Dolar 18,6451
Euro 19,6342
Altın 1.075,58
BİST 5.003,71
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
17°C
Hafif Yağmurlu
Cts 20°C
Paz 17°C
Pts 11°C
Sal 11°C

Kargo Çalışanlarının Hakları

27 Kasım 2020 08:10

Kargo Çalışanlarının HaklarıKargo firmalarında çalışan işçilerin haklarının kanuni kurallar çerçevesinde verilmemesinden dolayı da işçiler, mustarip olduklarını dile getiriyorlar. İşten çıkarılma korkusuyla ilgili kurumlara şikâyet edemeyen işçilerin mağduriyetlerine kulak verilmelidir.

Kargo Çalışanlarının Hakları Nedir?

Sadece kargo firmalarında çalışanlar değil tüm özel sektörde çalışanların; çalışma saatleri, fazla mesaileri, tatilleri, mobbing, tazminat gibi pek çok sorunları var. Ne yazık ki işçiler, bu sorunları kendi içinde yaşayarak işten çıkarılma korkusuyla, gereken kurumlara şikâyet edemiyor. Sosyal medyadan yazarak veya birilerinin aracılığıyla bize ulaşarak sorunları dile getirmemizi talep ediyorlar.

Bu Güne Kadar Pek Çok Platformda İşçilerin Sorunlarına, Şikâyetlerine Değindim

Kargo Çalışanlarının Hakları
Kargo Çalışanlarının Hakları

Bu güne kadar pek çok platformda işçilerin sorunlarına, şikâyetlerine değindim. Ancak bizden önce işçilerin seslerini duyurması ve haklarını araması gerekiyor. 12 saat boyunca paket dağıtıp sigortasız 2 bin lira aylık alan kargo çalışanlarından, 10 saat garsonluk yaparak 50 lira yevmiye ile çalışanlardan, tazminat vermemek için “haklarımdan vazgeçtim”, imzası attırılan, sigortası yaptırılmayan, mobbinge maruz kalan pek çok işçiden farklı şikayetler alıyoruz.!

Şikâyetler Alo 170, CİMER Ve SGK’ya Yapılabilir

Şikâyetler Alo 170, CİMER Ve SGK’ya Yapılabilir

İşçilerin tüm hakları 4857 sayılı İş Kanunu’na göre belirlenmiş olduğundan, işçiler korkmadan kendi haklarını aramalıdır. Biz ne kadar yazarsak yazalım, bu sadece yol gösterici olacaktır. Şikâyetler Alo 170, CİMER ve SGK’ya yapılabilir.

Alo 170 şikâyet hattı, en pratik olup haftanın 7 günü 24 saat boyunca hizmet veriyor. İsçiler yaşadıkları sorunları şikâyet ederek hem haklarını aramalı hem de işverenin haksız kazancına mani olmalıdır. İşçilerin büyük çoğunluğu şikâyet ederken, kişisel bilgilerin istenildiğinden dolayı tedirgin olup şikâyet edemiyor.

Kişisel bilgilerin talep edilmesi, suiistimalin önüne geçilmesi için olması gereken normal bir uygulamadır. Bu nedenle şikâyet edenin herhangi bir art niyetli olmadığını veya husumetten dolayı aramadığını anlamak için kişisel bilgiler talep ediliyor.

Benim Adım Ve Tüm  Bilgilerimin Saklı Kalmasını İstiyorum

Şikâyet eden işçi, müşteri temsilcisine veya SGK yetkililerine bilgilerinin gizlenmesini isteyebilir. Yani “benim adım ve tüm  bilgilerimin saklı kalmasını istiyorum”, denildiği takdirde isim, ne işverene nede başka bir kurumla paylaşılmaz. Sadece birkaç yetkilinin ulaşabildiği sistemde saklı kalır. Halk arkasında kulaktan dolma laflarla bilgi kirliliği var! “İşçilerin isimleri işverene söyleniyor.

İşverenle, yetkililer arasında ahbap-dost ilişkisi var. Çok büyük rüşvetler dönüyor,” gibi söylemler gerçek dışıdır, itibar edilmemesi gerekiyor. Yani şikâyet eden işçinin ismi kesinlikle gizli kalıyor. İşvereni şikâyet eden işçinin ismini açıklayan kişi, memurluktan men edilmenin yanında görevi kötüye kullanmaktan farklı cezalarda alabilir…

İşsizlik Maaşı Hangi Durumlarda Alınır

İşsizlik Maaşı Hangi Durumlarda Alınır
İşsizlik Maaşı Hangi Durumlarda Alınır

Ayrıca çalışan işçiler hiç bir mazeret göstermeden işten ayrılırsa tazminat ve işsizlik maaşı alma hakları yoktur. Ancak fazla çalıştırılıp mesai ücreti verilmeyen, haftalık izinleri olmayan, sigortası yapılmayan, mobbing uygulanan ve bunlar gibi sorunlar yaşayan işçiler, işten kendi istekleri ile ayrılsa dahi tazminat ve işsizlik maaşı alabilirler…

Son olarak işçilerin burada çok büyük hak kaybı var. Yazımda bunu dile getirdim ve her platformda gündemde tutacağım. Ancak önemli gördüğüm bir hususu burada paylaşmak istiyorum. Kargo veya herhangi bir firmada çalışan işçiler patronlarının haksız hukuksuz uygulamalarının faturasını işlerini savsaklayarak tüketicilere kesmemelidir..! Çalıştıkları firmayı şikâyet ederek soruna çözüm aramalıdırlar.

Nihat Altay

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR