Dolar 27,4166
Euro 29,0469
Altın 1.649,75
BİST 8.360,29
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu
İstanbul
23°C
Az Bulutlu
Cts 23°C
Paz 22°C
Pts 23°C
Sal 23°C

Türkiye Emlak Katılım Bankası’dan Bir ilk Daha

Türkiye Emlak Katılım Bankası’dan Bir ilk Daha
22 Mart 2021 15:41

Türkiye Emlak Katılım Bankası’dan bir ilk daha. Emlak Katılım’dan Türkiye’nin ilk Ortaklığa Dayalı Sukuk İhracı

Nisan 2020’den bu yana yurtiçi piyasalarında gerçekleştirdiği kira sertifikası (sukuk) ihraçlarıyla kaynak çeşitliliğini artırarak sukuk piyasasına hızlı giriş yapan Emlak Katılım, 17-18 Mart tarihlerinde talep toplamasını gerçekleştirdiği 455 gün vadeli ve yaklaşık 47 milyon TL tutarlı sukuk ihracıyla, Katılım Bankacılığına özel bir fon toplama yöntemi olan Özel Fon Hesabı Havuzu üzerinden Türkiye’nin ilk emek-sermaye ortaklığına dayalı sukuk ihracını gerçekleştirdi.

Türkiye Emlak Katılım Bankası

Emlak Katılım, sektörde bir ilki gerçekleştirerek Katılım Bankacılığına özel bir fon toplama yöntemi olan Özel Fon Hesabı Havuzu üzerinden Türkiye’nin ilk emek-sermaye ortaklığına dayalı sukuk ihracını gerçekleştirdi. Söz konusu sukuk ihracı Emlak Katılım’ın yüzde 100 bağlı ortaklığı olan Emlak Katılım Varlık Kiralama A.Ş. (Emlak VKŞ) üzerinden ihraç edildi. Emlak Katılım, Ortaklığa Dayalı Kira Sertifikasından sağlamış olduğu fonu Özel Fon Hesabı Havuzunda murabaha, leasing, katılma hesabı ve/veya katılım finans prensiplerine uygun yatırım araçlarında değerlendilmesini ve fonun Emlak VKŞ adına profesyonel bir şekilde yönetilmesini sağlayacaktır.

Yatırımcılar ise Emlak VKŞ üzerinden ortaklığa dayalı kira sertifikası satın alarak, Emlak Katılım ile başta anlaşılan 95/5 kar paylaşım oranı üzerinden Özel Fon Hesabı Havuzunun getirisine ortak olacaklar ve vade sonunda ve/veya dönemsel getiri ödeme tarihlerinde Özel Fon Hesabı Havuzuna yansıyan kar başta belirlenen kar paylaşım oranınca yatırımcılarla paylaşılacaktır. Böylelikle Emlak Katılım, yaklaşık 16 yıl sonra Katılım Bankalarında kullanılan Özel Fon Hesabı Havuzlarını ortaklığa dayalı sukuk ihracı ile tozlu raflardan kaldırarak sektörde tekrardan canlandırmış oluyor.

Ortaklığa ve Risk Paylaşımına Dayalı Sermaye Piyasası Araçlarını Önemsiyoruz

Türkiye Emlak Katılım Bankası A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Bayraktar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti. “Bilindiği üzere kira sertifikaları katılım bankaları açısından önemli bir fon toplama aracı. Emlak Katılım olarak Nisan 2020’den itibaren bu zamana kadar yaklaşık 7.6 milyar TL tutarlı 49 adet kira sertifikası ihracı gerçekleştirdik. Katılım finansın özüne daha çok yakışan risk paylaşımı ve ortaklık temelli ürünlerin piyasada yer bulmasını ve gelişmesini önemsiyoruz. Bu minvalde 17-18 Mart tarihlerinde talep toplamasını gerçekleştirdiğimiz 455 gün vadeli, beş dönemsel kar payı ödemeli ve yaklaşık 47 milyon TL tutarlı sukuk ihracı ile Türkiye’nin ilk emek-sermaye ortaklığına dayalı sukuk ihracını gerçekleştirdik. Söz konusu ihraç, piyasadaki diğer kira sertifikası ihraçlarından farklı olarak yatırımcılara Emlak Katılım ile emek-sermaye ortaklığı (Mudarebe) kurmalarına fırsat vermektedir.”

Emlak Katılım’ın geçen yıl ihraç ettiği Türkiye’nin ilk getirisi katılma havuzuna referanslı sukuk ihracına ek olarak Ortaklığa Dayalı Sukuk İhracı ile Özel Fon Hesabı Havuzu üzerinden Türkiye’nin ilk emek-sermaye ortaklığına dayalı sukuk ihracını gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Bayraktar, sözlerine şöyle devam etti: “Şubat 2021’de Sermaye Piyasası Kurulundan almış olduğumuz 15 milyar TL tutarlı kira sertifikası ihraç tavanı onayı altında, bankamızın büyümesine ve artan şube ağımıza paralel, bu yıl da ihraçlarımızı artırmaya ve katılım finans prensiplerine uygun sermaye piyasası araçlarını geliştirmeye ve sektörün gelişmesine katkı sağlamaya devam edeceğiz.”

Dinamik Havuz Getirisi ve Likidite Avantajı

Yatırımcılara birçok açıdan avantaj sağlayan Özel Fon Hesabı Havuzları, yapıları itibariyle Emlak Katılım’ın tüm fon kullandırım işlemlerinden ayrı olarak, vade başlangıç dönemi için geçerli piyasa şartlarına göre yatırıma yönlendirilecek ve bu sayede yatırımcılara katılma hesaplarına kıyasla daha dinamik ve rekabetçi bir getiri imkanı sunacaktır. Yatırımcıların nakde ihtiyaç duymaları halinde her dönemsel kar payı ödeme tarihlerinde (91 gün), Özel Fon Hesabı Havuzunun performansına bağlı olarak, o tarihe kadar gerçekleşen kâr tutarını alarak ellerinde bulundurdukları kira sertifikalarını Emlak Katılım’a satabilecektir.