Dolar 32,3565
Euro 34,4292
Altın 2.435,74
BİST 9.814,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Açık
İstanbul
22°C
Açık
Cts 22°C
Paz 23°C
Pts 24°C
Sal 22°C

SEGEM Belgesi Nasıl Alınır? Şartlar Nelerdir?

SEGEM Belgesi Nasıl Alınır? Şartlar Nelerdir?
8 Nisan 2022 21:59

SEGEM Belgesi, Sigortacılık Eğitim Merkezi tarafından, mesleki eğitim ve yeterlilik sınavlarını kazanan kişilere verilen bir belgedir. Adaylar, mesleki eğitimlerini aldıktan sonra yeterlilik sınavına giriş yapar. Bu sınavda gerekli puanı elde etmeleri durumunda SEGEM Belgesi almaya hak kazanırlar. Sigortacılığın gelişimini yükseltmek için SEGEM, çok önemli faaliyetler gerçekleştirmektedir. Peki ama SEGEM Belgesiyle ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir? Bu belgeyi kimler, hangi durumlarda alabilir? SEGEM sınavı kapsamı ve sınav süresi nedir?

SEGEM Belgesi Nedir?

Sigorta acenteleri, sigorta ve reasürans brokerleri, sigorta eksperleri ve aktüerler tarafından alınması zorunlu olan SEGEM Belgesi; belirlenen meslek dallarında kişilerin yasal bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu belgenin alınmadığı durumlarda kişiler, belirlenen sektör içerisinde yasal olarak çalışamazlar. SEGEM, sigortacılık alanında çalışmalarda bulunacak kişilerin, mesleki yeterliliklerini kazanmasını hedefler.
Bu noktada, sigortacılık sektöründe kişilere mesleğe en iyi şekilde hazırlamak isteyen SEGEM, kişilerin gerekli eğitimleri alması ve sınava giriş yapmasını zorunlu kılmaktadır. Kişiler, belirlenen eğitimlere katılarak daha sonra SEGEM tarafından düzenlenen sınava giriş yapmak durumundadır. Sınavda belirli bir puanı alan kişiler, gerekli belgeyi alarak sigortacılık alanında yasal bir şekilde çalışma hayatına giriş yapabilir.

SEGEM Belgesini Kimler Alabilir?

SEGEM tarafından düzenlenen sınava kimler girmeli, SEGEM Belgesini kimler alabilir gibi soruların her biri oldukça önemlidir. Sigortacılık alanında çalışmak isteyen kişilerin girmesi gereken SEGEM sınavına, lise mezunu olan her birey dahil olabilir. Bu nedenle belgeyi almada tek şart lise mezunu olmaktır. Lise mezunu adaylar, SEGEM sınavına katılabilir ve gerekli puanı almaları durumunda SEGEM Belgesi’ni alabilir.

SEGEM Belgesi Almanın Şartları Nelerdir?

SEGEM Belgesi’ni almak isteyen kişilerin çeşitli şartları yerine getirmesi zorunludur. Bir sigorta şirketinde teknik personel olarak yer almak isteyen kişiler, lise mezunu oldukları takdirde eğitimlere dahil olabilir. Gerekli eğitimlere katılan ve sınavda başarı elde eden adaylar, 1,5 yıl çalışma süresini doldurmak durumundadır.
Eğer kişiler bu süreyi doldurup üniversite eğitimlerini 4 yıla tamamlarsa, bu durumda kendileri adına sigorta acentesi açabilmektedir. Bu kapsamda, her şeyden önce belirlenen şartların yerine getirilmesi oldukça önemlidir.

SEGEM Belgesi Nasıl Alınır?

SEGEM Belgesi Nasıl Alınır?
SEGEM Belgesi Nasıl Alınır?

SEGEM Belgesi almak isteyen kişilerin, ilk etapta SEGEM’e üye olması gerekmektedir. SEGEM Belgesi nasıl alınır sorusu kapsamında, şu adımların atılmasının zorunlu olduğunu söyleyebiliriz:

  • SEGEM web sitesine üyelik işlemlerinizi gerçekleştirin.
  • Üyelik formunda belirlenen alanları eksiksiz şekilde doldurun.
  • Kullanıcı girişi yaparak başvuru linkine tıklayın.
  • Başvuru formunda istenilen kısımları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun.
  • Gerekli işlemlerin her birini sırasıyla tamamlayın.

Belirtilen adımları tamamlamış olmanız halinde sınav başvurunuz alınmış olacaktır. Bundan sonra aday, sınav tarihlerini takip ederek belirlenen tarihte sınava girmek durumundadır. Sınava giriş yapan kişilerin, belirlenen puanı alması gerekmektedir.

SEGEM Belgesi Ücretli mi?

SEGEM Belgesi’nin alınması için girilecek sınav ücretlidir. Sınava ilk kez girecek kişilerin, belirlenen tutar üzerinden ödemeyi ilgili bankaya yapması gerekmektedir. Sınav ücretleri zaman zaman güncellenebildiği için sınav ücretlerinin takip edilmesi oldukça önemlidir. SEGEM ile ilgili merak edilen konulardan bir diğeri de SEGEM Belgesi ücretli mi sorusudur.
SEGEM Belgesi’ni almaya hak kazanan kişiler, SEGEM sayfası üzerinden belgelerini alabilmektedir. Fakat bunun için daha önce de belirtildiği üzere kişilerin sınava girmeleri ve sınavda belirlenen puanları alması gerekmektedir.
Sınava giren ve sınav sonuçlarını öğrenmek isteyen kişilerin SEGEM’in web sitesine girmesi ve duyuruları takip etmesi mümkündür. Böylelikle aday, sınav sonucu öğrenebilir ve sınavdan geçer not alıp almadığını tespit edebilir.

SEGEM Sınavı Süresi ve Soru Sayısı

SEGEM sınavında temel olarak 50 adet çoktan seçmeli soru sorulur. Adayların başarılı sayılabilmesi için 100 puan üzerinden minimum 60 puan alması gerekmektedir. 60 ve üzeri puan alan adaylar, sınavı başarılı bir şekilde tamamlamış olacaktır. Sınav süresi 60 dakika olup adayların 60 dakikalık süre içerisinde soruları cevaplandırması gerekmektedir.
Sınav kapsamı ve sınav süresine dair değişiklikler meydana gelebildiği için adayların sınav yönetmeliğini takip etmesi oldukça önemlidir. Sınavda başarılı olan kişiler SEGEM Belgesi olarak tanımlanan belgeyi almaya ve sigortacılık sektöründe yasal olarak çalışmaya hak kazanmaktadır. Sınav sonrasında başarılı olan kişilerin, belgelerini SEGEM web sitesi üzerinden alması gerekmektedir.

https://www.segem.org.tr/