Dolar 32,5093
Euro 34,9403
Altın 2.433,27
BİST 9.781,31
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Az Bulutlu
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Cum 19°C
Cts 16°C
Paz 16°C
Pts 18°C

Türkiye’nin En İyi Özel Üniversiteleri Hangileridir?

Türkiye’nin En İyi Özel Üniversiteleri Hangileridir?
13 Ekim 2021 17:36

Türkiye’nin En İyi Özel Üniversiteleri hangileri? Özel üniversite TOP 5 listesi: hangi fakülteler var, kampüsleri nerede, avantajları ve imkanları nelerdir?

Türkiye’nin en iyi özel üniversiteleri, uluslararası standartta verdikleri eğitimle ön plana çıkmaktadır. Dünya çapında tanınırlığı yüksek olan bu üniversiteler, eğitim hayatı sonrasında da öğrencilerine geniş yelpazeli olanaklar sunar. Özellikle aktif iş yaşamına katılım ve yurtdışı olanakları bakımından özel üniversitelerin sağladığı imkanlar son derece etkileyicidir.

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi

Türkiye’nin en iyi özel üniversiteleri sıralamasında uzun süre ilk basamakta konumlanan İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, Türkiye’de birçok devlet üniversitesinin kuruluşunda da aktif rol alan İhsan Doğramacı öncülüğünde kurulmuştur.

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Tarihçesi

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, ünlü bilim insanı İhsan Doğramacı’nın ABD’deki gözlemleri sonucunda Türkiye’de Yale, Columbia ve Harvard gibi bir üniversitenin kurulması hedefiyle inşa edilmiştir. Siyasal anlamda tartışmalı bir sürecin ürünü olan Bilkent Üniversitesi, birçok bilim alanında ekol niteliğinde eğitim vermektedir.

Üniversitenin kuruluş fikri ilk olarak İhsan Doğramacı tarafından 1970’li yıllara kadar uzanıyor olsa da siyasal etkiler Bilkent Üniversitesi’nin 20 Ekim 1984 tarihinde kurulmasına sebep olmuştur. Başlangıç aşamasında Bilkent Üniversitesi ismiyle eğitim veren kurum, daha sonra isim değişikliğine giderek İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi ismini almıştır.

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Nerede?

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Nerede?

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, başkent Ankara’da inşa edilmiştir. Merkez yerleşkesi Ankara’nın Çankaya ilçesi olan Bilkent’in tam konumu Eskişehir-Ankara otoyolu üzerindedir. 3.000 dönüm üzerine inşa edilmiş olan üniversitenin ana yerleşkesi büyük oranda yeşilliklerden oluşur. Ayrıca bölgede RTÜK, ÖSYM, YÖK ve BOTAŞ gibi kuruluşlar da bulunmaktadır.

Bünyesinde bir de teknoparka ev sahipliği yapan üniversitenin yerleşkesi üç ana hattan oluşur. Söz konusu üç ana hat, birbirinden bağımsız gibi görünse de Bilkent Üniversitesi’nin merkez yerleşkesi içerisindedir. Bu özelliğiyle İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi’nin, kampüs üniversitesi niteliğinde olduğunu söylemek mümkündür.

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi İmkanları

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, öğrencilerine oldukça yüksek standartlarda imkanlar sunar. Konum itibariyle son derece özel bir alan üzerine inşa edilmiş olan üniversitenin eğitim imkanları, dünya standartlarındadır. Ayrıca birçok idari birimle öğrencilerin temel ihtiyaçlarını karşılamayı hedefleyen Bilkent Üniversitesi’nde 20 farklı yurt bulunmaktadır.

Söz konusu 20 yurtta ortalama 4.000 öğrenci konaklayabilmektedir. Kampüs içerisinde birçok yemekhane, kafe ve restorana ev sahipliği yapan üniversitenin beslenme olanakları da son derece gelişmiştir. Ayrıca hemen her spor dalında gelişim göstermek isteyen öğrenciler için kampüs bünyesinde özel spor alanları vardır.

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Avantajları

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, başta eğitim yaşamından son iş hayatına katılım olmak üzere birçok konunda özel avantajlar sunar. Ayrıca İngilizce eğitim veren üniversite, öğrencilerin dil becerilerinin gelişiminde de aktif bir rol üstlenir. Bilkent Üniversitesi’nden mezun olan öğrenciler global ölçekte iş yaşamına kolaylıkla katılabilir. 

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Fakülteleri

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Fakülteleri

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, toplamda 9 fakülteye ev sahipliği yapmaktadır. Bu 9 fakültede üniversite, 32 lisans programıyla eğitim verir. Ayrıca Bilkent Üniversitesi;

 • 10 akademik birim
 • 2 yüksekokul
 • 6 enstitü

İle eğitim vermektedir.

Koç Üniversitesi

Koç Üniversitesi
Koç Üniversitesi

Koç Üniversitesi, diğer tüm vakıf üniversiteleri gibi kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Vehbi Koç Vakfı tarafından kurulmuş bir özel üniversitedir. Dünya standartlarında eğitim veren üniversite, Türkiye’nin en iyi özel üniversiteleri arasında yer almaktadır.

Koç Üniversitesi Tarihçesi

Koç Üniversitesi, 1993 yılında Vehbi Koç Vakfı öncülüğünde kurulmuştur. Üniversitenin kuruluş süreci İstanbul’un İstinye semtine uzanıyor olsa da günümüzde farklı yerleşkelerde eğitim vermeye devam etmektedir.

Koç Üniversitesi Nerede?

Koç Üniversitesi Nerede?
Koç Üniversitesi Nerede?

Koç Üniversitesi, İstinye’de kurulmuş olsa da merkez kampüsünü 200 yılında İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı Rumelifeneri semtine taşımıştır. Konum bakımından oldukça özel bir lokasyonda bulunan bu yerleşke, İstanbul Boğaz’ı manzarasına ev sahipliği yapmaktadır. 

Koç Üniversitesi İmkanları

Koç Üniversitesi,24 saat yaşayan üniversite sloganıyla eğitim verir. Bu kapsamda üniversitenin merkez kampüsünde son derece gelişmiş olanaklar öğrencilere sunulur. Beslenmeden barınmaya, kültürel etkinliklerden sosyal donatı alanlarına kadar üniversitenin bünyesinde birçok imkan bulunmaktadır.

Koç Üniversitesi Avantajları

Koç Üniversitesi, inovatif bir anlayışa sahiptir. Dünyanın sayılı üniversiteleriyle oldukça güçlü etkileşimi bulunan Koç Üniversitesi öğrencilerine, yüksek düzeyde eğitim olanağı vadetmektedir. Ayrıca eğitim yaşamından sonra mezunlar için istihdam çalışmaları da yine üniversite bünyesinde yapılmaktadır.

Koç Üniversitesi Fakülteleri

Koç Üniversitesi Fakülteleri
Koç Üniversitesi Fakülteleri

Koç Üniversitesi, 7 fakülte ve 4 enstitü ile eğitim vermektedir. Koç Üniversitesi’nin fakülteleri;

 • İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • Fen Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • Hemşirelik Fakültesi

Şeklindedir. Ayrıca üniversitede hemen her bilim ve sanat alanında öğrenci kulüpleri bulunur.

Sabancı Üniversitesi

Sabancı Üniversitesi
Sabancı Üniversitesi

Türkiye’nin en iyi özel üniversiteleri kapsamında eğitim hayatına başladığı ilk yıldan veri en iyi üniversiteler arasında kabul edilen Sabancı Üniversitesi, bir vakıf üniversitedir. Sabancı Vakfı öncülüğünde kurulan üniversite, bünyesinde üretmiş olduğu projelerle dikkat çekmektedir.

Sabancı Üniversitesi Tarihçesi

Sabancı Üniversitesi, 1999 yılının Ekim ayında kurulmuştur. Üniversitenin kuruluş süreci fikri anlamda 1994 yılına kadar uzanır. Bu yıldan bir sene sonra dünyanın farklı noktalarında eğitim veren bilim insanlarının topluluğa katılmasıyla birlikte Sabancı Üniversitesi’nin temelleri ilk kez atılmıştır. 1995 yılında kampüs inşaatı başlayan üniversite, 1999 yılında eğitime başlamıştır.

Sabancı Üniversitesi Nerede?

Sabancı Üniversitesi Nerede?
Sabancı Üniversitesi Nerede?

Sabancı Üniversitesi, İstanbul’un Tuzla ilçesinde eğitim vermektedir. Üniversitenin, merkez kampüsü olan Tuzla Kampüsünün yanı sıra Üsküdar’da “Sabancı Üniversitesi Altunizade Digital Kampüs” adında bir yerleşkesi daha vardır.

Sabancı Üniversitesi İmkanları

Sabancı Üniversitesi, birçok olanağı öğrencilerle buluşturur. Üniversite, Türkiye’de “Program Seçme Özgürlüğü” programını uygulayan tek ve ilk eğitim kurumudur. Bu programa göre öğrenciler fakülte tercihinde bulunur ve 2. akademik yıllarının sonunda program tercihi gerçekleştirebilir.

Sabancı Üniversitesi Avantajları

Sabancı Üniversitesi önemli düzeyde avantajları bünyesinde barındıran ve öğrencilerine gelişmiş imkanlar sunan bir özel üniversitedir. Araştırma olanakları bakımından da oldukça geniş yelpazeli seçenekler sunan üniversite, dünya standartlarında eğitim vermektedir.

Sabancı Üniversitesi Fakülteleri

Sabancı Üniversitesi Fakülteleri
Sabancı Üniversitesi Fakülteleri

Sabancı Üniversitesi bünyesinde toplamda 3 farklı fakülte yer alır. Bu fakültelerde eğitim görmeye hak kazanan öğrenciler farklı programlar arasında tercih yapabilmektedir.

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi MDBF: Endüstri Mühendisliği, Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği, Moleküler Biyoloji, Genetik ve Biyomühendislik, Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik, Mekatronik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği.

Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi

Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi SSBF: Psikoloji, Ekonomi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı.

Yönetim Bilimler Fakültesi

Yönetim Bilimler Fakültesi YBF: Yönetim Bilimler

Bahçeşehir Üniversitesi

Bahçeşehir Üniversitesi
Bahçeşehir Üniversitesi

Türkiye’nin en iyi özel üniversiteleri sıralamasında ilk 5 içerisindeki yerini çok uzun süre koruyan Bahçeşehir Üniversitesi, özellikle teknoloji alanında verdiği eğitimle bu alanda öncü kuruluşlar arasındadır. Ayrıca Bahçeşehir Üniversitesi’nin dünyanın farklı noktalarında yerleşkeleri bulunmaktadır.

Bahçeşehir Üniversitesi Tarihçesi

Bahçeşehir Üniversitesi, 10 Ekim 1998 tarihinde kurulmuştur. İlk kez 1999-00 eğitim ve öğretim yılında eğitime başlayan üniversite, kısa sürede önemli bir eğitim kurumu haline dönüşmüştür.

Bahçeşehir Üniversitesi Nerede?

Bahçeşehir Üniversitesi Nerede?
Bahçeşehir Üniversitesi Nerede?

Bahçeşehir Üniversitesi’nin kuruluşu İstanbul’un Bahçeşehir semtinde konumlandırılan yerleşkesine uzanıyor olsa da günümüzde üniversitenin merkez kampüsü Beşiktaş’tadır. “Beşiktaş Güney Kampüsü” olarak öğrencileri ağırlayan bu kampüsün dışında Bahçeşehir Üniversitesi yerleşkeleri;

 • Galata Yerleşkesi
 • Göztepe Yerleşkesi
 • Galata Yerleşkesi IDEA
 • Beşiktaş Kuzey Kampüsü
 • Çatalca Kampüsü
 • Saint Pierre Han
 • Kemerburgaz Future Kampüsü
 • Galata Konservatuvar

Şeklinde İstanbul’un farklı bölgelerine yayılmıştır. Ayrıca Bahçeşehir Üniversitesi’nin; Almanya, Hong Kong, Kanada, İtalya ve Almanya’da da yerleşkeleri vardır.

Bahçeşehir Üniversitesi İmkanları

Bahçeşehir Üniversitesi’nin öğrencilerine sağlamış olduğu imkanlar oldukça dikkat çekicidir. Beslenme, barınma ve sosyal aktivite kapsamında birçok ayrıcalıklara ev sahipliği yapan Bahçeşehir Üniversitesi, 74 farklı öğrenci kulübüne ev sahipliği yapmaktadır.

Bahçeşehir Üniversitesi Avantajları

Bahçeşehir Üniversitesi, özellikle yurtdışı etkileşimi oldukça yüksek bir eğitim kurumudur. Bu kapsam Bahçeşehir Üniversitesi’nde eğitim gören öğrencilerin global ölçekte istihdama katılmaları ya da bilimsel gelişmelere katkı sağlamaları mümkündür.

Bahçeşehir Üniversitesi Fakülteleri

Bahçeşehir Üniversitesi Fakülteleri
Bahçeşehir Üniversitesi Fakülteleri

Bahçeşehir Üniversitesi, 1300’den fazla akademisyen ve araştırma görevlisiyle eğitim vermektedir. Ayrıca üniversitesi bünyesinde;

 • 8 fakülte
 • 2 meslek yüksekokulu
 • 2 yüksekokul
 • 4 enstitü

Bulunmaktadır. Bu birimlere ek olarak Bahçeşehir Üniversitesi’nde sosyal donatı alanları da oldukça gelişmiştir.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

Türkiye’nin en iyi özel üniversiteleri arasında bulunan TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Eğitim ve Kültür Vakıf bünyesinde kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. Üniversite genç yaşına rağmen, dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde Türkiye’yi temsil eden sayılı kuruluştan biridir.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Tarihçesi

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, 2003 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla kurulmuştur. 2004-05 eğitim yılında eğitim vermeye başlayan üniversite, zamanla gelişimini sürdürerek yerleşkesini genişletmiştir.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Nerede?

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Nerede?
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Nerede?

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Ankara’nın Çankaya ilçesine bağlı olan Söğütözü semtindedir. Eskişehir-Ankara otoyolu üzerinde konumlandırılan üniversite, Atatürk Orman Çiftliği’ne kadar uzanır. 

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi İmkanları

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, kampüste yaşam kapsamında öğrencilerle son derece geniş yelpazeli avantajları buluşturmaktadır. Üniversite bünyesinde Fin hamamı, sauna ve fitness salonları bulunur. Ayrıca spor, yeme-içme, barınma ve kültürel etkinler için de üniversitenin merkez kampüsünde farklı alternatifler vardır.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Avantajları

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, özellikle iş dünyası ile öğrencilerin yakından bir etkileşim kurmasına zemin hazırlar. Ayrıca üniversite bünyesinde yer alan teknoloji merkezleri, öğrencilerin bilimsel gelişmelere katkı sağlayabilmeleri adına önemli alternatiflerdir.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Fakülteleri

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Fakülteleri
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Fakülteleri

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi 6 fakülte ve 2 enstitüye sahiptir. Üniversite bünyesinde eğitim veren Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne ek olarak üniversitenin fakülteler;

 • Tıp Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • Fen Edebiyat Fakültesi

Şeklindedir. Belirtilen akademik birimlerin yanı sıra üniversitenin merkez kampüsünde araştırma merkezleri de eğitim vermektedir.


Türkiye’nin En İyi özel fakülteleri hangileridir? Cevabı için ilgili konularımızı okuyabilirsiniz.

Kaynaklar: https://www.osym.gov.tr/