Dolar 32,5515
Euro 34,8962
Altın 2.426,31
BİST 9.722,09
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Az Bulutlu
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Per 21°C
Cum 19°C
Cts 18°C
Paz 19°C

FUE vs DHI – En İyi Saç Ekimi Hangisi?

FUE vs DHI – En İyi Saç Ekimi Hangisi?
17 Şubat 2022 17:54

En iyi saç ekimi hangisi, özellikle saç ekimi uygulamasından faydalanmak isteyen kişiler tarafından merak edilen bir konudur. Saç ekiminin tarihsel gelişimine bakıldığında, geçmişten günümüze farklı tekniklerin kullanıldığı görülmektedir. Saç ekimi uygulamasının ilk olarak Japon Dermatologlar Dr. Okuda ve Dr. Sasagawa tarafından gerçekleştirildiğini söylemek olanaklıdır.

Erken dönemlerde, saç ekimi kapsamında donör bölgeden 4 mm’lik punch’lar yardımıyla greft alınarak saçsız alana nakledilmiştir. 1943’te Dr. Tamura, tek kıl içermekte olan greftleri kullanarak nakil işlemlerini gerçekleştirmiştir. İlk dönemlerde çok daha az yöntem kullanılmakta iken günümüzde farklı tekniklerin ön plana çıktığını ifade etmek mümkündür. Peki en iyi saç ekimi hangisi, günümüz saç ekiminde hangi teknikler kullanılmaktadır?

FUE vs DHI Hangisi Daha İyi?

FUE vs DHI Hangisi Daha İyi?
FUE vs DHI Hangisi Daha İyi?

Saç ekiminde tarihsel süreç içerisinde yeni gelişmelerin yaşanması, saç ekim tekniklerinde de farklılıklar meydana gelmesini sağlamıştır. Günümüzde birçok saç ekim merkezinde FUE ve DHI saç ekim tekniği kullanılmaktadır. Peki en iyi saç ekim teknikleri FUE vs DHI kıyaslaması nasıl yapılır?

Cerrahide yaşanan gelişmeler, en az travma ve en hızlı iyileşme sağlayan saç ekim tekniklerinin kullanılmasını sağlamıştır. Bu bağlamda, dünyaca ilgi gören saç ekim tekniklerinden ilki FUE ya da tam ismiyle Foliküler Ünite Ekstraksiyonudur. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen teknik kapsamında özel uçlu mikro motorlar kullanılır.

İlk önce donör bölgedeki saçlar, 1 mm kadar olacak şekilde kısaltılır. Belirlenen donör bölgeden greftler, tek tek mikro motorlar ile alınır. Temel olarak kıl, folikül ve onu çevrelemekte olan mikroskobik doku ile birlikte alınarak saçsız alana nakledilir.

DHI saç ekim tekniği, en iyi saç ekim teknikleri kapsamında yer alan bir diğer tekniktir. Direct Hair Implantation ya da DHI, son zamanlarda sıklıkla başvurulan saç ekim tekniklerinden bir tanesidir. Cholimplanter kalemi ile donör bölgeden saç folikülleri kalem ile alınır. Saçsız alana greft nakli için herhangi bir şekilde kanal açılmaz. Greftler, implanterler ile kanal açılmadan ilgi bölgeye nakledilir. Sahip olduğu özellikler sayesinde DHI saç ekim tekniğinin ön plana çıktığını söylemek mümkündür.

FUE vs DHI saç ekim teknikleri çeşitli bakımlardan birbirinden farklılık gösterir. Bu farklılıkları şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

FUE Saç Ekimi Tekniği Avantajları

İşlemFUE
İyileşme süresi10 gün
İmplant yoğunluğuTek seansta 4000-6000 greft (Daha geniş bir alana ekim yapılır.)
Uzun saçta implantHayır
Donör alan tıraşlanmasıTıraşlama yapılır (Saçlar 1 mm olacak kadar kısaltılır.)
Kafaya enjeksiyon / şişirmeKafa derisine özel solüsyon enjekte edilir.
Bıyık, sakal, kaş gibi hareketli / mimik kasları üstüne implantYapılır
Enfeksiyon / hijyen riskiEnfeksiyon riski daha fazla.
FiyatDaha uygun maliyetlerde yapılabilir.
FUE Saç Ekimi Tekniği

DHI Saç Ekimi Tekniği Avantajları

İşlemDHI
İyileşme süresi3-4 gün
İmplant yoğunluğuTek seansta 2000 greft (Daha yoğun ekim yapılır.)
Uzun saçta implantYapılır
Donör alan tıraşlanmasıTıraşlama yapılır.
Kafaya enjeksiyon / şişirmeHayır şişirme yapılmaz. Direkt kalem elim greft ekilir.
Bıyık, sakal, kaş gibi hareketli / mimik kasları üstüne implantDaha iyi yapılır
Enfeksiyon / hijyen riskiEnfeksiyon riski daha az.
FiyatKullanılan ekipmanların maliyeti daha yüksek. %10 daha fazla.
DHI Saç Ekimi Tekniği

Belirtilen hususların her biri, FUE ve DHI tekniğinin aralarında çeşitli farklılıklar bulunmasına neden olmaktadır. Genellikle saç ekim merkezlerinin hem FUE hem de DHI tekniğini tercih ettiklerini ve yapılan saç analizleri ile hastaları için uygun teknikleri belirlediklerini söylemek olanaklıdır.

Neden Bu Kadar Çok Saç Ekim Tekniği Var?

Neden Bu Kadar Çok Saç Ekim Tekniği Var?
Neden Bu Kadar Çok Saç Ekim Tekniği Var?

Kellik sorunu için doğal bir çözüm yolu olarak düşünülen saç ekimi, geçmişten günümüze tercih edilen bir estetik cerrahi olarak bilinmektedir. Saç ekiminin yapıldığı ilk dönemlerde çok daha az saç ekim tekniği kullanılıyorken günümüzde daha farklı tekniklerin saç ekimi kapsamında yer aldığını söylemek mümkündür. Bu durum, neden bu kadar çok saç ekim tekniği bulunuyor, en iyi saç ekim tekniği hangisidir gibi soruların ön plana çıkmasına neden olmaktadır.

Sağlık tekonolojisi geliştikçe, saç ekimi operasyonlarında kullanılan ekipmanlar ve uygulamalarda değişmektedir. Maalesef bu gelişmeler ve değişiklikler insanlara yeni bir teknik gibi pazarlanıyor. Standart uygulamalar bu şekilde pazarlanarak insanların yanıltılmaktadır. Özetle günümüzde uygulanan teknikler temelde aynıdır. Tüm yenilikler eş zamanlı olarak uygulanmaya alınmaktadır.

Gelişen teknoloji, saç ekiminde yüksek başarı elde edilebilmesi amacıyla farklı saç ekim tekniklerinin geliştirilmesini sağlamıştır. Saç ekim tekniklerinin farklılık göstermesinin temel nedeni olarak teknolojinin gelişmesini birincil neden olarak sunmak mümkündür. Saç ekiminin tarihsel gelişiminde dikkat çeken bazı gelişmeler bulunmakta olup bu gelişmeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Erken dönemlerde 4 mm çapındaki punch’lar kullanılarak donör bölgeden greft alınmıştır. Ayrıca elde edilen greftler daha çok bıyık, sakal ve kaş bölgesine nakledilmiştir.
  • 1943 yılında Japon Dermatolog Dr. Tamura, günümüz saç ekim tekniklerine benzer bir teknik ile tek kıl içeren greftleri pubik bölgelere nakletmiştir.
  • 1959 yılında, günümüzdeki saç ekim cerrahisinin temelini oluşturan adımlar atılmıştır. 1959’da Dermatolog Dr. Orentreich, “donör dominansı” ile “alıcı dominansı” kavramlarını tanımlayarak alanda önemli çalışmalar yapılmasına destek olmuştur.
  • 1980’li yıllara kadar saç ekiminde 4 mm’lik punch’lar kullanılmıştır.
  • 1980’li yıllarda mini ve mikro greft teknikleri kullanılmış, saç ekimi geliştirilen teknikler ile yapılmaya başlanmıştır.
  • 1994 yılında Dr. Bobby Limmer tarafından saç ekim tekniğini değiştirmiş ve geliştirdiği teknik ile 1, 2 ve 3 kıl içeren greftlerin donör bölgelerden transferini sağlamıştır.
  • 1996 yılında Dermatolog Dr. Rassman ve Dr. Bernstein; kıl köklerini foliküler ünite (FU) şeklinde tanımlamıştır. Bu durum, çok daha doğal saç ekiminin gerçekleştirilmesi adına önemli bir adım olmuştur.

Belirtilen aşamaların her biri, en iyi saç ekim tekniği için önemlidir. Günümüzde, saç ekiminde farklı işlem basamaklarını mümkün kılan saç ekim teknikleri kullanılmaktadır. Tekniklerin sahip oldukları özellikler ve saç ekiminde başarı oranları, bazı tekniklerin ön plana çıkmasını sağlamıştır.

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi nedir, estetik cerrahi alanında değer gören önemli sorulardan bir tanesidir. Kısaca tanımlamak gerekirse saç ekimi, güvenli donör alanlardan greftlerin belirli yöntemlerle alınması ve saçsız alana nakledilmesi işlemidir. Uygulama, estetik cerrahi kapsamında yer almakta olup lokal anestezi ile gerçekleştirilmektedir.

Uzman hekimlerce yapılan muayeneler ile stres, genetik faktörler, kullanılan bazı ilaçlar olmak üzere birçok etkenin saç dökülmesinde temel faktör olduğu görülmektedir. Saç tellerinin normalden fazla dökülmesi, altta yatan bir hastalığı düşündürebildiği için saç dökülmesi sorunuyla karşılaşan bireylerin ilk etapta hekim muayenesine başvurması önemlidir.

Yapılan muayene ve tetkikler sonrasında saç dökülmesi tipi belirlenmektedir. Böylelikle dökülmenin önlenip önlenemeyeceğine karar verilmekte ve saç ekimine ihtiyaç duyulması halinde uygulama gerçekleştirilmektedir. Günümüzde, saç ekiminde farklı teknikler Erken tercih edilmekte olup her bir teknik, farklı işlem basamaklarına sahiptir. En iyi saç ekimi tekniği kapsamında FUE ve DHI saç ekim yöntemleri ön plana çıkmaktadır.

ETİKETLER: , ,