DOLAR 18,5402
EURO 18,0253
ALTIN 981,77
BIST 3.198,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Açık
İstanbul
27°C
Açık
Cum 27°C
Cts 25°C
Paz 23°C
Pts 22°C

Sigorta Olmadan Muayene Olur mu?

Sigorta Olmadan Muayene Olur mu?

26.02.2021

Sigorta Olmadan Muayene Olur mu? Aslında sigortasız personel çalıştıran iş yerlerine devlet tarafından ceza ve yaptırımlar uygulansa da sigortasız olarak çalışan çok fazla kişi vardır. Bu kişilerin ise en çok merak ettiği hususlardan bir tanesi de sigorta olmadan muayene olunup olunmadığıdır. Sigorta olmadan dilediğiniz sağlık kuruluşunda muayene olmak gerekir. Ancak, devlet hastaneleri olmak üzere bütün sağlık kuruluşlarında olacağınız muayeneler ücrete tabi tutulmaktadır. Bu ücretlere yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Sigorta olmadan ücretsiz muayene olmak

Sigorta olmadan ücretsiz muayene olmak mümkün mü? Sigortası olmayan kişiler kendisini ve ailesini sağlık konusunda güvence altına almak ister. Bu esnada devreye genel sağlık sigortası (GSS) girmektedir. İlinize bağlı olan kaymakamlığa giderek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmalıdır. Bu başvuruda kişiden gelir testi istenmekte olup test sonucunda aranan nitelikleri sağlaması halinde kişiye GSS yapılır. Diğer ismiyle yeşil kart olan bu güvence yoluyla bütün devlet hastanelerinden ücretsiz muayene olabilirsiniz. Ancak, gelir testi yaptırmayan kişiler aylık her sene belirlenen ücretle GSS yaptırarak devlet ve özel hastanelerin tamamında muayene görebilirsiniz.

Artı olarak eczaneden alınan ilaçlardan ücretsiz faydalanabilme imkânı bulunmaktadır. Yalnızca katılım payı olarak tabir edilen ufak ücretler ödemektedir. Yakın zamanlarda yapılan değişiklikler ile SGK’nın nüfus müdürlüklerinden aldığı veriler doğrultusunda sigortası olmayan herkese GSS girişi yapılmaktadır. Ödeme yapmayan kişilerin borcu artmasından sonra bir noktada sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanamamaktadır.

Sigorta Olmadan Muayene Olur mu? | 26 Şubat 2021

Sigorta Olmadan Korona Testi

Sigorta Olmadan Korona Testi
Sigorta Olmadan Korona Testi

Tüm dünyayı kasıp kavuran korona virüsü, ülkemizde de her geçen gün can almaya devam ediyor. Özellikle 3. yaş gurubunda tehlike saçan bu virüs hızla yayılması nedeniyle birçok kişiyi korkutmaktadır. Ülkemizde sigortasız sayısı oldukça fazla olması nedeniyle akıllara gelen ilk sorulardan bir tanesi de sigorta olmadan korona testi olabilir miyim? oldu.

Ülkemizde yaşanan ilk vakadan kısa bir süre sonra bütün illere yayılan korona virüsü üzerine Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Alınan kararlar 13 Nisan 2020 tarihinde Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklandı. Bu açıklamaya göre sigorta olmadan korona testi yaptırmanın mümkün olacağı belirtilirken bunun yanı sıra koruyucu ekipmanlardan faydalanacakları açıklandı. Eş zamanlı resmi gazetede de yayınlanan bu karar ile vaka sayılarını minimize edilmesi hedeflenmiştir.

Sigorta Olmadan Muayene Olur mu? | 26 Şubat 2021

Korona virüs testi için en yakın devlet hastanesine başvurmalısınız. Size verilen randevu veya aciliyet durumunda anında test için hazırlıklar yapılır. Kapalı bir alan içerisinde koruyucu ekipmanlar şüpheli kişiye giydirilerek sıkı önlemler çerçevesinde ağız ve genizden sürüntü çubukları ile örnekler özenle alınır. Sonrasında bu örnekler özel araçlar ile laboratuarlara taşınarak test edilir. Korona virüsü test sonucunda ise hastaneden veya online olarak e – nabız uygulamasından hızlıca öğrenirsiniz. Test sonucunun pozitif olması halinde ise kişi 14 gün karantinaya alınır ve bu süreç içerisinde sağlık çalışanları tarafından takibi gerçekleştirilir.

Sigorta Olmadan Ameliyat

Sigorta Olmadan Ameliyat
Sigorta Olmadan Ameliyat

Genel sağlık sigortası olmadan önce devlet hastanelerinde dahi sigorta olmadan ameliyat ücretleri çok yüksekti. Ancak, 01.01.2012 tarihinden itibaren herkesin genel sağlık sigortası kapsamına alınması zorunlu tutulmuştur. Bu kapsamda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Nüfus Müdürlüğünden sürekli olarak aldığı veriler ile sigortasız olan kişiler otomatik olarak GSS’ye bağlanmaktadır. Bu kapsamda kişiler aylık cüzi bir miktarda ödeme yaparak sigorta olmadan ameliyat olabilmektedirler. Bu kapsamda ödenecek olacak ücretler minimize edilmektedir. Bu kapsamda devlet hastanesinde olacağınız ameliyatlardan bazılarının ücretleri şu şekildedir:

Ameliyat Olunacak DalSGK’nın Ödediği Ücret
Dizdeki Menisküsün Tedavisi1.202.69 TL
Kalp Kapakçığı Ameliyatı
Sezeryan486,00 TL
Normal Doğum432.00 TL
Bademcik Ameliyatı617.87 TL
Varis Ameliyatı
Açık Safra Kesesi Ameliyatı777,60 TL
Apandisit Ameliyatı632.00 TL
Kısırlık Tedavisi Ameliyatı370,76 TL
Kapalı Safra Kesesi Ameliyatı1.026 TL
Açık Prostat Ameliyatı1.482.70 TL
Katarak ve Lens İmplantasyonu594,00 TL
Koroner By-Pass Ameliyatı
Kalça Eklemi Protezleri2.646 TL
Hemeroid Ameliyatı488.48 TL
Sigorta Olmadan Ameliyat Ücretleri

Bu fiyatlar özel hastanede ise ortalama iki katı olup ameliyatın dalına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bunun yanı sıra özel ve üniversite hastanelerinde profesör, uzman ve doçent doktorların girecekleri ameliyatlarda ek ücretlerin yansıtıldığını unutmamak gerek.

Sigorta Olmadan Muayene Ücreti

Sigorta Olmadan Muayene Ücreti
Sigorta Olmadan Muayene Ücreti

Sigortasız olarak bahsedilen GSS kayıtlı kişiler devlet hastanelerinden kolaylıkla randevu alabilir ve muayene olabilirler. Ancak, bu gelir testsiz genel sağlık sigortası kapsamınca alınan her muayene hizmeti ücretlidir. Peki, sigorta olmadan muayene ücreti nedir?

Genel sağlık sigortası primlerini düzenli olarak ödeyen kişi ve ailesi hiçbir ücret ödemeden devlet hastanelerinde muayene olabilmektedir. Ancak, GSS prim ödemelerini yapmayan yani borçlu olarak görülen kişiler ise her muayenesinde 30 TL ücret ödemek zorundadır. Bunun yanı sıra tahlil gibi hususlar eklendiği vakit ücret 50 TL olarak değişmektedir. Bu ücretler sürekli olarak güncellenmekte olup net rakamlar için devlet hastanesinin veznesinden bilgi almalısınız.

Peki, 4A sigortalı muayene ücreti nedir? 4A sigortalı kişiler her muayenelerinde ücret ödemek zorundadır. Geçtiğimiz yıl içerisinde devlet hastanesinde muayene ücreti 5 TL ve eğitim araştırma hastanelerinde muayene ücreti 7 TL’ydi. Ancak bu senenin başında yapılan zamlar ile devlet hastanelerindeki muayene ücreti 6 TL olmuşken eğitim araştırma hastanelerindeki muayene ücreti 8 TL olmuştur.

Her sigortasız kişinin otomatik olarak GSS ye bağlandığını belirtmiştik. Sigortasız olan kişiler E- Devlet uygulaması üzerinden “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” sayfası üzerinden GSS ye ne zamandır bağlı olduğunu ve geçmişe yönelik bütün borçlarını sorgulayabilir. Genel sağlık sigortasının prim tutarı ise 2021 yılı için aylık 107.33 TL olarak belirlenmiştir. Aile içerisindeki baba veya annenin GSS ödemesi yapması halinde sağlık hizmetlerinden tüm aile fertleri faydalanabilirler.

Sigorta Olmadan Devlet Hastanesine Gidilir Mi?

Sigorta Olmadan Devlet Hastanesine Gidilir Mi
Sigorta Olmadan Devlet Hastanesine Gidilir Mi

Kişiler SGK sigortaları olmasa dahi devlet hastanesine giderek muayene ve ameliyat olabilirler. Gelir testi yaptırarak devlet hastanesinde tamamen ücretsiz muayene olabilir ve ilaçlarınızı eczaneden ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. Diğer adıyla yeşil kart olarak bahsedilen bu sigorta türünün detaylarına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz:

Yeşil kart alabilmek için öncelikle ikametinize bağlı kaymakamlığa gitmelisiniz. Kaymakamlıkta yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurmalısınız. Bu başvuru esnasında sizden istenilen şeyler şu şekildedir:

 • Gelir belgesi
 • Kimlik
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • İkametgâh belgesi

Yeşil kart alabilmek için ise ev içerisine giren gelirin hane fertleri sayısına bölündüğü zaman asgari ücretin 1/3 ün altında olmasıdır. Gelir düzeyi bu düzeyden yüksek olması halinde yeşil kart başvurusu yapmanız mümkün değildir. Yeşil kart ile özel hastanelerden ücretsiz bir şekilde muayene ve ameliyat olmanın imkânı bulunmamaktadır. Yalnızca devlet hastanelerinde ücretsiz bir şekilde hizmet alınabilmektedir.  Bunun yanı sıra yeşil kartlılara sağlanan haklardan bazıları şu şekildedir:

 • Ayakta tedavinin yanı sıra doğum dahil yatarak tedavi
 • Renkli cam gözlük cam ve çerçeveleri
 • Renksiz cam gözlük can ve çerçeveleri
 • Tahlil
 • Diş çekimi
 • Diş protezi
 • Diş dolgusu
 • Diş kanal tedavisi

Yeşil kartların geçerlilik süresi bir yıllıktır. Bu nedenden dolayı her sene vizenin bitimine 1 ay kala başvuruda yaptığınız bütün adımları izleyerek uzatmalısınız. Yenilenmesi için başvurulmayan yeşil kartlar bir sene sonra otomatik olarak sonlandıracaktır.

Kredi Kartı Borcu Dondurma ve Taksitlendirme nasıl yapılır? Ticari kredi kartı nedir? Kobi kart başvurusu nasıl yapılır? Son kullanma tarihi geçmiş kredi kartı kullanılır mı? Cevabı için ilgili konumuzu okuyabilirsiniz.

https://giris.turkiye.gov.tr

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.