Dolar 18,6409
Euro 19,5817
Altın 1.069,27
BİST 4.827,04
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Çok Bulutlu
İstanbul
16°C
Çok Bulutlu
Cum 17°C
Cts 19°C
Paz 16°C
Pts 13°C

Harcamalarda gıda ve fatura, tasarrufta altın hesabı yükselişe geçti

Harcamalarda gıda ve fatura, tasarrufta altın hesabı yükselişe geçti

20 Mayıs 2020 20:21

ING Türkiye Fertsel Bankacılık Genel Müdür Dayanakçısı Alper Gökgöz, “Tüm dünyanın içinden geçtiği güç bir yarıyılda lider tasarruf bankası olma niyetiyle alıcılarımızın tasarruf meyillerini desteklemeye ve ülke ekonomisine katkı sunmaya devam edeceğiz” dedi.

ING Türkiye, Türkiye’de şehirsel mesken bölgelerinde yaşayan erişkin fertlerin tasarruf meyillerini izlemek emeliyle 2011 senesinden bu yana IPSOS iş birliğiyle hakikatleştirdiği Türkiye’nin Tasarruf Meyilleri Araştırması’nın TTEA 2020 seneyi birinci çeyrek sonuçlarına söyledi. Bu yarıyılda, tasarruf sahipliği oranı evvelki çeyreğe göre yüzde 0,4 çoğalarak yüzde 13,4’e yükseldi ancak geçen yıl aynı yarıyıla göre yüzde 0,8 geriledi.

İlk çeyrekte, yakın gelecekte tasarruf yapmayı tasarlayanların oranı bir evvelki çeyreğe göre 6,2 puanlık düşüşle yüzde 29,2’ye geriledi. Değişik yandan, bu kitlenin içinde gelecek üç ay içerisinde tasarruf yapmayı kastedenlerin oranı, geçen çeyreğe göre üç puanlık çoğalışla yüzde 16’ya yükseldi.

Altına yöneliş gözlemlendi
Bu yarıyılda tasarruf taşıtları seçimindeki en dikkat çekici metamorfozlardan biri, ‘yastık altı altın ve nakit’ seçiminin 7 puan yükseliş ile yüzde 24’e ulaşması oldu. Tasarruf taşıtları seçiminde yastık altı altının hisseyi yüzde 14 olarak 2017 senesinin ikinci çeyreğinden bu yana azami orana erişti.

Sistem içi altın ise tasarruf taşıtı seçiminde yüzde 16’lık bir hisse ile 2018 sonundan beri yükseliş trendini sürdürüyor. Sistem içi ve dışı altın seçimi toplamda yüzde 30’a erişerek geçen çeyreğe göre yüzde 6 çoğalış gösterdi ve 2014 senesinden bu yana azami orana erişti.

Salgın ile beraber tüketmeler yiyecek-market ve faturada yoğunlaştı
Koronavirüs salgınının tasarruf ve tüketme tutumlarına tesirini ortaya koymak üzere Nisan ayında yapılan ek çalışmada da sansasyonel neticeler ortaya çıktı.

Buna göre, katılımcıların yüzde 58’i yiyecek-market, yüzde 56’sı fatura giderlerinde çoğalış yaşadı. Bunu yüzde 38 ile sıhhat tüketmeleri, yüzde 36 ile telekomünikasyon izledi. E-ticaret hizmetleri ile dijital film-müzik üyeliklerinde de yüzde 25’lik çoğalış görüldü. Tüketmelerde en büyük düşüş yüzde 79 ile seyahatte olurken bunu sırasıyla lokantada yeme içme, erişim, konaklama, giyim/aksesuar ve mazot kategorileri takip etti.

Salgın sonrası tasarruf yapabilenler altın hesabına yöneldi
Bu yarıyılda da ilk çeyrekte başlayan altına yöneliş sürdü ve koronavirüs salgını ile beraber tasarruf sahiplerinin yüzde 16’sı altın hesabı tasarruflarının çoğaldığını belirtti.

Önümüzdeki bir sene için tasarruf temennileri sorulduğunda ise sıralamada ilk sırada yer alan kesim yüzde 41 ile “Tasarruf yapmayacağım” diyenler oldu. Bunu yüzde 22 ile “Daha çok tasarruf yapacağım” diyenler ve yüzde 20 ile “Aynı ölçüde tasarruf yapacağım” diyenler izledi.

Alper Gökgöz: “Tasarruf alışkanlığını destekleyen adımlar atmaya devam edeceğiz”
TTEA 2020 seneyi ilk çeyrek neticeleri ile koronavirüsün tesirlerinin ölçümlendiği araştırmayı değerlendiren ING Türkiye Fertsel Bankacılık Genel Müdür Dayanakçısı Alper Gökgöz, “Salgına karşın tasarruf etmeyi sürdürenlerin yanı gizeme tasarruf etmeye başlayan bir kesim olduğunu görüyoruz. Bu vaziyet bize tasarruf alışkanlığını desteklemenin ehemmiyetini ve lüzumluluğunu gösteriyor. Tüm dünyanın içinden geçtiği güç bir yarıyılda Türkiye’nin lider tasarruf bankası olma niyetiyle alıcılarımıza tasarruf ederken hasılat sağlayabilecekleri yatırım taşıtları sunmaya ve bu biçimde ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam edeceğiz” dedi.

ETİKETLER: ,