DOLAR 18,4738
EURO 17,8446
ALTIN 968,54
BIST 3.260,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Açık
İstanbul
27°C
Açık
Çar 27°C
Per 25°C
Cum 25°C
Cts 24°C

Levent Korkut Sigorta Acentelerinin Sorunlarını Değerlendirdi

Levent Korkut Sigorta Acentelerinin Sorunlarını Değerlendirdi

TOBB SAİK Başkanı Levent Korkut Sigorta Acentelerinin Sorunlarını ve Çözümlerini Değerlendirdi

Sigorta acentelerinin pandemi döneminde yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerilerini TOBB SAİK Başkanı Levent Korkut ile değerlendirdik.

Levent Korkut Sigorta Acentelerinin Sorunlarını Değerlendi
Levent Korkut Sigorta Acentelerinin Sorunlarını Değerlendi

Küresel bir Salgın ile milli bir mücadele verildiği bu süreçte…

Pandemi döneminde prim üretim hedefini yerine getiremeyen sigorta acenteleri, sigorta şirketlerinden müeyyide ya da yaptırım ile karşı karşıya kaldı mı? Bu konuda SAİK’e gelen tespitler olmuş mudur?

Bu konuda başlangıçta bazı Sigorta şirketleri tarafından performansa bağlı olarak her zaman olduğu gibi ekran kapatma ve daha sonrasında acentelik iptali olabileceği hususunda girişimler olduğu bilgisi özellikle SAİK olarak 40 kadar İlimizdeki Acenteleri örgütleri (Ticaret odaları sigortacılık meslek komiteleri, Dernekler) ile ZOOM üzerinden yaptığımız toplantılarda sahadaki meslektaşlarımız tarafından TOBB-Sigorta Acenteleri İcra Komitesi ne iletilmiştir.

Levent Korkut Sigorta Acentelerinin Sorunlarını Değerlendirdi | 13 Kasım 2020

TOBB-SAİK olarak, Sigorta Şirketleri Birliği ve Sigorta Şirketleri ile bu konuda bir dizi görüşmeler yaparak zamanlama olarak bunun doğru olmadığı Küresel bir Salgın ile milli bir mücadele verildiği bu süreçte sektör paydaşları olarak biri birimize daha toleranslı davranmamız gerektiği ve ayrıca daha farklı konulardaki taleplerimiz iletilmiş ve bu konuda oldukça çözüm odaklı bir süreç elde edilmiştir.

Teminat mektubu komisyonlarının %1’lerden, %4’lere çıkarılması ciddi sorunlar yaratmıştır

Pandemi döneminde faaliyetlerini yürütmekte sorun yaşayan Sigorta Acentelerinin teminatları Bankalar ve Sigorta Şirketi tarafından çözüldü mü? Nakdi teminatları bloke edildi mi?

Levent Korkut Sigorta Acentelerinin Sorunlarını Değerlendirdi | 13 Kasım 2020

Pandemi süreci öncesi dijitalleşme konusunda ve buna bağlı olarak tahsilatlarda özellikle bireysel işlerde kredi kartına bağlı ve kapalı sistem dediğimiz bir uygulama ağırlık kazandığından açık poliçe sayısının oldukça azaltılması sonucu bu konuda pek bir sıkıntı yaşanmamıştır.

Ancak, özellikle Kurumsal işlerde daha ziyade Kamu Bankaları verdikleri ucuz maliyetli Krediler karşılığında Sigorta poliçelerinin kendileri tarafından zorunlu olarak yapılması hususunda aşırı baskı yapması ve mevcut poliçelerin iptalini talep ederek iptal ettirmeleri sonucu prim tahsilatlarında sorunlar yaşanmış ve bunun neticesi özellikle bu konularda çalışan sigorta acentesi meslektaşlarımız ciddi sorunlar yaşamıştır.

Bunun dışında Teminat mektubu komisyonlarının %1’lerden, %4’lere çıkarılması ayrıca ciddi sorunlar yaratmıştır.

Acentelerin bir bölümü kira ve genel giderlerini karşılamakta oldukça zorlanmıştır

Pandemi döneminde maddi sorunlar sebebiyle kira, idari giderlerini ödemekte zorluk yaşayan sigorta acentelerinin oranı nedir? Bu Acentelerin buldukları çözümler neler olmuştur?

Pandemi döneminde doğaldır ki Araç satışlarının durması, konut satışlarının durması, Sanayici ve esnafın yatırımdan kaçınması ve önünü görememesi, pek çok iş kolunda işyerlerinin kapanması sonucu yeni iş gelişi %10-20 seviyelerine düşmüş bunun sonucu Acentelerin bir bölümü kira ve genel giderlerini karşılamakta oldukça zorlanmıştır.

Pek çok küçük ve orta ölçekte acente meslektaşımız ise, işyerini boşaltarak TOBB-SAİK olarak girişimimiz neticesi Statik IP kaldırmamız sonucu evden çalışma düzenine geçmiştir. Ayrıca, dijital poliçe basımı ve internet ortamında gönderilmesi genel giderlerin azaltılması hususunda ise ciddi bir katkı sağlamıştır.

Devletimizin covid-19 tedbirlerini TOBB-SAİK olarak kesinlikle destekliyor ve takdir ediyoruz

Devletimizin aldığı tedbirler ve desteklerden Sigorta Acenteleri faydalanıyor mu? Acentelerimizin bu konudaki genel kanaati ve beklentisi nedir?

Devletimizin Küresel bir sorun olan covid-19 salgını ile ilgili genel olarak almış olduğu tedbirleri sigorta acenteleri adına TOBB-SAİK olarak kesinlikle destekliyor ve takdir ediyoruz.

Ancak pek çok iş kolunda olduğu gibi Vergi teşviklerinden ve kredi ertelemelerinden aynı işi yapan,

  • Gelir Vergisi mükellefi olan 6782 adet Şahıs acente meslektaşımızın yararlanması
  • Kurumlar Vergisi mükellefi olan 9.250 adet Tüzel kişi Acentelerin yararlanmamış ve vergi ödemesi ertelemelerinden kapsam dışı bırakılması Tüzel kişi acente meslektaşımız açısından ciddi olarak olumsuz eleştirilmiştir.

Oysaki bu haksız ve gözden kaçan uygulamanın meslektaşlar arasında haksızlığa neden olduğu hususu TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ve SAİK Başkanı olarak tarafımdan

-Bakanlar Berat Bey ve Ruhsar hanıma bizatihi Zoom ile yapılan toplantılarda ve ayrıca TOBB-SAİK Başkanı olarak bizatihi yazıp elden gönderdiğim mektupta da bildirdim.

Acenteler doğaldır ki bu uygulamayı haklı bulmayıp olumsuz düşündüler.

TOBB-SAİK olarak Bakan Sayın Berat Albayrak (Kendisinin görevde olduğu tarihte) beye TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu kanalıyla İlettiğimiz ucuz maliyetli Finans kaynaklarına Acentelerin erişiminin sağlanması konusu ise olumlu karşılanmış olup, işe devam kredisinden Acentelerin yararlanması sağlanmış olup, bu husus çok önemli ve müspet olarak takdir edilmiştir.

Pandemi döneminde işi bozulan ve kapanan oldukça sayıda acente meslektaşlarımız tabii ki vardır

Pandemi döneminde yaşadığı sorunlar sebebiyle aile düzeni bozulan, mesleği tamamen bırakan sigorta acentelerinin sıklığı nedir?

Pandemi döneminde işi bozulan ve kapanan oldukça sayıda acente meslektaşlarımız tabii ki vardır. Ancak bunlar bir kısmı zati öncesinde de kendini ölçek ekonomisi olarak pek geliştiremeyen küçük acente meslektaşlarımızdır. Ülke genelinde 16.000 adet acente sayısı göz önünde bulundurulduğunda çok büyük sayılarla değerlendirilmez.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.