DOLAR 18,5802
EURO 18,5181
ALTIN 1.026,42
BIST 3.503,34
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Az Bulutlu
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Per 20°C
Cum 20°C
Cts 21°C
Paz 21°C

Araç Değer Kaybı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Araç Değer Kaybı Başvurusu Nasıl Yapılır?

08.04.2022

Araç değer kaybı başvurusu uğranılan zararın kazaya sebep olan sürücüden ya da onun aracına ait trafik sigortasını yapan şirketten alınması için yapılan başvuru işlemidir. Değer kaybının temini için birden fazla yöntem bulunur.

Günümüzde meydana gelen trafik kazalarında kasko ya da karşı tarafın zorunlu trafik sigortası aracılığıyla araçtaki hasarı karşılamak mümkündür. Ancak değer kaybı genelde göz ardı edilen ve araç sahiplerini zarara uğratabilen bir durumdur. Peki, araç değer kaybı nasıl tahsil edilebilir?

Araç Değer Kaybı Nedir?

Araç değer kaybı aracın geçirdiği kaza sonrası ikinci eldeki piyasa fiyatının düşmesi olarak tanımlanabilir. Kaza geçiren araç iyi bir onarıma tabi tutulsa da değerinde bir miktar azalma meydana gelir. Bu durum orijinal parçanın değiştirilmesi ve yedek parça kullanımıyla bağlantılıdır.
Her kazanın ardından araçta değer kaybının oluşmasının temel sebebi; mevcut kazaların Tramer Kayıtları üzerinde işlenmesidir. Araç satın alınmak istendiğinde bu kayıtlar görülür ve kazaya karışan araçlar genelde tercih edilmez. Ancak zararın önüne geçmek için değer kaybı başvurusu yapmak ve belli bir ödeme almak mümkündür.

Araç Değer Kaybı Başvurusu Nasıl Yapılır? | 8 Nisan 2022

Araç Değer Kaybı Koşulları Nelerdir?

Araç Değer Kaybı Koşulları Nelerdir?
Araç Değer Kaybı Koşulları Nelerdir?

Araç değer kaybı koşulları incelendiğinde birkaç özellik öne çıkar. Aşağıdaki şartlar araç değer kaybının alınmasını engelleyen temel unsurlardır:

  • Öncelikle aracın yaşı 36’dan büyük olmamalıdır.
  • Aracın daha önce hurdaya çıkarılmış olmaması gerekir.
  • Kazada başvuru yapacak kişi yüzde yüz kusurlu olmamalıdır.
  • Kaza tarihinin üzerinden 2 yıl geçmiş olmamalıdır.

 Yukarıdaki koşullar dışında kalan ve kazaya karışan araçlar için değer kaybına başvurmak olanaklıdır.

Araç Değer Kaybı Başvurusu Nasıl Yapılır? | 8 Nisan 2022

Değer Kaybı Davasında Zaman Aşımı

Araç değer kaybı davası kazaya neden olan tarafını tespit edilmesi halinde 2 yıl süre içerisinde açılabilir. Fakat kaza tarihinin üzerinden 10 yılı aşkın süre geçtiği takdirde koşullar ne olursa olsun zaman aşımı süresi dolar ve işlem yapmak mümkün olmaz. Tek istisna olarak kazanın gerçekleşme biçimine bağlı olan ceza kanununda farklı bir zaman aşımı süresi öngörüldüyse değişiklik meydana gelebilir.

Araç Değer Kaybı Almak İçin Yapılacaklar

Araç değer kaybı almak için Asliye Ticaret Mahkemeleri’nde dava açmak, icra takibi yapmak ya da Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvurmak mümkündür. Sigorta Tahkim Komisyonu‘nda sigorta hukuku kapsamında çalışan uzman hakemler tarafından uyuşmazlıkların karara bağlandığı bilinmektedir. Dolayısıyla Sigorta Tahkim Komisyonu kararları mahkeme kararı olarak kabul edilir.

www.sigortatahkim.org

Komisyon tarafından 5 bin TL miktarına kadar gerçekleşen uyuşmazlıklar için verilen kararlar kesinlik kazanır. Bu miktarın üzerindeki tutarlar için İtiraz Hakem Heyeti’ne başvuru yapılabilir. Sigorta Tahkim Heyeti’ne başvuru olmadığı takdirde doğrudan icra takibi gerçekleştirilmesi ya da Asliye Ticaret Mahkemesi’nde dava açılması söz konusu olabilir.

Araç Değer Kaybı Hesaplama Adımları

Araç değer kaybı hesaplama adımları incelendiğinde birden fazla etken ön plana çıkar. Öncelikle aracın üretim yılı, yaptığı kilometre, trafiğe çıkış zamanı, modeli ve markası, hasar geçmişi dikkate alınır. Bu kriterler üzerinden inceleme yapıldığında; aracın değerli olduğu oranda kaza sonrası değer kaybının o kadar yüksek olacağı ifade edilebilir. Bununla birlikte değiştirildiği takdirde araçta değer kaybı oluşturmayacak lastik, far ve silecek gibi parçaların zarar görmesi hesaplama kapsamında tutulmaz.

Araç değer kaybı hesaplaması yaparken aracın mevcut trafik kazasından önceki piyasa değeri düşünülmelidir. Kaza sonrası ortaya çıkan değer hesaplandığı takdirde aradaki fark ortaya çıkacaktır. Kazada kusur oranı araç değer kaybı ödemesi alırken en önemli etkenlerden birisi olarak öne çıkar. Örnek olarak kazada hiç kusuru olmayan bir kişi aradaki farkın tamamını alırken; kusur yüzdesi değişiklik gösterdiğinde o oranda ödeme alınacaktır.

Örnek olarak mevcut aracın piyasa değeri 200 bin TL ise ve kaza sonrası değer kaybı ile birlikte 180 bin TL’ye düşüyorsa; aradaki 20 bin TL’lik fark yaklaşık kayıp miktarı olarak hesaplanır. Kazada kusur oranı bulunmayan bir kişi başvuru yaptığı takdirde bu miktarın tamamını alabilir. Ancak yüzde elli kusurlu olan birisi yaklaşık 10 bin TL’lik ödeme alacaktır.

Araç değer kaybı hesaplaması sigorta şirketleri tarafından yapılır ve SDDK aracılığıyla Resmî Gazete’de yayınlanan yeni düzenlemeye uygun takip edilir. Araç değer kaybı oluşması durumunda ilk olarak kaza yapılan araç sürücüsü ile kaza tespit tutanağı oluşturmak gerekir. Ayrıca aracın tamirinde ödenen miktarın faturası alınmalıdır. Ardından gerekli belgelerle araç değer kaybı işlemi için başvuru yapılır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.