve sadece iş gücü olarak görmüyor” sorusuna olumlu yanıt oranındaysa fark yüzde 29.

Innovation By All™ 2023 Liste Şirketleri

10-99 Çalışan Sayısı Kategorisi

Boosmart Marketing Intelligence Agency

Ron Digital

FOXHR Turkey

Kriko Bilişim Ve Bilgi Teknolojileri

PUBINNO INC

Codeway Yazılım

E-COMMINT

LGT Logistik

100-249 Çalışan Sayısı Kategorisi

Tosunoğlu Tekstil 

Esas Gayrimenkul

ARD Grup

Sodexo Avantaj (Pluxee)

Lansinoh

Ekin Smart City Teknoloji

EDENRED

AlbarakaTech Global 

Mastercard Türkiye

HangiKredi

United Payment

250-499 Çalışan Sayısı Kategorisi

Kalkınma Yatırım Bankası

Teknasyon

AbbVie

Organik Kimya

Elsan Elektrik

Amcor Flexibles İstanbul

Aydem Elektrik Perakende

Kale Pratt & Whitney

500-999 Çalışan Sayısı Kategorisi

Magna Exteriors & Mirrors

Akra Hotels

Saat&Saat

AstraZeneca Türkiye

Aydem Yenilenebilir Enerji

TurkNet

1000+ Çalışan Sayısı Kategorisi

GDZ Elektrik Dağıtım

DHL Supply Chain

Atasun Optik

ETB Group

ADM Elektrik Dağıtım

DHL Express

Sahibinden.com