Dolar 32,1905
Euro 34,9792
Altın 2.508,88
BİST 10.895,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Az Bulutlu
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Per 23°C
Cum 23°C
Cts 22°C
Paz 22°C

Almanya’da Hemşire Maaşları | Hemşirelik İş Başvurusu

Almanya’da Hemşire Maaşları | Hemşirelik İş Başvurusu
4 Mayıs 2021 15:28

Almanya’da hemşire maaşları ve Almanya’da hemşire olarak çalışmak konusunda hazırladığımız yazımızda detaylara girmeden direkt bilgileri sizinle paylaşacağım. 2021-2022 yıllarında Almanya’da hemşire maaşları aşağıdadır.

Hemşire – Sağlık Görevlisi 2021-2022Min. OrtalamaMax. Ortalama
İlk yardım hemşiresi / Paramedik maaşı €               2.500 €                4.000
Ameliyat Hemşiresi maaşı €               3.000 €                5.000
Uzman Hemşire maaşı €               4.000 €                5.000
Bakım Hemşiresi €               2.500 €                3.500
Normal Hemşire €               2.500 €                3.000
Doğum Hemşiresi / Ebe €               3.000 €                4.500
Sağlıkçı, Sağlık Personeli ve Teknisyeni €               2.500 €                3.500
Hasta Bakıcı €               2.500 €                3.500
Almanya’da Hemşire Maaşları 2021 – 2022

Almanya’da hemşire olarak nasıl çalışabilirim?

Almanya’da hemşire olarak nasıl çalışabilirim diyenlere iyi bir haber var... Pandemi sonrası yetişmiş hemşirelerini İsviçre’ye kaptıran Alman Devleti hemşire, sağlık teknisyeni ve sağlık personeli ihtiyacını karşılamak için projeyi hayata geçirdi.

DMW Danışmanlık, Arel Üniversitesi ortaklığı yürütülen proje kapsamında, Türkiye’de hemşirelik mesleğine sahip bireyler Almanya’da hemşire olarak istihdam edilebilecek. 2022 Yılı itibariyle, Arel Üniversitesi ve DMW Danışmanlık iş birliği ile hemşire olarak çalışmaya devam eden kişilerde başvurabilecekler.

Almanya’da hemşire olma fırsatından faydalanmak, başvurmak için formu doldurabilirsiniz veya detaylı bilgi almak için siteden başvuru yapabilirsiniz.

Bu meslek gurupları Almanya’da en çok aranan ve açık pozisyonlara ulaşılan meslek gruplarıdır. Almanya’da mesleklere göre maaşları öğrenmek için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Almanya’da Hemşire Olmak

Almanya'da Hemşire Maaşları
Almanya’da Hemşire Maaşları

Yurt dışında çalışmak kimileri için hayâl gibi görünse de globalleşen dünyada artık devletlerin sınırları, aranan şartları bu şartları taşıyan herkese açıktır. Günümüzde tüm sağlık çalışanları ve özellikle de hemşireler, Almanya’da hemşire olmak istemeleri durumunda bu hayallerini gerçekleştirebilirler. Dolayısı ile Almanya hemşire ihtiyacını da büyük ölçüde gidereceğinden her iki taraf da bundan memnun kalacaktır. Almanya’ya hemşire olarak gitmek isteyenler DMW ve Arel Üniversitesinin ortak projesini kaçırmamalı.

Son 3 yıl içinde her yıl artarak zamlanan hemşire maaşları, tüm dünyada yaşanan salgınla birlikte artış göstermiştir. Birinci sebep sağlık sektöründe çalışanların iş yükünün artması. Diğer sebep ise, tüm dünya salgın yönetiminde sağlık personeli sayısının az olduğunu gördü. Tüm dünya bu konuda hazırlıksız yakalandığı için, sağlık personeli istihdamı arttırıldı. Artan taleple birlikte ücretler ciddi bir artış yaşandı. Almanya hemşire alımı konusunda alımlara hız verdi. Bu konuda özellikle Bulgaristan, Macaristan, Polonya ve Türkiye gibi Avrupa ülkelerinden sağlık personeli ve hemşire alımlarına öncelik veriyor. Bu konuda Alman Devletinin bizzat finanse ederek desteklediği eğitim ve intibak programları mevcut.

Son dönemde dünya genelinde hızla yayılan virüs, sağlık çalışanlarının ne kadar kutsal bir meslek yaptıklarını da gözler önüne sermektedir. Her geçen gün daha da ihtiyaç hissedilen sağlık çalışanları Almanya lise mezunu hemşire alımları için de kolları sıvamış durumdadır. Yurt dışına çıkmak hayali olan herkes Almanya ya hemşire gönderen şirketler aracılığı ile hayallerini gerçekleştirebilirler.

Almanya’da görev yapmak isteyen pek çok hemşire ve diğer sağlık çalışanları, hizmet yılı, durumu, konumu, deneyimi gibi ve bulunduğu pozisyona göre bakılarak maaşları belirlenmektedir. Ayrıca, stajını yeni bitirmiş ve kendini yetiştirmiş kişilerin bile oldukça tatmin edici maaş aldıkları da bir gerçektir. Hemşirelerin hizmetleri karşılığında Almanya hemşire maaşları geçmiş yıllara göre, bu yıl daha da iyileştirilmiştir. Tüm dünyada yaşanan salgınla birlikte, bir çok ülkede sağlık personeli ihtiyacı doğmuştur. Artan bu talebin yanında sağlık personellerinin ücretlerinde ciddi oranda iyileştirmeler yapılmıştır. Bu konunun yani Almanya hemşire maaşları artışlarının korona salgını ile ilgili olduğu da bir gerçektir.

Almanya Hemşire Alımı Başvurusu

Sizin de bir sağlık çalışanı olarak yurt dışında çalışmak gibi hayalleriniz olabilir.  Bu konuda İşkur Almanya hemşire alımı konusundaki gelişmeleri takip edebilir, müracaatta bulunabilirsiniz.

Öncelikle bir sağlık çalışanı olarak aldığınız diploma, mesleki niteliklerinizle ilgili diploma dışındaki bölüm belgeleri gibi evraklarınızın Almanya derecelerine göre denklikleri yapılmalıdır. Diploma ve diğer belgelerinizin denklik belgeleri çıkartıldıktan sonra iş bulma konusundaki şansınız artacaktır.

Almanya denklik belgelerinin yeterli olması durumunda İşkur Almanya hemşire alımı başvuru konusunda sorun yaşanmayacağından işlemlerinize hemen başlanacaktır. En merak edilen konu ise denklik belgesi alımı durumunda vatandaşlık ya da oturum durumunun aranıp aranmamasıdır. Yani ister Almanya’da yaşayın ister Türkiye’de, denklik belgesi alabilmek için engel değildir.

Yılın farklı zamanlarında Sağlık Bakanlığı Almanya hemşire alımı konusunda duyurular yapmakta ve denklik belgelerinin bir an önce onaylatılıp müracaat etmeleri konusunu hatırlatmaktadır. Almanya’ya çok sayıda işçi gönderen şirketler de bulunmaktadır. Ancak, İşkur Almanya hemşire alımı konusunda çok fazla arama yapılmaktadır. Arama sayısının fazla olması Türkiye’den ayrılmak isteyen vasıflı iş gücünün çok olduğu anlamına geliyor.

Türkiye’den Almanya’ya Hemşire Alımı

Almanya sadece hemşire değil, hasta bakıcı, doktor, ebe, laborant gibi sağlık sektörünün tüm birimlerinde hizmet verebilecek eğitimli ve denklik belgelerinin karşılığını onaylatmış elemanlar aramaktadır. Siz de yurt dışında çalışmayı istiyorsanız Almanya Hemşire Başvuru formu doldurarak müracaat edebilir, Almanyada hemşire maaşları hakkında bilgi alabilir ve amacınıza ulaşabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli konu, İşkur aracılığı ile ya da tanınan bilinen referansları bulunan Almanyaya hemşire gönderen şirketler aracılığı ile müracaat etmelisiniz. Kulaktan dolma bilgi edindiğiniz, hemşire maaşları Almanya konusunda güvenilir olup olmadığını bilmediğiniz, herhangi bir firma ile irtibata geçerek yardım talebinde bulunmamalısınız. Çünkü bu süreci fırsat bilerek suiistimal edilen ve paralarını kaptıran yani dolandırılan kişilerin de olabileceğini göz önünde bulundurmalısınız.

Almanya’da Nasıl Hemşire olunur

Almanya’da Nasıl Hemşire olunur? Yurt dışında çalışmak isteyen ve özellikle Almanya’yı seçen kişilerin mesleği ile ilgili diploma ve diğer eğitim belgelerinin denkliğini çıkarması yeterli olacaktır.  Denklik belgesinden sonra Almanya hemşire alımı obm başvuru formunu doldurup orada bulunan Almanya hemşire başvurusu yap seçeneğini tıkladıktan sonra sonuçları bekleyebilirsiniz. Daha önceki yıllarda Almanya lise mezunu hemşire alımında daha uzun sürede dönüş yapılsa da şimdi dünyayı saran korona nedeninden doğan personel eksikliği nedeni ile Almanya Türkiye den hemşire alımı için size daha erken dönüş yapılacaktır.

kaynaklar:

OECD (Inflation in the OECD area) ve Eurostat (european union statistics office – database) verileri baz alınarak hazırlanan veriler ortalamadır. Size fikir verebilir ancak resmi olarak bir geçerliliği yoktur.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_European_countries_by_minimum_wage

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_average_wage

https://en.wikipedia.org/wiki/Minimum_wage