Dolar 32,5093
Euro 34,9403
Altın 2.433,27
BİST 9.781,31
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Az Bulutlu
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Cum 19°C
Cts 16°C
Paz 16°C
Pts 18°C

SGK Numaramı Nasıl Öğrenebilirim?

SGK Numaramı Nasıl Öğrenebilirim?
8 Nisan 2022 22:23

Sigorta numarası Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışma hayatlarını sürdüren kişilerin, sigorta durumlarını ayrıntılı bir şekilde öğrenmelerini sağlayan numara şeklinde tanımlanabilir. Kişiler sigorta numarası ile sigorta durumlarının yanı sıra primlerinin düzenli olarak yatıp yatmadığını da öğrenebilmektedir. Bunun yanı sıra emeklilik bilgilerine sigorta numarası ile rahatlıkla ulaşmak olanaklıdır. Kişilerin SGK numaralarını öğrenmelerinin çeşitli yöntemleri bulunmaktadır.

SGK numaramı nasıl öğrenebilirim diyorsanız farklı yöntemleri kullanabilirsiniz. E-devlet üzerinden kullanıcılar, sigorta numaralarını kolaylıkla öğrenebilmektedir. Peki ama SGK numarasıyla ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir? Kimler sigorta numarasına sahiptir ve sigorta numaralarını öğrenmek için neler yapılmalıdır?

SGK Numarası Nedir?

SGK numarası, çalışma hayatında Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olan çalışanlara verilen bir numaradır. Bu numara sayesinde çalışanlar, sigorta durumlarını öğrenebilir. Sosyal Güvenlik Kurumu, kendilerine bağlı olarak çalışan her bir çalışana bu numaradan verdiği için SGK’lı her çalışanın SGK numarasına sahip olduğunu söyleyebiliriz.
Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışan 4A (SGK), 4B (Bağ-Kur) ya da 4C (Emekli Sandığı) çalışanlar, sicil numaraları üzerinden sigortalılık durumlarının yanı sıra emeklilik bilgilerine de ulaşabilir. Sigorta işlemlerinin kontrol edilmesi adına SGK numarası bir hayli önemlidir. Sigorta ödemelerinde yaşanan aksaklıklar tespit edilebilir, sigorta ödemesinin düzenli yapılıp yapılmadığı anlaşılabilir.
SGK numaraları sayesinde kurumlar, çalışanları daha yakından tanıma şansı elde edebildiği için sigorta numaralarının kurumlar açısından önemli olduğunu ifade etmek mümkündür. İş başlangıcı yapacak kişilerin sigorta numaraları üzerinden sigorta bilgilerine erişim sağlayabilirler. Peki SGK ile sicil no aynı şeyi mi ifade eder?

SGK ile Sicil No Aynı mı?

SGK no ile sicil no, Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışan kişilere atanan numaradır. Her iki kavram da temelde aynı şeyi ifade etmektedir. Bu nedenle SGK no ve sicil no’nun, sigortalı çalışan kişilerin sigorta numaraları olduğunu belirtmek mümkündür. Sigorta numarasına dair bilinmesi gereken birçok husus bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de sigorta numarasının 26 haneli olduğudur. Bunun yanı sıra SGK’ye bağlı çalışan her çalışanın sigorta numarası bulunmaktadır.

SGK Numaram Var mı?

Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışan her kişinin sigorta numarası bulunmaktadır. E-Devlet’in Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına giden kişiler; 4A, 4B ya da 4C seçeneklerinden uygun olanları seçmelidir. Bu kısımdan çalışanlar, SGK numaralarına rahatlıkla ulaşma şansı elde eder. Sigorta numarasının bilinmesi, çalışanlar için önemlidir. Çünkü bu sayede kişiler ne zaman primlerinin düzenli yatıp yatmadı ve emeklilik sürelerine kadar her şeyi bu numara ile öğrenebilmektedir.

SGK Sicil Numarası Kaç Haneli Olur?

SGK sicil numarasının 26 haneden oluştuğu bilinmektedir. Çalışanlar, kendilerine atanan 26 haneli numara sayesinde sigortalılık durumları hakkında bilgi edilebilmektedir. Bu nedenle her çalışan ve kurum için bu numaranın önemli olduğunu belirtmekte fayda bulunmaktadır. Kurumlar da çalışanların sigortalılık durumları ile ilgili detaylı bilgi edinmek için bu numaraları kullanır.

SGK Sicil No Öğrenme

SGK Sicil No Öğrenme
SGK Sicil No Öğrenme

SGK sicil no öğrenme işlemleri bir hayli kolaydır. Çalışanlar, e-devlet üzerinden sicil numaralarını rahatlıkla öğrenebilir. E-devlet, pek çok kurumla entegre olduğu için farklı kurumların işlemlerini de çoğunlukla e-devlet üzerinden yapmak olanaklıdır. Bu noktada, e-devlet üzerinde hesapları olmayan kişilerin ilk önce PTT aracılığıyla e-devlet şifreleri alması gerekecektir.

Şifre alma işlemi sonrasında e-devlete kolaylıkla giriş yapılabilir. Peki e-devlet üzerinden sicil no nasıl sorgulanır? Bu hususta yapılması gerekenler nelerdir?

E-Devlet Sicil No Sorgulama

E-Devlet Sicil No Sorgulama
E-Devlet Sicil No Sorgulama

E-devlet aracılığıyla çalışanlar, sicil numaralarını oldukça kısa bir süre içerisinde sorgulayabilir. SGK numarası, Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışma hayatına başlanılan ilk günden itibaren çalışanlara verilir. Bu nedenle kişi, sigortalı olduğu ilk andan itibaren sigortalılık durumuna dair bilgilere rahatlıkla erişim sağlayacaktır.

Sicil numaralarını öğrenmek isteyen kişiler e-devlet üzerinden gerekli sorgulamaları yapabilir. E-devlet SGK sicil no öğrenmek isteyen kişiler, genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilen adımları atmalıdır:

  • E-devlet üzerinden kullanıcı adınız ve şifrenizi kullanarak hesabınıza giriş yapınız.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına giriş yapınız.
  • Primleriniz hangi sigorta biriminden ödeniyorsa ilgili birimi seçiniz. (4A, 4B, 4C)

Belirtilen adımları kullanarak tescil kaydı rahatlıkla yapılabilir. E-devlet şifresi bulunmayan kişilerin PTT aracılığıyla e-devlet şifresi edinmesi gerekmektedir. E-devlet şifresine sahip olan bireyler ise yukarıdaki işlemleri rahatlıkla yaparak sigorta numaralarını öğrenebilir.

https://www.turkiye.gov.tr/

http://www.sgk.gov.tr/

ETİKETLER: , , ,