DOLAR 13,4511
EURO 15,3077
ALTIN 768,80
BIST 1.857
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
15°C
Parçalı Bulutlu
Cum 17°C
Cts 15°C
Paz 15°C
Pts 16°C

Komşuluk Hakları ve Asgari Ücrete Dair…

Koronavirüs (covid-19) salgınından dolayı sokağa çıkma yasağının olduğu bu günlerde, evden çıkamayan vatandaşların bir imtihanı da kötü komşu ile mücadele oldu.

Kötü Komşu İle Mücadele Yolları

Klima gürültüsü, çocuk gürültüsü, yüksek sesle dinlenen müzik, zamansız çalışma, rahatsız edici davranışlar gibi sorunlarla karşılaşan vatandaşlar pek çok kez bize ulaşarak “haklarımız nedir” diye soruyorlar.

Kat Mülkiyetleri Kanunu

Öncelikle Kat Mülkiyetleri Kanunu’nun 18. maddesine göre ister kiracı, ister ev sahibi olsun, komşular birbirlerini rahatsız etmemek ve kurallara uymakla yükümlüdürler. Rahatsız edici davranışlarda bulunan komşuyu Kat Mülkiyetleri Kanunu’na göre önce sözlü bir şekilde uyarmak gerekiyor. Eğer çözüm olmazsa yöneticiyle iletişime geçip apartman kurallarına uyulmasını yönetici talep etmelidir.

Bu da çare olmazsa kolluk kuvvetlerine şikâyet edilerek, Kabahatler Kanunu’na göre gürültü yapan ve rahatsız eden komşuya her rahatsızlık için 187 TL idari para cezası verilmesi sağlanabilir. Rahatsızlığın tekrarı halinde 187 TL katlanarak devam ediyor. Yani kötü komşunun verdiği her rahatsızlığın tekrarı halinde bir daha ki ceza 374 TL oluyor ve 374 TL katlanarak ödenecek ceza artıyor.

Kat Mülkiyetinin Devri Mecburiyeti

Para cezası da çözüm olmaz ise bireysel ya da avukat kanalıyla harç ve masrafların ödenerek oturulan ikametgahta ki Sulh Hukuk Mahkemesine başvurulabilir. Bilirkişi incelemesiyle o komşunun verdiği rahatsızlık kanıtlanırsa, tedbir kararı verilir. Ayrıca açılan davada tedbir kararının yanında ‘Kat Mülkiyetinin Devri Mecburiyeti’ başlıklı kanunun 25. maddesine göre şikâyetçi olan komşular, o malikin mülkiyet haklarının kendilerine devredilmesini hâkimden isteyebilir. Yani diğer komşular birleşerek apartman da devamlı sorun çıkaran komşunun dairesini satın alabilirler.

TCK’nın 123. maddesindeki “huzur ve sükûnu bozmak suçu”

Tedbir kararına rağmen kötü komşunun verdiği rahatsızlık sürerse savcılığa gidilerek, TCK’nın 123. maddesindeki “huzur ve sükûnu bozmak suçu” işlendiği iddiasıyla şikâyetçi olunabilir. Bu suçun cezası üç aydan 1 yıla kadar hapistir.

Asgari Ücret Beklentileri Karşılamalı

Komşuluk Hakları ve Asgari Ücrete Dair 11122020 (1)

Bilindiği üzere 2021 için yeni belirlenecek asgari ücret görüşmeleri 4 Aralık’ta başladı. 7 milyona yakın işçinin gözü kulağı Asgari Ücret Tespit Komisyonundan çıkacak karara odaklanmış durumda. Pandemi sürecinin de yoğun etkisiyle ekonomik verilerin olumsuz seyrettiği günümüz şartlarında, komisyondan çıkacak karardan işçilerin beklentisinin çok yüksek olduğunu belirtmek isterim. Hayat şartlarının her geçen gün daha ağır bir hal aldığı bu süreçte işçiler insan onuruna yakışır bir ücret bekliyorlar.

Komşuluk Hakları ve Asgari Ücrete Dair... | 11 Aralık 2020

Açlık sınırı 2 bin 447 lira 72 kuruş

Gerçekten de asgari ücret insan onuruna yakışan geçim kaynağı değil. Kira, elektrik, su, gıda, giyim fiyatlarına hiç değinmeden bir kaç gün önce TÜRK-İŞ‘in yaptığı araştırmanın sonucunu paylaşmak istiyorum. Araştırmaya göre “2020 Eylül ayı sonucu temel alınarak dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı “açlık sınırı 2 bin 447 lira 72 kuruş” Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise “(yoksulluk sınırı) 7 bin 973 lira 2 kuruş”.

Bu rakamlardan anlaşılacağı üzere bırakın 300-500 gibi fiyat artışını, en az 5 bin gibi bir rakam belirlenmesi gerekiyor. Ancak geçmiş yıllarda ki komisyon kararlarından edindiğimiz tecrübeyle 3 bin liraya dahi razı olarak, “buna da şükür” diyecek hale geldik. Gerçeği belirtmek gerekirse asgari ücretin 3 bin liradan daha düşük olacağını tahmin edenlerdenim.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 28 Aralık 2019 tarihinde asgari ücretin düşük bir oranda belirlenmesinin ardından şu açıklamayı yapmıştı. “Söz verdiler, gelecek yıl her iki tarafın anlaştığı rakamlar üzerinden konuşacağız.” Sayın Bakan’a bu sözlerini hatırlatır, asgari ücretin insan onuruna yakışır bir şekilde belirlenmesini tüm ülke olarak beklemekteyiz.

Hükümet yetkilileri ellerini taşın altına koymalıdırlar

Asgari ücret artışı, “firmaların üzerine yük olacak, 4 kişi çalıştıran esnaf, işçi sayısını 3’e düşürecek” gibi söylemler artık ilgi çekmiyor. Asgari ücret artışı; satıcı ve sağlayıcı noktasında oluşacak fiyatların yükselmesine ve işsizliğin artmasına yol açacağı, kıdem tazminatından genel sağlık sigortasına, işsizlik maaşından doğum borçlanmasına kadar birçok alanı etkileyeceği düşünülüyorsa, o zaman asgari ücretten alınan gerek vergi indirimi, gerekse teşvik noktasında hükümet yetkilileri ellerini taşın altına koymalıdırlar.

Nihat Altay

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.