DOLAR 13,5346
EURO 15,3121
ALTIN 748,42
BIST 1.810
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Çok Bulutlu
İstanbul
12°C
Çok Bulutlu
Per 14°C
Cum 17°C
Cts 14°C
Paz 13°C

Albaraka Türk 2020 Sürdürülebilirlik Raporu Açıklandı

Albaraka Türk 2020 Sürdürülebilirlik Raporu Açıklandı

Albaraka Türk 2020 sürdürülebilirlik raporu açıklandı: “Dünya ve Gelecek Bize Emanet”. Tüm iş modelini sürdürülebilirliğe uygun şekilde kurgulayan ve buna yönelik çalışmalar yürüten Türkiye’nin ilk katılım bankası Albaraka Türk, iklim krizi, karbon salınımı ve su problemleri başta olmak üzere evrensel birçok sorunun çözümüyle ilgili önemli adımlar atmaya ve bu adımların olumlu sonuçlarını almaya devam ediyor.

Katılım Bankacılığı sektörünün öncüsü Albaraka Türk, sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında; iklim krizi, karbon salınımı ve su problemleri başta olmak üzere evrensel birçok sorunun çözümüyle ilgili önemli adımlar atmaya devam ediyor. Tüm iş modelini sürdürülebilirliğe uygun şekilde kurgulayan ve buna yönelik çalışmalar yürüten Albaraka Türk, 2015 yılında başlattığı sürdürülebilirlik yolculuğunu; risklere karşı dirençli, gezegene ve tüm canlılara karşı saygılı, çevrenin korunmasını merkeze alan bir yaklaşımla sürdürüyor.

Albaraka Türk 2020 Sürdürülebilirlik Raporu

Albaraka Türk Katılım Bankası logo png jpeg pdf

Dünyanın en iyi katılım bankası olma vizyonuyla faaliyetlerini sürdüren ve toplumsal sorumluluklarını her geçen gün yeni bir projeyle şekillendiren Albaraka Türk, 2020 Sürdürülebilirlik Raporu’nun yayınladı. 2019 yılında olduğu gibi 2020 yılında da Borsa İstanbul (BIST) Sürdürülebilirlik Endeksi değerlemesine tabi tutulan şirketler arasında yer alan Albaraka Türk, Endeks’e dâhil edilen ilk ve tek Katılım Bankası olma unvanını yeniledi.

Yaptığı çevre odaklı çalışmalar sonucunda Karbon Saydamlık Projesi (CDP) kapsamında en yüksek skorlarından biri olan “A” skorunu elde eden Albaraka, iklim değişikliği kategorisinde “A-“ ve su güvenliği kategorisinde “B-” skoru almaya hak kazanarak bu yılda en yüksek skoru elde eden bankalardan biri oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan Sıfır Atık Projesi’nin aktif katılımcısı olan Albaraka, önleme / azaltım, tekrar kullanım, satın alma alanlarında tasarruf odaklı projeleri hayata geçirerek karbon ayak izini önemli oranda azalttı. Dijital dönüşüm sürecini başarıyla yürüten banka önemli oranda kâğıt tasarrufu sağlayarak Sıfır Atık Projesi’ne katkı sağlamayı sürdürdü.

Tüm dünyanın zor bir süreçten geçtiği pandemi döneminde hedeflerini gerçekleştirerek, aktiflerini yüzde 35’lik bir büyüme ile 69.3 milyar TL’ye çıkaran Albaraka, özellikle dünyanın sürdürülebilirliğine katkı sağlayacak projeleri kredilendirme konusunda önemli adımlar atmayı sürdürdü. 2020 faaliyet döneminde başarılı finansal ve operasyonel sonuçlara ulaşmanın yanı sıra iklim değişikliğiyle mücadele başta olmak üzere farklı alanlarda öncü sürdürülebilirlik göstergelerine imza atan Albaraka Türk; 69.3 milyar TL toplam aktif, 40.6 milyar TL kullandırılan fonlar olmak üzere hissedarların birikimlerine değer katan finans performansının yanı sıra, 3.390 çalışan sayısı ve 230 şube sayısı ile yaygın ve gelişmiş bir hizmet ağına sahip.,. LEED Gold Yeşil Bina Sertifikalı genel müdürlük binası, CDP iklim Değişikliği Değerlendirme Notu A -, CDP su Güvenliği Değerlendirme Notu B – ile verimli doğal kaynak kullanımı sağlayan Albaraka Türk’ün, çevre, sağlık, eğitim, hassas gruplar vb. alanlardaki toplumsal yatırımlarının genel toplamı 2020 yılında 14 Milyon TL’ye ulaştı.

“Sosyal, çevresel ve ekonomik değerlere emanet gözüyle bakıyoruz”

Tüm iş modelini sürdürülebilirliğe uygun şekilde kurguladıklarını ve buna yönelik çalışmalar yürüttüklerini belirten Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku; “Tüm faaliyetlerimizi çevresel etki ve emanet anlayışını gözeterek yürütüyoruz. Sahip olduğumuz sosyal, çevresel ve ekonomik değere emanet gözüyle bakıyor, gelecek nesillere bu değerleri aktarmayı hedefliyoruz. Sürdürülebilirlik odaklı anlayışımızla; karbon salınımımızı ve çevresel etkimizi en aza indirme yönünde çalışmalarımıza tüm gücümüzle devam ediyor; insana, çevreye duyarlı-dost projelerin yanı sıra toplumsal sorumluluklarımızı her geçen gün artırarak sürdürüyoruz. Gezegenin geleceğine dair sorumluluk almamız gerektiğinin her zaman farkındayız ve bu başarılarımızı daha da ileriye taşıyacağımıza inanıyor, bu yönde yoğun çalışmalar yürütüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Albaraka Türk 2020 Sürdürülebilirlik Raporu Açıklandı | 6 Eylül 2021


Karzı Hasen Nedirİcazet Belgesi nedir? Bankası İcazet Belgeleri için ilgili konularımızı okuyabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.