Dolar 28,9679
Euro 31,2364
Altın 1.888,55
BİST 7.950,53
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 7°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
7°C
Hafif Yağmurlu
Cts 12°C
Paz 11°C
Pts 11°C
Sal 12°C

Kaskoda Ezberler Bozulacak

Kaskoda Ezberler Bozulacak
26 Temmuz 2021 19:35

Otonom ve elektrikli araçlar 200 milyar dolar hacme sahip araç kaskosu kapsamının yenilenmesini zorunlu hale getiriyor. IOT, yapay zeka ve navigasyon teknolojilerinin otomotiv sektörü ile entegrasyonunun ardından hız kazanan sürücüsüz araç üretiminin piyasayı domine etmesi bekleniyor. Otomotiv sanayisine bağlı tüm sektörler bu dönüşümden etkileniyor. Sigorta sektörünün bu gelişme karşısında nasıl tavır alacağı ise belirsizliğini koruyor.

10 Milyondan Fazla Elektrikli Araç Yollarda

Otomotiv sanayisi sürdürülebilir hareketlilik kavramına odaklandı. Elektrikli ve hibrit araçların yanı sıra, dünün film ve romanlarına konu olan sürücüsüz araçlar, ürün kataloglarına girmeye başladı bile.

Dünya üzerinde 10 milyondan fazla elektrikli aracın dolaşımda olduğu ve 2020 yılı satış rakamının 120 milyar dolara ulaştığı biliniyor. Otomotiv şirketlerinin otonom araç üretimlerine hız kazandırmaları ile birlikte elektrikli araç pazarının yıllık pazar payının %45’e ulaşması bekleniyor. Sürücüsüz araç pazarı ise, yıllık ortalama %16 oranında büyüyor. Eğer üretim planlandığı gibi giderse 2030 yılına kadar hibrit araba pazarının 800 milyar, otonom otomobil pazarının 60 milyar ABD Doları’na ulaşacağı öngörülüyor.

Sürücüsüz araçlar otomotiv sektörünü domine ederken sigorta sektörü paydaşlarını; hukuki, finansal ve yazılımsal olarak hizmetlerini modernleştirmeye odaklanmaya zorunlu bırakıyor.  Şu anki hacmi 700 milyar dolar olan araç sigortacılığını da dönüştüreceği tahmin ediliyor.

Endüstri 4.0 Araç Sigortacılığını Değiştirecek

Monopoli Sigorta Kurucu Ortağı ve CEO’su Erol Esentürk
Monopoli Sigorta Kurucu Ortağı ve CEO’su Erol Esentürk

Otonom ve elektrikli araçlar, akıllı sürüş deneyimini artıracak. Bu da sigortacılık açısından risk kriterlerinin değişmesi anlamına geliyor. Monopoli Sigorta Kurucu Ortağı ve CEO’su Erol Esentürk, yaptığı açıklamada “Sayıları giderek artan elektrikli araçlar, çevreci özellikleri, konforları ve gelişen menzilleri ile birlikte daha çok tercih edilmeye başlandı. Elektrikli araçlarla beraber sürücüsüz modeller de yaygınlaşmaya başladı. Tüm sigortalarda olduğu gibi, kasko sigortası da risklerin hesaplanması ve hasar frekanslarına göre fiyatlanmakta ve araç sahiplerine sunulmakta. Yeni dönemde, sigorta şirketlerinin prim hesaplaması için yeni yöntemler belirlemesi kaçınılmaz olacak. Yeni dönemin primleri düşürmesini ve araç ömürlerini uzatmasını bekliyorum. Burada en önemli nokta, otonom araçların yapacağı olası kazalarda, sigorta şirketlerinin sorumlu olarak araç sahibini mi, aracı üreten firmayı mı sorumlu tutacağı. Belki de bugüne göre bambaşka bakış açıları ortaya çıkacak.” diye konuştu.

Sigorta Sektörü Bilişim Yatırımları Yapmalı

Sigorta sektörünün bu sürece uyumlanması için dijitalleşme stratejilerini bir an evvel belirlemeleri gerektiğinin altını çizen Erol Esentürk “Artık sigorta 4.0 devrine girildi. Bugün araç servisleri ile sıkı bir ilişki içerisinde olan şirketler, yazılımın daha ön plana çıkması ile birlikte bilişim sektörüne de yatırımlar yapması gerekecek. Bireysel ya da ticari farketmeksizin, olası hasar durumlarında sorumluluğun kimde olacağı halen net değil. Bu konuların dünyada netleşmesi ile birlikte, poliçelerde yeni tanımlamalar ve yaklaşımlar getirilmesi gerekecek. Şu anda çoğunlukla şoför kaynaklı kazalardansa, ileride yazılımsal sorunsal ya da anlık internet kesintisi gibi sorunlar belki kazalara sebebiyet verecek. Kaza frekansı oldukça düşecek ancak olası kazalarda da sorumlunun tespiti bugüne göre daha zor olacak. Şu anda uçak kazalarında gördüğümüz inceleme süreçlerine benzer süreçler görebiliriz. Bu da, hasar sonrası periyotlarını uzatabileceği gibi daha komplike bir hale de getirebilir.” diye belirtti.

“Monopoli İle Değer Katanlar Platformu” Risk Yönetim Danışmanlığını Yeni Dünya Düzenine Entegre Etmeyi Misyon Edinecek

Kısa bir süre önce satış sonrası süreç yönetimini iyileştirmek üzere müşteri ile proaktif iletişim kurmak adına ‘Müşteri Memnuniyeti Merkezi’ni hayata geçiren Monopoli Sigorta, alınan verimli geri bildirimleri takiben bu yaklaşımını tüm paydaşları ile gerçekleştirebileceğini tespit etti. “Neden olmasın dedik?” diyen kurucu ortaklardan CEO Erol Esentürk, “Sektörümüzü iyi tanıyoruz, sürekli analiz ediyoruz.Türkiye’nin en büyük 26 sigorta şirketi bizim yol arkadaşımız.

Acenteleri iyi tanıyoruz, sektörümüzün dertlerini de, bazı dertlerinin çözümlerini de biliyoruz. Tıpkı müşterimizin ihtiyaçlarını bildiğimiz gibi. O zaman paydaşlarımıza da aynen müşterilerimizde olduğu gibi proaktif bir yaklaşımla seslenelim, elimizi uzatalım dedik. Birlikten doğacak yeni bir güç ile, yeni dünya düzenine hep birlikte adapte olmanın yollarını bulalım ve herkesi birarada ağarlayabileceğimiz, hepimizin birbirinden öğreneceği, sektörümüzü bu düzene kolaylıkla entegre etmeyi misyon edinecek bir tecrübe paylaşım ve iletişim platformu kuralım diye kolları sıvadık” diye de ekledi.