Dolar 20,1472
Euro 21,6335
Altın 1.259,42
BİST 4.768,56
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Az Bulutlu
İstanbul
24°C
Az Bulutlu
Çar 24°C
Per 24°C
Cum 23°C
Cts 23°C

AVSAD Başkanı Güven Güler “Yapacak Çok İşimiz Var”

AVSAD Başkanı Güven Güler “Yapacak Çok İşimiz Var”
4 Ocak 2022 16:03

Avrasya Sigorta Acenteleri Derneği AVSAD Yönetim Kurulu Başkanı ve Efo Sigorta Genel Müdürü Güven Güler ile 2021 yılını değerlendirdik ve 2022 yılından beklentilerini sorduk.

Güven Güler Kimdir?
Efo Sigorta Genel Müdürü Güven Güler

2022 yılından tek beklentim Sağlık

Sohbetimize en başta özel bir soru ile başlamak isteriz. Şahsınızın bu denli yoğun bir tempoda mesai harcamanıza karşın ailenize karşı olan düşkünlüğünüzü bilerek önce siz ve ailenizi dinleyerek sohbete başlamak istedik. 2021 gibi zorlu bir yılı geride bıraktığımız şu günlerde, 2022 ye dair kendiniz ve sevdikleriniz için genel temenni ve beklentilerinizi dinlemek isteriz. 2022 sizin için ve aileniz için ne ifade ediyor?

Ailem için 2022 yılından tek beklentim Sağlık olacaktır. Sağlığımız yerinde olsun gerisini zaten dün olduğu gibi yarında hallederiz. Ailemden özellikle biraz daha fazla hoşgörü diliyorum, zira bu sene yapılmamış olanların birikimi bizlerin omuzlarında yapacak çok işimiz var. Ve bu zamanı onlardan istemek zorundayım.

Sektörümüz büyük ölçüde çabuk adapte oldu

Covid-19 pandemisi sürekli yeni varyasyonlarla insanlığı ve tüm eko-sosyal hayatımızı etkilemeye devam ederken bir de ekonomik göstergelerin bozulan dengesi eklenince 2021 hepimiz için uzun bir karabasana dönüştü. 2021’yi ekonomik ve sosyal açıdan kısaca özetlemeniz bizler için aydınlatıcı olacaktır.

11 Mart 2020 de ülkemizde görülen ilk vaka ile birlikte daha önce hiç tecrübe etmediğimiz bir süreci yaşamaya başladık. İlk derdimiz kısıtlanan özgürlüğümüzdü, sonrasında ise ekonomik dar boğaz hepimizi büyük bir karamsarlığa sürükledi. Ancak sektörümüz buna büyük ölçüde çabuk adapte oldu. Ne yazık ki uyum sağlamakta zorlanan ve uyumu sağlayamayan çok meslektaşımız da zarar gördü.

Güven Güler Kimdir?
Avrasya Sigorta Acenteleri Derneği AVSAD Yönetim Kurulu Başkanı Güven Güler

2021 yılında görev yaptığım AVSAD (Avrasya Sigorta Acenteleri Derneği) Zoom toplantılarında fırsat buldukça üyelerimize hitaben bu olumsuz durumdan avantajlar sağlayabileceğimizi, özellikle Sağlık poliçesi ürünlerine daha fazla yoğunlaşmamız gerektiğini anlattım. Covid-19 ile ekonomik olarak acentenin başa çıkmasında sağlık poliçeleri ön plandaydı. Pandemi sürecinde yeni toplumsal gereklilikler ön plana çıktı. Bunun sonucunda birçok düşünce aşamasında ya da kısmi uygulanan planlar devreye girdi. İş ve özel hayat mekânsal anlamda aynı yerde yaşandı. Yeni koşullar beraberinde kolaylıklar ve yeni zorluklar getirdi. Ortaya çıkan yeni koşullar yeni sigorta ürünlerini ve mevcuttakilerin geliştirilmesini zorunlu kılıyor.

AVSAD ülkemizde ki en saygın Sigorta Acentesi derneklerinden

Kendi alanında dinamik ve farkındalığı ile güçlü olan bir Meslek Örgütünün liderisiniz. Sanırım 2021 yılı liderliğinizin en zorlu dönemlerinden birisi oldu. Bu vesile ile 2021’i kurumunuz ve ekibiniz ve hatta tüm paydaşlarınız, acenteleriniz, müşterileriniz için nasıl değerlendirirsiniz?

Bu soruyu uçtan-uça sormak istedik zira ekibiniz, acente meslektaşlarınız ve müşterileriniz kurumunuzun ayrılmaz bir parçası olarak bir bütünlük taşıdığı için vereceğiniz cevap bir anlamda bütünleyici politikalarınızın da özeti niteliğinde olacaktır.

AVSAD ülkemizde ki en saygın sigorta acentesi derneklerinden bir tanesidir. 2021 yılında Derneğimizde artık kaçınılmaz olan bir değişim arzusu vardı. Pandemi alışıldık bir duruma gelince ne yazık ki mevcut yönetimde bazı aksaklıklar yaşanmaya başladı. Bu duruma karşı önlem almak ve yerinde saymamak adına Yönetime adaylığımı yılın son çeyreğinde açıkladım ve yola çıktım. Aralık ayında yapılan seçimli Olağan Genel Kurulumuzda üyelerimizin (teveccühü ile) tercih ettiği yeni Yönetim Kurulumuz oluştu. 2021 de müşteri alışkanlıkları ve tercih sıralamasının çok hızlı bir şekilde değiştiğini gördük. Artık sigorta poliçelerinin ihtiyaç duyulduğunda satın alınamayan tek ürün olduğunun farkına daha iyi varıldığını görüyoruz. Sigorta poliçesi artık talep edilen bir ürün haline geldi. Bu bağlamda Pandemi sektör açısından aslında hızlı bir gelişim ve büyümenin sebebi oldu. Önümüzdeki dönemlerde zorlu ekonomik koşullara rağmen bunun olumlu etkisini göreceğiz.

Bundan sonra ki süreç AVSAD için çok farklı olacak

2022’yi kurumunuz ve ekibiniz açısından nasıl görüyorsunuz? Bu yıla dair beklenti ve hedefleriniz nelerdir? 2022 yılında üreteceğiniz politikalar ve çalışmalarınıza dair ipuçları almak ve okurlarımız ile paylaşmak isteriz.

Yapılmayanlardan, unutulanlardan, verilen ama tutulmayan sözlerden işe başlamak istiyoruz. Bundan sonra ki süreç AVSAD için çok farklı olacaktır bundan kimsenin şüphesi olmasın. Boş vaatlerin her zaman karşısında olmuştum, olmaya da devam edeceğim. Kimseye hayal satarak buraya gelmedik. Ülkemizde ki kurumların en büyük sorunu bence, aynı görevlerde uzun süre kalmak arzusunda olan kişilerdir. Nedense koltuk bir sevda gibi kişilerin içine işliyor. Zaman içerisinde ise ne yazık ki güç zehirlenmesi başlayıp, ben yaptım oldu, ben varsam varsınız, ben yoksam yoksunuz vb. cümleler kişilerin ağızlarına pelesenk oluyor. Bu zehirlenmenin yansıması ise yol arkadaşlarınızın tüm uyarılarını görmezden gelmenize, gerçek sorunlardan uzaklaşmanıza hedefinizden sapmanıza sebebiyet veriyor. Aslında kaçınılmaz sonları hazırlıyorlar ve bu sonun geldiğini gördüklerinde ise ne yazık ki iş rekabetten çıkıp başka bir hal alıyor.

2022 yılında önceliğimiz kesinlikle Eğitim konularıdır. Sigorta hukuku, KVKK ve bir sigorta acentesinin kendi reklamını ve markalaşma sürecini nasıl yönetebileceğinin anlatılacağı eğitim seminerleri planladık. Gelişen dünya ile birlikte hızlıca senkronize olabilmenin tek yolu sistemlerimizi ihtiyaçlarımıza göre teknolojik olarak güncellemekten geçiyor, bir acentenin digital dünyaya uyumu nasıl olmalıdır? Bunlar başlıca eğitim programlarımızdır.

AVSAD olarak üyelerimiz için özel şartname ile kendi ürünümüzü yazmak istiyoruz. Sadece birkaç şirket ile değil, genele yayılabilecek bir ürün yazdığımız taktirde tüm üyelerimizin buradan daha fazla kazanç elde edebilmesini sağlayacağız.

2022 yılında karamsar değilim, tam aksine daha fazla umut doluyum

2022’yi genel olarak sigorta sektörü, STK örgütlenmesi ve dinamikler ve nihayetinde ekonomimiz açısından değerlendirmenizi istesek bize nasıl bir tablo çizersiniz? Zaman zaman büyük bir karamsarlığa kapılmamıza rağmen, hümanizm duygumuz ve ülkemize olan bağlılığımız bize umut aşılamaktadır. Tüm bu parametreleri bir araya getirince 2022 de bizleri neler bekliyor? İçinizden geldiği gibi tüm düşüncelerinizi okurlarımıza aktarmak bizleri mutlu edecektir. 2022 yılında karamsar değilim, tam aksine daha fazla umut doluyum. Değişimin kaçınılmaz olduğunu hepimiz görüyoruz, görmek zorundayız zaten. Bence çok özel bir meslek icra ediyoruz, ürün yelpazemiz oldukça geniş ve daha da genişleyeceğine inanıyorum. Devlet, şirketler ve acenteler özelinde sektöre yeni zorunlu ürünlerin girişi sağlandığında çok daha farklı bir yerde olduğumuzu göreceğiz. STK lar ise 2022 yılında çok daha fazla birliktelik sağlayacaklardır. Bu birliktelikler sadece sözle değil, raporlama ve sektörün nabzını tutmak adına yol haritasını daha net bir şekilde tüm paydaşlara gösterecektir. Çatı kurumlarımız ile raporlar paylaşıldıkça acenteler için kazanımlar artarak devam edecektir. Süreci hep birlikte yaşayıp göreceğiz. Ümit ediyorum ki, kişisel çıkar gözetmeksizin verilen her emek mutlaka karşılığını bulacaktır.

AVSAD Başkanı Güven Güler “Yapacak Çok İşimiz Var”
AVSAD Başkanı Güven Güler “Yapacak Çok İşimiz Var”