DOLAR 13,5042
EURO 15,2555
ALTIN 802,47
BIST 1.945,07
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3°C
Çok Bulutlu
İstanbul
3°C
Çok Bulutlu
Çar 5°C
Per 7°C
Cum 6°C
Cts 7°C

Ayhan Çalık 2021 Yılını Değerlendirdi – 2022 Öngörülerini Paylaştı

Ayhan Çalık 2021 Yılını Değerlendirdi – 2022 Öngörülerini Paylaştı

13.01.2022

Acı kayıplarımızın yaşandığı 2021 yılı nasıl geçti? 2022 yılında sigorta acentelerini neler bekliyor? Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Ayhan Çalık sorularımızı yanıtladı.

Sohbetimize en başta özel bir soru ile başlamak isteriz. Şahsınızın bu denli yoğun bir tempoda mesai harcamanıza karşın ailenize karşı olan düşkünlüğünüzü bilerek önce siz ve ailenizi dinleyerek sohbete başlamak istedik. 2021 gibi zorlu bir yılı geride bıraktığımız şu günlerde, 2022 ye dair kendiniz ve sevdikleriniz için genel temenni ve beklentilerinizi dinlemek isteriz. 2022 sizin için ve aileniz için ne ifade ediyor?

Biz sigortacı bir aileyiz. Ben ikinci kuşak sigortacıyım.

Ayhan Çalık Kimdir?
Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Ayhan Çalık

Biz sigortacı bir aileyiz. Ben ikinci kuşak sigortacıyım. Babam Mehmet Ali Çalık ve ortağı Fikri Güler 1961 de bu mesleğe Güneş Sigorta’nın 140. (B) acentesi olarak başlamışlar. Babam ve amcamla başlayan sigorta macerası 2022 de de genişleyerek devam ediyor. Ben ve eşim Perihan ikinci kuşak, oğlumuz Serhan ise üçüncü kuşak olarak beraber mesleğimizi icra ediyoruz. SAB Sigorta Acenteleri Derneği yönetim kurulu başkanlığını icra ederken büyük avantaj. Gözünüz arkada kalmıyor. Tabi aile olarak çalışmanın dezavantajları da var. İş olarak ta, aile olarak ta yaşanan travmalardan da derinden etkileniyorsunuz. 2021 herkes için büyük acıların ve alışık olmadığımız kısıtlamaların ve maddi manevi kayıpların yaşandığı çok kötü bir yıldı. Bunu Dolayısıyla acente sorunlarını ailecek yaşıyor ve biliyoruz. Başta gencecik 48 yaşında amcaoğlum Ersin olmak üzere pek çok sevdiğim akrabamı, arkadaşımı, meslektaşımı covid’e kurban verdim. “CAN YARIM” annem Nazirem, Nazom 17 Ekim’de “CAN YARAM” oldu. Onun için bir gün teknoloji ilerler de “silinen anılar sildirilebilirse” ilk kurtulmak isteyeceğim anılar 2021 yılı anıları olacaktır. Her şeye rağmen insan öyle bir varlık ki en büyük motivasyonu “UMUT”. Geleceğe umutla bakmak bu gününün enerjisini sağlıyor. Ben de 2022 ‘ye, devam eden covid belasına, yaşanan ekonomik olumsuzluklara rağmen inanıyorum. Eğer uzaylılar dünyayı istila etmezse her iki olumsuzluk ta azalarak yok olacaktır. 2022 yılı her şeye rağmen çıkış yılı olacaktır.

Covid19 pandemisi sürekli yeni varyasyonlarla insanlığı ve tüm eko-sosyal hayatımızı etkilemeye devam ederken bir de ekonomik göstergelerin bozulan dengesi eklenince 2021 hepimiz için ‘’uzun bir karabasan’a dönüştü’’. 2021’yi ekonomik ve sosyal açıdan kısaca özetlemeniz bizler için aydınlatıcı olacaktır.

2021 yılı tüm dengelerin alt üst olduğu bir yıl

2021 yılı tüm dengelerin alt üst olduğu bir yıl. Birkaç sektörün büyük kazançlar elde ettiği, çok az sektörün nötr etkilendiği ama sektörlerin %90’nında büyük mali kayıplar verdiği yıl oldu. Biz acenteler ise nötr etkilenen ender sektörlerdeniz. Özellikle hükümetin mali destekleriyle ötelenen kötü sonuçlar piyasanın birden açılmasıyla büyük beklentilere dönüştü. Ama beklentiler karşılık bulmadı. Asıl önemli olan 2021 in 2022 ye yansıması olacak. Çünkü mali durumu zayıflamış şirketler toparlayabilecek mi göreceğiz. Hükümetçe baskılanmış enflasyon yılın son ayında yeni ekonomi programıyla rayından çıktı. Her sektör olumsuz etkilendi. Ülkemizin önemli bir kesiminde sosyal patlamalar olma olasılığı artmış durumda. Ben adli vakaların bir dönem için yükselebileceğinden endişe ediyorum. Sigorta şirketlerinin de enflasyondan ve adli vakaların artmasından olumsuz etkileneceği aşikâr. Ama yine söylemek istiyorum.2022 kötü başlamış olabilir ama yılın üçüncü ve dördüncü çeyreği toparlanma dönemi olacaktır.

Kendi alanında dinamik ve farkındalığı ile güçlü olan bir Meslek Örgütünün liderisiniz. Sanırım 2021 yılı liderliğinizin en zorlu dönemlerinden birisi oldu. Bu vesile ile 2021’i kurumunuz ve ekibiniz ve hatta tüm paydaşlarınız, acenteleriniz, müşterileriniz için nasıl değerlendirirsiniz?

2021 in 29 Eylül’ünde seçilen yeni yönetimiz

SAB Sigorta Acenteleri Derneği logo png jpg jpeg pdf
SAB – Sigorta Acenteleri Derneği

Biz 2021 in 29 Eylül’ünde seçilen yeni yönetimiz. 2021 in asıl yükünü halefim Reşit Çakas başkanım çekti. SAB 35 yıldır üzerine aldığı sorumluluğu layıkıyla yerine getirmiş örnek bir dernek. Pek çok krizlerde acentelerle acenteler için çalışmış, acentelere yol göstermiş, yol açmış, gerektiğinde yanlış yolları kapatmış müstesna bir dernek.

Ayhan Çalık 2021 Yılını Değerlendirdi - 2022 Öngörülerini Paylaştı | 13 Ocak 2022

Yönetime geldiğimizde ilk aldığımız karar “Pandemiyle yaşamaya alışmamız olmalı.” Oldu. Artık her hafta toplanan bir yönetim kurulumuz var. Teknoloji imkânlarından faydalanan, iki veya üç hafta video konferans yapan, ayda en az bir kere fiziki toplantı yapan bir ekibiz. Vefalı, kararlı ve güçlü bir ekibiniz olunca her şey kolaylaşıyor. Dinamizmimizi yönetim kurulumuzdan alıyoruz. İkinci fark ettiğimiz şey ise uzun dönemdir aynı şeyleri yapıldığını gözlemlemek oldu. “Acentelerin haksızlıklarını dile getirmek.” Sonuç ise çok kötü kazanılmış hiç mevzi olmadığı gibi kaybettiğimiz pek çok mevzi olmuş. Onun içindir ki Sigorta Acenteleri Platformu (Sİ.A.P.) ile heyecanlandık. İçinde olmak, benzer şeyleri söyleyen stk larla aynı çatı altında çalışmak, çalışmalar sonucunda aynı şeyi hep bir ağızdan çok daha güçlü bir sesle söyleyebiliyor olmak bizi inanılmaz mutlu etti. Stk ‘lar birlikte çok güzel bir çalışmanın altına imza attık. Sektörün 98 yıllık cumhuriyet tarihinde ilk defa stk lar olarak bir araya gelip birlikte “Acentelerin taleplerinin neden haklı olduğunu” verilerle rapora dönüştürdük. Sİ.A.P içinde çalışmaktan inanılmaz keyif aldık. Bu vesileyle başarının altında imzası olan katkı veren tüm başkanlara ve ekiplerine teşekkür ederim. Biz bu çalışmanın örnek olmasını ve genişleyerek tüm stk ları kapsamasını arzu ederiz.

Bu soruyu uçtan-uça sormak istedik zira ekibiniz, acente meslektaşlarınız ve müşterileriniz kurumunuzun ayrılmaz bir parçası olarak bir bütünlük taşıdığı için vereceğiniz cevap bir anlamda bütünleyici politikalarınızın da özeti niteliğinde olacaktır.

2022’yi kurumunuz ve ekibiniz açısından nasıl görüyorsunuz? Bu yıla dair beklenti ve hedefleriniz nelerdir? 2022 yılında üreteceğiniz politikalar ve çalışmalarınıza dair ipuçları almak ve okurlarımız ile paylaşmak isteriz.

Öncelikle SAB’ın üstlendiği misyonlar sebebiyle taşıdığı sorumluluklar var

Öncelikle SAB‘ın üstlendiği misyonlar sebebiyle taşıdığı sorumluluklar var. Bunlardan biri sektörün bilinirliğini ve kültürünü genişletmek. Bizden önceki yönetimlerin bize bıraktığı miraslar var. SAB Türk Müziği Korosu, Karagöz Sigortalandı oyunu. Pandemiyle ara verilen bu etkinlikleri yeniden hayata geçirdik. Çalışıyoruz. Bunun dışında Sİ.A.P. ile yakaladığımız “UZLAŞMA” ve “BİRLİKTE ÇALIŞMA KÜLTÜRÜ” nü kapsama alanının genişlemesine destek olmak istiyoruz. Ve tabi ki birlikte olmanın gücüyle acentelerin kayıplarını madde madde geri kazanmak istiyoruz.

2022’yi genel olarak sigorta sektörü, STK örgütlenmesi ve dinamikler ve nihayetinde ekonomimiz açısından değerlendirmenizi istesek bize nasıl bir tablo çizersiniz? zaman zaman büyük bir karamsarlığa kapılmamıza rağmen, hümanizm duygumuz ve ülkemize olan bağlılığımız bize umut aşılamaktadır. Tüm bu parametreleri bir araya getirince 2022 de bizleri neler bekliyor? İçinizden geldiği gibi tüm düşüncelerinizi okurlarımıza aktarmak bizleri mutlu edecektir.

Ben hekimlerimizin yorumlarının takipçisiyim.

Pandemi ise Omicron varyantı bana pandeminin bitişine delalet ettiğini düşündürdü. Şöyle ki çok daha fazla bulaşıcı ama çok daha hafif etkiler. Ben hekimlerimizin yorumlarının takipçisiyim. Umarım konuşulanlar gerçek olur ve pandeminin bir sonraki varyantı grip virüsü etkilerini taşır da hayatımızda etkisiz bir hastalıktan öteye geçmez.

Ekonomik olarak ilk çeyrekte kararsızlığının ve negatif etkilerinin pik yapacağını, ikinci çeyrekte dengeye gelme eğilimi gösterirken çok salınım yapacağı ama üçüncü ve dördüncü çeyreklerde ise rahatlayacağını hatta çıkış ivmesi göreceğimizi düşünüyorum,

Acentelere sıra gelince; sektör yeni bir dil konuşmaya başladı. Kişiye özel teminatlar, terzi işi sigortacılık, yeni ürünler, cümlelerini şirket ceo larımızdan çokça duymaya başladık. Bu söylemleri halka yansıtacak tek kanal “Sigorta Acenteleri” dağıtım kanalıdır. Acentelerin öneminin artacağı yeni bir döneme gireceğimizin sinyallerini alıyorum. Bu da Acentelerin kaybettiği hakları kolayca geri alabilmesinin de önünü açacaktır. SAB Sigorta Acenteleri Derneği yönetim kurulu olarak acentelerin haklarının ve ilgilendiren tüm konuların takipçisi olacağız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.