Dolar 31,2209
Euro 33,9144
Altın 2.041,93
BİST 9.062,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Az Bulutlu
İstanbul
14°C
Az Bulutlu
Cum 12°C
Cts 13°C
Paz 16°C
Pts 13°C

Genel Sağlık Sigortası İptali Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası İptali Nasıl Yapılır?
8 Nisan 2022 21:44

Genel Sağlık Sigortası iptali belli bir sebep doğrultusunda gerçekleştirilir. Bunun sebebi ise zorunlu sağlık sigortası olarak bilinmesidir. Bu doğrultuda 25 yaş ve üzerindeki kişiler Genel Sağlık Sigortası kapsamında prim ödemesi yapar ve bazı koşullarda sigortadan çıkış yapılması zorunlu hale gelir. Genel Sağlık Sigortası iptal işleminin Sosyal Sigortalar Müdürlüğü’ne başvuru yoluyla yapılması gerekir.

Genel Sağlık Sigortası İptal İşlemi

Genel Sağlık Sigortası kapsamında iptal işlemi isteğe bağlı şekilde gerçekleşmez. Bu doğrultuda sigortanın iptal edilebilmesi için öncelikle belli koşulların sağlanması gerekir. Ayrıca sistem üzerinden otomatik şekilde iptal işlemi gerçekleştirmek ya da geçerli bir neden söz konusu olmadan istek doğrultusunda Genel Sağlık Sigortası’ndan vazgeçmek mümkün değildir. Peki, Genel Sağlık Sigortası iptal işlemi için gerekli koşullar nelerdir?

Genel Sağlık Sigortası İptali İçin Gerekli Şartlar

Genel Sağlık Sigortası İptali İçin Gerekli Şartlar
Genel Sağlık Sigortası İptali İçin Gerekli Şartlar

5510 sayılı kanun gereğince Genel Sağlık Sigortası’nın iptal edilebilmesi için aşağıdaki koşullardan en az birisinin sağlanması gerekir:

 • Belli bir sigorta statüsü aracılığıyla gelir ya da aylık elde edilmesi
 • Dünya sporları kapsamında milli sporcu olarak aylık bağlanması
 • Köy koruculuğu görevi ile aylık bağlanması
 • Köy koruculuğu hizmeti verilmesi
 • Terörle mücadele ya da harp malullüğü kapsamında aylık alınması
 • Engelli aylığı bağlanması
 • Nakdi Tazminatlar Kanunu çerçevesinde aylık alınması
 • 60 yaş ve üzeri aylığının bağlanması
 • Özel Vakıflar dolayısıyla Emekli Sandığı Sigortası taşınması
 • 4B Sigortalısı olarak çalışılması
 • 4A Sigortası kapsamında sigortalı iş bulunması
 • 4C Sigortalısı olmak ve bu kapsamda iş bulunması
 • Ölüm sebebiyle çıkış
 • İkametgahın yurt dışına nakli
 • BAĞ-KUR emeklisi olanların bakmakla yükümlü bulunduğu kişiler çerçevesinde sağlık yardımı alması

Yukarıdaki temel şartlar doğrultusunda Genel Sağlık Sigortası iptalinin gerçekleştirilmesine dair ayrıntılar hakkında bilgi sahibi olunabilir. Bu haller doğrultusunda kişilerin sağlık sigortasını sona erdirme hakkı bulunur.

Fakat iptal işlemi kesinlikle otomatik şekilde gerçekleşmez ve kişilerin doğrudan yetkili mercilere başvuru yapması gerekir.

Genel Sağlık Sigortası İptal Dilekçesi

Genel Sağlık Sigortası İptal Dilekçesi
Genel Sağlık Sigortası İptal Dilekçesi

Genel Sağlık Sigortası iptal dilekçesi kişilerin başvuru sırasında bulundurması gereken zorunlu evraklar arasında yer alır. Kimlik belgesi ve iptal dilekçesi ile yapılan başvurular değerlendirmeye alınır. Bu doğrultuda belgenin farklı bölümleri bulunur ve doldurulması zorunludur. Peki, Genel Sağlık Sigortası iptal dilekçesi kapsamında hangi ayrıntılar yer alır?

Öncelikle üst kısımda ad soyad ile TC kimlik numarası gibi temel bilgiler bulunmalıdır. Doğum tarihi, anne ve baba adı gibi ayrıntılar bu bölümde eklenir. İkinci kısımda sigortaya dair bilgiler yer alır. İptal işleminin sebebi ve iptalin gerekliliğinin kaynağı açıklanmalıdır. Ayrıca hangi kurumdan Genel Sağlık Sigortası girişi yapıldığı gibi önemli bilgiler de sunulmalıdır. Bu bilgiler e-devlet üzerinden ya da Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sayfası üzerinden alınarak eklenebilir.

Gerekli bilgilerin eklenmesinin ardından sigorta numarası girilmelidir. Kişilerin sigorta numarasına dair bilgileri yoksa Sosyal Güvenlik Kurumu il ve ilçe müdürlükleri yardımıyla öğrenilebilir. Dilekçe kişilere hazır bir şablon şeklinde ulaştırılır. Form doldururken tüm soruların eksiksiz cevaplanması ve doğru yanıtlanması talep edilir. Bunun yanı sıra formun alt bölümünde bulunan boş kısma imza atılmasıyla dilekçe hazır olur.

Genel Sağlık Sigortası İptal Dilekçesi Nereden Temin Edilir?

Genel Sağlık Sigortası iptali için önemli belgelerden birisi olan iptal dilekçesinin alınması için yetkili merci sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi sayfasıdır. Kurumun ana sayfasında portal yazısının olduğu bölüme tıklanır ve yapılmak istenen işlemlere ait seçenekler ön plana çıkar. Bu aşamadan sonra birkaç adımla iptal dilekçesini almak mümkündür. Aşağıdaki adımları uygulayarak forma ulaşılabilir:

 • Seçenekler bölümünden Sosyal Güvenlik Kurumu yazısı tıklanır.
 • Bu bölümde emekli, çalışan ve çalışmayan gibi seçenekler ortaya çıkar. Çalışan seçeneği tercih edilir.
 • Ardından ekranda dilekçeler ve form, başvurular benzeri seçenekler çıkar. Bu bölümde ‘form ve dilekçeler’ kısmının seçilmesi gerekir.
 • Daha sonra forumlar bölümüne tıklayarak Genel Sağlık Sigortası iptal formu elde edilir.

Yukarıdaki adımlar doğrultusunda iptal için gerekli olan Genel Sağlık Sigortası iptal belgesine kolaylıkla ulaşılabilir. Herhangi bir itiraz işlemi söz konusu olursa ikametgâh adresinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait il ve ilçe müdürlüklerine müracaat edilmesi gerekir.

Bu işlemler için yine kişiye ait kimlik belgesi ve gerekli evrakların bulundurulması zorunludur. İtiraz işlemi söz konusu olduğunda Genel Sağlık Sigortası iptaline dair farklı bir dilekçe daha hazırlanması gerekir.

https://www.sgk.gov.tr/gss