Dolar 32,5842
Euro 34,8163
Altın 2.422,25
BİST 9.645,02
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Az Bulutlu
İstanbul
24°C
Az Bulutlu
Çar 22°C
Per 20°C
Cum 20°C
Cts 19°C

Türkiye’nin En İyi Özel Fakülteleri Hangileridir?

Türkiye’nin En İyi Özel Fakülteleri Hangileridir?
13 Ekim 2021 20:40

Türkiye’nin en iyi özel fakülteleri hangileri? Top 5 liste: Türkiye’nin en iyi özel üniversite tıp, mühendislik, mimarlık, hukuk, veterinerlik ve güzel sanatlar fakülteleri hangileridir?

Türkiye’nin en iyi özel fakülteleri, bazı bilim ve sanat alanlarında verdikleri eğitimle ön plana çıkan vakıf üniversiteleridir. Büyük oranda İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerin ev sahipliği yaptığı bu özel üniversiteler, belli lisans programlarında dünya standartlarında eğitim vermektedir. Özellikle hukuk, tıp, veterinerlik, mimarlık, güzel sanatlar ve mühendislik alanların Türkiye’nin en iyi özel fakülteleri, öğrencilerine yüksek seviyede imkanlar tanır. Kampüs yaşamından verilen eğitimin içeriğine kadar en iyi özel fakülteler, global anlamda belli alanlarda öğrencilerinin uzmanlaşarak kaliteli eğitim almalarını amaçlamaktadır.

Türkiye’nin En İyi Özel Hukuk Fakülteleri

Türkiye'nin En İyi Özel Hukuk Fakülteleri
Türkiye’nin En İyi Özel Hukuk Fakülteleri

Türkiye’nin en iyi özel hukuk fakülteleri arasında yer alan bazı üniversiteler, hukuk alanında Türkiye’deki öncü kuruluşlardandır. Akademik kadroları oldukça güçlü olan bu üniversiteler, yüksek standartta hukuk eğitimi vermektedir.

Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi, öğrencilere hukukun farklı alanlarında uzmanlaşabilme olanağı vadeden hukuk eğitimi sunar. Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi, ilk kez 2000-2001 eğitim öğretim yılında öğrenci almaya başlamıştır.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde bulunan kampüs içerisindedir. Hukuk alanındaki global ilerlemeleri yakından takip eden fakülte, 1997 yılında üniversitenin ana fakültelerinden biri olarak kurulmuştur. Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi, özellikle “Ceza Hukuku” alanında uzmanlaşan eğitimiyle dikkat çekicidir.

Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi, üniversitenin merkez kampüsü olan Rumelifeneri Kampüsündedir. İstanbul’un Sarıyer ilçesinde eğitim veren fakülte, yenilikçi ve çağdaş bir eğitim anlayışına sahiptir. Koç Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesi,  özellikle “Kamu Hukuku” alanında uluslararası standartlarda eğitim vermektedir.

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Türkiye’nin özel üniversite statüsündeki ilk eğitim kurumu olan Bilkent Üniversitesi’nin omurgasını oluşturan fakültelerdendir. İlk kez öğrenci alımına 2002-2003 akademik yılında başlayan fakülte, her yıl 140 öğrenci alımı yapmaktadır. Fakülte, “Kamu Hukuku” alanında özel bir eğitim anlayışına sahiptir.

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi, 1996 yılında eğitim vermeye başlamıştır. 2001 yılından itibaren üniversitenin Ataşehir Yerleşkesi içerisinde konumlandırılan fakülte, her eğitim döneminde 150 öğrenci alır. Üniversitenin Hukuk Fakültesinde eğitim görmek isteyen öğrenciler burslu yada burssuz eğitim programlarından yararlanabilmektedir.

Türkiye’nin En İyi Özel Veterinerlik Fakülteleri

Türkiye'nin En İyi Özel Veterinerlik Fakülteleri
Türkiye’nin En İyi Özel Veterinerlik Fakülteleri

Türkiye’nin en iyi özel veterinerlik fakülteleri alanında alım yapan vakıf üniversiteleri son derece dardır. Türkiye’de veterinerlik alanında eğitim veren bir tane vakıf üniversitesi bulunmaktadır. Yakındoğu Üniversitesi, Türkiye’de veterinerlik alanında eğitim veren tek vakıf üniversitesidir.

Yakındoğu Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi

Yakındoğu Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi, 2 Kasım 2009 tarihinde eğitime başlamıştır. Bünyesinde bir de “Hayvan Hastanesi” bulunan fakülte, yüksek standartta eğitim anlayışıyla eğitim verir. Ayrıca fakülteye bağlı olarak farklı lokasyonlarda hizmet veren araştırma çiftlikleri vardır.

Türkiye’nin En İyi Özel Tıp Fakülteleri

Türkiye'nin En İyi Özel Tıp Fakülteleri 
Türkiye’nin En İyi Özel Tıp Fakülteleri 

Türkiye’nin en iyi özel tıp fakülteleri, Türkiye’nin tıp alanında dünyada önemli bir konuma ulaşmasında aktif olarak rol oynayan eğitim kurumlarıdır. Tıp alanında birçok yeniliğe ve araştırmaya imza atan bu üniversiteler, dün ya standartlarının üzerinde bir eğitim anlayışına sahiptir. Ayrıca akademik kadroları da oldukça güçlü olan en iyi özel tıp fakültelerinde, dünyanın önemli bilim merkezlerinde akademisyen olarak görev almış eğitmenler ders vermektedir.

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi, 13.04.2009 tarihinde kurulmuştur. Üniversitenin merkez yerleşkesinde eğitim veren fakülteye bağlı olarak hizmet sağlayan bir de hastane vardır. 2014 yılında üniversitenin yeni bir yerleşke inşa etmesi üzerine tıp alanında eğitim ve hizmet veren tüm kuruluşlar bu yerleşkeye taşınmıştı.

İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi

Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Tıp Fakültesi, 2007 yılında eğitim vermeye başlamış olsa da 2009 yılında ilk öğrencilerini kabul etmiştir. Dünya standartlarında eğitim veren fakülte, İstanbul’un Ateşehir ilçesinde Kayışdağı mevkiindedir.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Tıp Fakültesi

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Tıp Fakültesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Eğitim Vakfı tarafından 2004 yılında üniversitenin kuruluşuna paralel olarak eğitime başlamıştır. Kısa sürede eğitim perspektifini yenileyen ve geliştiren üniversitenin akademik personelleri, dünyanın en etkili bilim insanları listesine girmiştir.

Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi

Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, özel üniversiteler statüsünde eğitim veren ilk tıp fakültelerinden biridir. 1996 yılında eğitime başlayan fakülte, üniversitenin 26 Ağustos Yerleşkesindedir.

Türkiye’nin En İyi Özel Mühendislik Fakülteleri

Türkiye'nin En İyi Özel Mühendislik Fakülteleri 
Türkiye’nin En İyi Özel Mühendislik Fakülteleri 

Türkiye’nin en iyi özel mühendislik fakülteleri, mühendislik alanında dünyanın en etkili üniversiteleri listesinde Türkiye’yi temsil eden eğitim kurumlarıdır. Akademik kadroları ve yüksek standartta vermiş oldukları eğitimlerle dikkat çeken bu üniversiteler, aynı zamanda öğrencilerine gelişmiş imkanlar ve avantajlar da sunar.

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, özellikle “Endüstri Mühendisliği”, “Makine Mühendisliği”, “Bilgisayar Mühendisliği” ve “Elektrik Elektronik Mühendisliği” alanında vermiş olduğu eğitimle ön plana çıkar. Üniversitenin ilk kurulan fakültelerinden olan Mühendislik Fakültesi, lisansüstü eğitim de vermektedir.

Koç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi

Koç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, üniversitenin merkez yerleşkesi olan Rumelifeneri Yerleşkesindedir. Fakülte, ilk öğrencilerini 1999-2000 akademik yılında kabul etmiştir.

Sabancı Üniversitesi Mühendislik Fakültesi

Sabancı Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, üniversitenin İstanbul’un Tuzla ilçesindeki merkez yerleşkesindedir. Mühendislik alanında eğitim veren fakültenin tam ismi “Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi” şeklindedir.

Özyeğin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi

Özyeğin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, İstanbul’un Çekmeköy ilçesine bağlı olan Nişantepe Mahallesindedir. Yerel ve küresel ölçekte yenilikçi mühendis yetiştirme hedefiyle eğitim veren fakülte, her yıl burslu ve burssuz programlarıyla öğrenci alımı yapar.

Maltepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi

Maltepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, üniversitenin “Marmara Eğitim Köyü” yerleşkesindedir. Fakülte farklı mühendislik programlarında İngilizce ve Türkçe olarak eğitim vermektedir.

Türkiye’nin En İyi Özel Güzel Sanatlar Fakülteleri

Türkiye'nin En İyi Özel Güzel Sanatlar Fakülteleri 
Türkiye’nin En İyi Özel Güzel Sanatlar Fakülteleri 

Türkiye’nin en iyi özel güzel sanatlar fakülteleri, arasında İstanbul’da eğitim veren vakıf üniversitelerinin bulunduğu konum dikkat çekicidir. Uluslararası standartlarda eğitim veren bu üniversiteler, global ölçekte rekabete girebilecek öğrenciler yetiştirmeyi hedefler.

Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, üniversitesinin İstanbul’un Maltepe ilçesinde bulunan merkez yerleşkesindedir. 1996 yılında kurulan fakülte, güzel sanatlar alanında en çok tercih edilen fakülteler arasındadır.

Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, 1997 yılında eğitime başlamıştır. Özellikle sanat ve tasarım alanında dünya standartlarının üzerinde eğitim verme hedefi bulunan fakülte; laboratuvar, atölye ve sahne gibi olanaklarıyla dikkat çekicidir.

Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, üniversitenin kuruluş prensiplerine uygun bir eğitim anlayışına sahiptir. Sanatsal çalışmaları modern bilim teknikleriyle bütünleştirmeyi hedefleyen fakülten, burslu ve burssuz olmak üzere farklı programlarda öğrenci alımı gerçekleştirir.

İstanbul Arel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

İstanbul Arel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, ilk öğrenci alımlarına 2008-2009 akademik yılında başlamıştır. Genç bir fakülte olmasına karşın İstanbul Arel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, kısa süre içerisinde önemli başarılara imza atarak sanat ve tasarım alanında eğitim vermeye devam etmiştir.

Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, üniversitenin merkez kampüsü olan İstanbul’un Maltepe ilçesindeki “Marmara Eğitim Köyü” yerleşkesindedir. Fakültede gastronomi ve mutfak sanatları eğitimi de verilmektedir.

Türkiye’nin En İyi Özel Mimarlık Fakülteleri

Türkiye’nin En İyi Özel Mimarlık Fakülteleri 
Türkiye’nin En İyi Özel Mimarlık Fakülteleri 

Türkiye’nin en iyi özel mimarlık fakülteleri, uluslararası standartlarda eğitim veren kurumlardır. Bağlı bulundukları vakıfların desteğiyle eğitim veren bu üniversiteler, her akademik dönemde burslu ve bursuz öğrenci alımı gerçekleştirmektedir.

Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, 2002 yılında eğitim vermeye başlamıştır. Üniversitenin “Bahçelievler Kampüsü” içerisinde konumlandırılan fakülte, çağdaş teknolojiler ve ileri bilim teknikleriyle eğitim verme hedefindedir.

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Ankara’nın Çankaya ilçesindedir. Fakültenin lisans programları İngilizce olarak eğitim verir.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, üniversitenin “Santral İstanbul Kampüsü” sınırları içerisindedir. İlk olarak 2009-2010 akademik yılında öğrenci alımına başlayan fakültenin oluşum süreci 2005 yılına kadar uzanır.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, 2004 yılında üniversitenin omurgasını oluşturan fakültelerden biri olarak eğitime başlamıştır. Fakülte burslu ve burssuz programıyla her yıl öğrenci alımı gerçekleştirir.

Özyeğin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

Özyeğin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Özyeğin Üniversitesi’nin İstanbul’un Çekmeköy ilçesinde bulunan “Çekmeköy Kampüsü” içerisindedir. Özyeğin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, 2012 yılının Eylül ayında eğitim vermeye başlamıştır.


Türkiye’nin En İyi özel üniversiteleri hangileridir? Cevabı için ilgili konularımızı okuyabilirsiniz.

Kaynaklar: https://www.osym.gov.tr/