DOLAR 18,5782
EURO 18,5690
ALTIN 1.030,08
BIST 3.458,03
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Az Bulutlu
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Çar 20°C
Per 20°C
Cum 20°C
Cts 21°C

Quick Sigorta Devlet Destekli Alacak Sigortası

Quick Sigorta Devlet Destekli Alacak Sigortası

Hazine ve Maliye Bakanlığı‘nın oluşturduğu yeni Devlet Destekli Alacak Sigortası modeli KOBİ‘lerin alacaklarını garanti altına alıyor.

Devlet Destekli Alacak Sigortası Sayesinde

Quick Sigorta Devlet Destekli Alacak Sigortası sayesinde KOBİ’lerin alacaklarını tahsil edememeleri durumunda, alacaklarının önemli bir kısmı Devlet Destekli Alacak Sigortası Havuzu tarafından karşılanacak.

 • Bir önceki mali yıldaki yıllık net satış hasılatı yüz yirmi beş milyon Türk Lirasından (dâhil) az olan mikro, küçük ve orta büyüklükteki KOBİ’lere yapılacak risk değerlendirmesi sonucunda teminat sunulacak.
 • Operasyonel süreçler çerçevesinde görevlendirilen Olağandışı Riskler Yönetim Merkezi tarafından yürütülecek.
 • İşlemlerin yönetileceği bilgi işlem altyapısı Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından oluşturulacak.
 • Sistem kapsamında 120, 180, 240 veya 360 güne kadar vadeli satışlar için teminat sağlanacak. Primlerin taksitli olarak ödenmesi mümkün olmakla birlikte peşin ödenmesi durumunda %10 indirim uygulanacak.
 • Teklifin sunulduğu tarihten itibaren 10 gün içinde poliçenin düzenlenmesi durumunda ilgili poliçeye ilişkin teklif kapsamında sorgulama ücreti alınmayacak.
 • KOBİ’ler SBM tarafından altyapısı sağlanan skorlama sisteminden prim ve teminat tutarlarına dair bilgiye erişebilecek.

Alacak Sigortası Ne İşe Yarar?

Quick sigorta Alacak Sigortası Ne İşe Yarar
Quick sigorta Alacak Sigortası Ne İşe Yarar
 • Ticari borçların ödenmeme riskine karşı korur.
 • Ticari faaliyetlerinizde riskleri en güvenilir şekilde yönetmenizi sağlar.
 • Vadeli satış sonrasında belirlenen tarihte ödenmeyen alacakların firmaları sıkıntıya sokmasını ve nakit akışlarını bozmasını önler.
 • Nakit akışının sağlıklı olması ve firmaların taahhütlerini rahatça yerine getirmesini sağlar.
 • Firmaların ileriye dönük mali planlarında aksamaları ortadan kaldırır.

Alacak Sigortası Nasıl Hesaplanır?

Ödenecek net prim ve azami teminat tutarı, vadeli satışlardan elde edilen ciro esas alınmak suretiyle aşağıdaki tablo esas alınarak hesaplanır. Yıllık toplam cirosu 125.000.000 TL’ye kadar olan işletmelerin son mali yılda vadeli satışından elde ettiği ciro dikkate alınmakta olup prim ve azami tazminat tutarı vadeli satışlardan elde edilen ciro alınmak suretiyle aşağıdaki tablo yardımı ile hesaplanır.

Quick Sigorta Devlet Destekli Alacak Sigortası | 21 Şubat 2021

Örnek Hesaplama

3.500.000 TL vadeli satış cirosu bulunan bir KOBİ, 10 alıcısına yaptığı 180 güne kadar vadeli satışından doğan toplam 2.500.000 TL alacağını sigorta ettirmek istemektedir.

KOBİ’nin vadeli satışlarından elde ettiği cirosu 3.500.000 TL ve alacaklarının vadesi maksimum 180 güne kadar olduğu için tabloya istinaden uygulanacak prim oranı %0,70’dir.

Quick Sigorta Devlet Destekli Alacak Sigortası | 21 Şubat 2021

Bu durumda KOBİ’nin ödeyeceği prim tutarı 24.500 TL (3.500.000 x %0,70) olarak hesaplanmaktadır. Bu tutara (%5 oranında) Gider Vergisi eklenecektir. Ödeyeceği bu tutar karşılığında alabileceği maksimum tazminat tutarı da 735.000 TL (24.500 TL x 30) olacaktır. Hasar durumunda alıcı başına alabileceği maksimum hasar tutarı da 100.000 TL’dir.

Alacak Sigortası Kapsamı

Mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelı̇k devlet desteklı̇ tı̇carı̇ alacak sı̇gortası kapsamında yalnızca yurt içi satışlardan doğan ticari alacaklara teminat sağlanır.

Firmaların vadeli, faturalı, açık hesap yurt içi satışlarında doğan ticari alacakları teminat altına alınır.

Kapsam

Mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelı̇k devlet desteklı̇ tı̇carı̇ alacak sı̇gortası 19/10/2005 tarih ve 2005/9617 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelikte mikro ve küçük işletmeler olarak tanımlanan işletmelerden başvuru tarihinden itibaren en az iki yıl önce kurulmuş ve 5684 sayılı Kanunun 33/A maddesi çerçevesinde görevlendirilen Olağandışı Riskler Yönetim Merkezi tarafından belirlenen risk değerlendirme kriterlerini sağlayanlara sunulur.

Sorgulama Ücreti

Mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelı̇k devlet desteklı̇ tı̇carı̇ alacak sı̇gortası kapsamında teminat verilecek alıcıların belirlenmesi amacıyla yapılacak risk değerlendirmesine ilişkin teklif aşamasındaki sorgulama ücreti, risk değerlendirmesi yapılan her bir alıcı için 10 TL’dir. Sigorta sözleşmesinin düzenlenmesi durumundaki ek sorgulama ücreti, risk değerlendirmesi yapılan her bir alıcı için 10TL’dir.

Teklifin sunulduğu tarihten itibaren 10 gün içinde poliçenin düzenlenmesi durumunda ilgili poliçeye ilişkin teklif kapsamında sorgulama ücreti alınmayacaktır.

Prim Ve Azami Teminat Tutarı

Prim hesabında, alacak sigortası talebinde bulunan işletmenin son mali yılda vadeli satışlardan elde ettiği cirosu esas alınır. Net prim ve azami teminat tutarı, vadeli satışlardan elde edilen ciro esas alınmak suretiyle hesaplanır.

Prim Tahsilatı

Prim tutarının tamamının peşin olarak ödenmesi durumunda tarife fiyatı üzerinden %10 oranında indirim uygulanır.

Prim tutarının, en az %25’i peşin ve geri kalanı en fazla üç taksit olacak şekilde kredi kartı ile 4 eşit taksit olarak taksitlendirilmesi mümkündür.

Risk Değerlendirme

Mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelı̇k devlet desteklı̇ tı̇carı̇ alacak sı̇gortası kapsamında teminat verilecek alıcılara ilişikin Risk değerlendirmesinde, sigorta talebinde bulunan işletmenin vadeli satışlardan elde ettiği cirosunun en az %50’sini oluşturan ve ciro büyüklüğüne göre büyükten küçüğe doğru sıralanan alıcıları dikkate alınır. Risk değerlendirmesi sonucunda, bu alıcılardan her birine “1 (en düşük riskli)” ile “6 (en yüksek riskli)” arasında skor verilir.

Kredi Limitleri

Risk değerlendirmesi sonucunda skoru 6 olan alıcılara Mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelı̇k devlet desteklı̇ tı̇carı̇ alacak sı̇gortası kapsamında kredi limiti sağlanmaz. Skoru 1 ile 5 arasında olan her bir alıcıya, alacak sigortası talebinde bulunan işletmenin vadeli satışlardan elde edilen cirosuna göre belirlenen azami tutarları geçmemek üzere kredi limiti sağlanır. Sigorta talebinde bulunan işletmenin vadeli satışlardan elde edilen cirosunun en az %50’sini oluşturanlar dışında kalan tüm alıcılarına sağlanan toplam kredi limiti, diğer %50 lik grupta bir alıcıya sağlanan en yüksek kredi limiti kadardır.

Teminat Oranı Ve Muafiyet

Mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelı̇k devlet desteklı̇ tı̇carı̇ alacak sı̇gortası kapsamında kredi limiti sağlanan alıcılar için uygulanan teminat oranları poliçede belirtilir. Teminat oranları ilgili alıcının skoruna göre, % 70 veya % 90 arasında değişebilir.

Sigorta dönemi içerisinde meydana gelen zararlar; zararın 2.000 TL’nin altında kalması durumunda sigortalı tarafından, 2.000 TL’yi aşması durumunda ise belirlenen teminat oranları kapsamında 5684 sayılı Kanunun 33/A maddesi çerçevesinde görevlendirilen Olağandışı Riskler Yönetim Merkezi tarafından ödenir.

ürün hakkındaki tüm detayları Quick Sigorta web sayfasında bulabilirsiniz.

https://www.quicksigorta.com/alacak-sigortasi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.