Dolar 32,3528
Euro 34,4549
Altın 2.437,79
BİST 9.814,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Açık
İstanbul
22°C
Açık
Cts 22°C
Paz 23°C
Pts 24°C
Sal 22°C

Almanya’da Ne İş Yapılır? Dil Bilmeden Ne İş Yapılır?

Almanya’da Ne İş Yapılır? Dil Bilmeden Ne İş Yapılır?
2 Temmuz 2021 21:55

Almanya’da ne iş yapılır? Almanya’da dil bilmeden ne iş yapılır? Almanya’da ne iş yaparım, tadilatçı, montajcı, aşçı, temizlik personeli, şoför, pideci ustası, fırıncı ustası, vinç operatörü, forklift operatörü, makine operatörü ve ofis çalışanı olarak iş imkânı.

Almanya’da yapılan işler hem mavi yaka hem de beyaz yaka meslek gurupları arasından tercih edilebilir. Almanya’da ne iş yapılır sorusuna yanıt verirken ustalık gerektiren montaj ve tadilat işlerinde görev alınabileceği gibi avukatlık, mühendislik gibi beyaz yaka işlerde de görev alınabileceği ifade edilir. Ancak her biri için farklı şartların sağlanması gerekir.

Almanya’da Dil Bilmeden Ne İş Yapılır?

Almanya’da Dil Bilmeden Ne İş Yapılır?
Almanya’da Dil Bilmeden Ne İş Yapılır?

Almanya’da dil bilmeden yapılabilecek meslekler, inşaat işçiliği ve garsonluk olarak bilinir. Eğer Türkiye’den Almanya’ya işçi götüren ve Almanya’da faaliyet sürdüren Türkiye merkezli bir firmaya başvuru yapılırsa garsonluk ve inşaat işçiliği Almanca bilmeden yapılır. Çünkü bu kapsamda şirkette Türkçe iletişim kurulabilecek pek çok kişi ile birlikte çalışılır. Bu şartın haricinde Almanya merkezli bir firmada Almanca bilmeden iş görüşmesini geçmek ve çalışmak ise neredeyse imkânsızdır.

İş yerlerinin ilk aradığı şart Almanca bilmektir. Eğer beyaz yaka işlerde görev alınacaksa Almanca dilini bilmek zorunludur. Almanya’da ne iş yaparım sorusuna yanıt verilirken beyaz yakalı guruba dahil olunabileceği ifade edilir. Ancak, mühendislik, avukatlık, doktorluk, mimarlık, çağrı merkezi yöneticisi gibi pek çok beyaz yaka meslek dalı için Almanca bilmeden iş başvurusu onaylarını almak mümkün olmaz.

[forminator_form id=”55408″]

Tadilatçı

Almanya’da Ne İş Yapılır Dil Bilmeden Ne İş Yapılır - Tadilatçı
Almanya’da Ne İş Yapılır Dil Bilmeden Ne İş Yapılır – Tadilatçı

Tadilat işleri alanında bir mesleğe sahip olmak ve iyi bir gelir elde etmek Almanya’da mümkündür. Almanya’da özellikle el becerisi yüksek olan ve tadilat alanında ustalığa sahip olan kişiler için geniş ölçüde açık iş kadrosu bulunur. Almanya’da tadilatçı olarak görev alınabilecek alanlar ise şunlardır:

 • Dış Cephe tadilatı,
 • Su Tesisat sistemleri tadilatı,
 • Yalıtım sistemleri tadilatı,
 • Pencere sistemleri veya konutlara ilişkin tüm tadilat işlemleri,
 • Antika mobilya tadilatı,

Türkiye’de veya diğer ülkelerde tadilat ustası olan kişiler bu alanlarda Almanya’da da görev alabilirler.

Montajcı

Almanya’da Ne İş Yapılır Dil Bilmeden Ne İş Yapılır - Montajcı
Almanya’da Ne İş Yapılır Dil Bilmeden Ne İş Yapılır – Montajcı

Montaj ustası olarak Almanya’da görev almak ve bu mesleği bireysel şekilde veya bir şirket bünyesinde yapmak mümkündür. Kişi 6 aylık iş arama amaçlı oturma iznine sahipse, montajı ustası arayan pek çok şirkette işe girebilir. Almanya’da montajı ustası olarak görev alınabilecek alanlar ise şunlardır:

 • Mobilya montajı,
 • Mutfak dolabı ve diğer dekorasyon ürünlerin montajı,
 • Pencere sistemleri, kombi montajları,
 • Eğer deneyim bulunuyorsa araç parçaları montajı,

Bu ve daha pek çok alanda montaj veya kurulum elemanı olarak çalışmak mümkünken, müşteriler ile iletişimi önemseyen şirketlerde çalışmak için Almanya bilmek gerekir.

Aşçı

Almanya’da Ne İş Yapılır Dil Bilmeden Ne İş Yapılır - aşçı
Almanya’da Ne İş Yapılır Dil Bilmeden Ne İş Yapılır – aşçı

Aşçılık, Almanya’da hem öğrencilerin hem de yetişkin ve öğrenimini çoktan tamamlamış olanların yapabilecekleri bir meslektir. Almanya’da hem Türk mutfağına yönelik hem de dünya mutfağına yönelik menüler sunan restoranlarda aşçı veya garson olarak görev almak mümkündür. Kişi bu mesleği yapacak ise Almanya’da denkliği olan bir aşçılık programı mezuniyet belgesine sahip olmalıdır. 6 aylık iş arama süresi içinde bireysel olarak restoranlara başvuran, restoranların Almaca dilini ölçen mülakatlarından geçen ve denkliğe sahip diploması olanlar açılık ve şeflik yapabilirler.

Temizlik Personeli

Almanya’da Ne İş Yapılır Dil Bilmeden Ne İş Yapılır - Temizlik Personeli
Almanya’da Ne İş Yapılır Dil Bilmeden Ne İş Yapılır – Temizlik Personeli

Temizlik işçisi olarak Almanya’da görev yapmak isteyenler, temizlik şirketlerine bizzat başvuru yaparlar. Almanya’da 6 aylık iş arama izni olan kişiler, internet ilanları üzerinden veya bizzat CV sunma yöntemi üzerinden temizlik firmalarına başvururlar. Başvuru sırasından Almancayı temel düzeyde bilmek ve en az ilköğretim mezunu olmak gerekir. Daha önce temizlik firmaları ile çalışan ve iş deneyimi hakkında bilgi sunabilen kişilerin ise öncelikli olarak tercih edildikleri bilinmelidir. Temizlik şirketlerinde çalışılması halinde restoran, alışveriş merkezi, otel ve konut gibi pek çok alanda temizlik işlerine gidilerek, düzenli bir çalışma süreci içine giriş yapılması mümkündür.

Ofis Çalışanı

Almanya’da Ne İş Yapılır Dil Bilmeden Ne İş Yapılır - Ofis Çalışanı
Almanya’da Ne İş Yapılır Dil Bilmeden Ne İş Yapılır – Ofis Çalışanı

Ofis çalışanı olmak için Almaya’da denkliği olan bir diplomayı sunmak ve şirketlerin gerçekleştirdiği dil mülakatlarından geçmek gerekir. Bir kişi Almanya’da temizlik görevlisi, montaj ustası, tadilatçı, garson olarak her hangi bir diploma sunmadan çalışabilir. Diğer yandan bu mesleklere giriş için temel Akmanca bilgisi de yeterlidir. Ancak ofis çalışanı olarak adlandırılan, beyaz yakalı sınıfında bir mesleği yapmak için meslek dalına mensup olan üniversite eğitim dalından mezun olunması, alınan diplomanın Almanya’da denklik vermesi gerekir. Ne iş yapabilirim Almanya’da sorusunu yöneltenler için verilebilecek, Almanya’da ofis çalışanı gurubuna dahil olan meslekler ise şunlardır:

 • Mühendislik,
 • Grafik Tasarımcı,
 • Mimar,
 • Avukat,
 • Muhasebeci ve bankacı,

Bu gibi alanlarda Alman’ya çalışmak mümkündür ancak hem Alamca yapılan iş mülakatlarını geçmek hem de Almanya’da denklik veren diplomayı sunmak gerekir. 2 yıl ve üzeri meslek deneyimi olanlar ise mülakatlarda önde yer alırlar.

Şoför

Almanya’da Ne İş Yapılır Dil Bilmeden Ne İş Yapılır - Şoför
Almanya’da Ne İş Yapılır Dil Bilmeden Ne İş Yapılır – Şoför

Almanya’da en çok ihtiyaç duyulan personellerden biri de şoförler. Özellikle ağır vasıta şoförleri açığı çok fazladır. Ağır vasıta şoförleri uzun yolda çalıştıkları için ağır iş sınıfına girmektedir. Bu sebeple Alman vatandaşları bu işte çalışmak çok istemezler. Emek ağırlıklı iş olduğu için alınan maaşlar normalin üstündedir. Ortalama 3000-5000 Euro aylık kazanılabilir.

Fırıncı ve Pideci Ustası

Almanya’da Ne İş Yapılır Dil Bilmeden Ne İş Yapılır - Fırıncı ve Pideci Ustası
Almanya’da Ne İş Yapılır Dil Bilmeden Ne İş Yapılır – Fırıncı ve Pideci Ustası

Almanya’da fırınlarda üretilen hamur işi ürünler çok sevilmektedir. Diğer taraftan Alman yemek kültüründe yeri olmadığı için geleneksel olarak üretilen pide, lahmacun, pizza, yöresel ekmekler çok yaygın olarak üretilmemektedir. Ayrıca geleneksel yapılan fırıncılık gurmeler tarafından çok tercih edilmektedir. Zanaatkâr sınıfına giren fırıncı ustaları, pideciler, pizzacılar, börekçiler çok saygı görmektedir. Ayrıca tecrübe, yetenek ve emek isteyen bu işlerde aylık kazanç bir o kadar yüksektir. Çoğu otel ve üst düzey restoran fırıncı ustası aramaktadır. Ayrıca bu işlerde dil bilmek gibi bir zorunluluk yoktur. Önemli olan kişinin tecrübesi ve yeteneğidir.

Vinç, Forklift ve Makine Operatörleri

Almanya’da Ne İş Yapılır Dil Bilmeden Ne İş Yapılır - Vinç, Forklift ve Makine Operatörleri
Almanya’da Ne İş Yapılır Dil Bilmeden Ne İş Yapılır – Vinç, Forklift ve Makine Operatörleri

Vinç, Forklift ve Makine Operatörleri çok yüksek dikkat, tecrübe ve fiziksel performans isteyen mesleklerdir. Bu sebeple Alman vatandaşları bu işleri çok tercih etmezler. Almanya’da bu tür emek ağırlıklı işlerde personel açığı vardır. Kazancı yüksek olan bu işlerde, bir çok işveren dil şartı istememektedir.

Almanya’da maaşlar hakkında bilgi almak için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.